Dr Izabela Lenartowicz

IPL

Mało elastyczna skóra, pojawiające się drobne zmarszczki, przebarwienia czy popękane naczynka są powodem wielu kompleksów. Na szczęście istnieje możliwość, aby zlikwidować te szpecące mankamenty w gabinetach medycy estetycznej, w których jednym z częściej używanych urządzeń jest IPL.
/ 15.06.2009 12:25
Dr Izabela Lenartowicz
Laser ten wychodzi naprzeciw pragnieniom klientów, którzy na długi czas chcą poprawić swój wygląd.

IPL różni się od tradycyjnego laseru, podobnie jak on emituje wiązkę promieni, ale nie są one jednak jednolite i spójne a rozproszone i różnej długości. Ta najnowsza technologia pozwala na wielokierunkowe, stymulujące syntezę kolagenu jak również usuwające plamki, zaczerwienienia i zmarszczki działania światła, docierającego na różną głębokość naszej skóry. Impulsy światła docierają do skóry w ułamkach sekundy i niszczą nadmiar melaniny lub hemoglobiny, które są punktem docelowym działania światła IPL.

Za pomocą IPL można wykonać zabieg fotoodmładzania, którego zaleta jest nie tylko znaczna efektywność, ale brak koniczności absencji w pracy, ponieważ następnego dnia na skórze nie widać wyraźnych oznak przeprowadzonego zabiegu. Zabieg fotoodmładzania redukuje zmarszczki, zmniejsza ilość rozszerzonych naczyń krwionośnych na twarzy, redukuje zmiany barwnikowe oraz poprzez wpływ na włókna kolagenowe (ich termiczne skrócenie) zwiększa napięcie skóry. Zabiegiem można wykonać w obrębie skóry twarzy, szyi i dekoltu a także grzbietowej powierzchni rąk.

Światło emitowane przez IPL jest bardzo skuteczną metodą uzupełniającą leczenie trądziku. Powoduje szybkie gojenie się istniejących zmian oraz zapobiega powstawaniu nowych. Precyzyjnie dobrana wiązka światła wnikając w głąb skóry i oddziałując na gruczoły łojowe ogranicza produkcję serum. Urządzenie to posiada również właściwości bakteriobójcze, spektrum światła niszczy szybko namnażające się bakterie, które odpowiadają za powstawanie trądzikowych zmian zapalnych. Często stanowi alternatywę dla leczenia farmakologicznego, które nierzadko łączy się z dużymi ograniczeniami pacjenta i skutkami ubocznymi.

Efekty zabiegów wykorzystujących światło IPL zależą od indywidualnych predyspozycji człowieka oraz od rodzaju skóry. Jednak, przeważnie w przypadku zabiegów przeciwdziałających starzeniu, czy też zwężających naczynia krwionośne efekty są już widoczne po jednym zabiegu.

IPL może być stosowane do każdego rodzaju skóry, szeroki zakres fal pozwala na idealne dopasowanie do różnych typów skóry i zmian skórnych. Wyjątek stanowi opalona skóra. Urządzenia oraz system operacyjny w nie wbudowany nie jest skomplikowany do obsługi. Ustawienia dotyczące podstawowych zabiegów zostały zaprogramowane przez producenta, natomiast siła natężenia impulsu światła może być dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Bardzo ważny jest również fakt, iż zabiegi wykonywane za pomocą IPL nie mają skutków ubocznych i nie wymagają rezygnacji z  normalnego trybu życia po wykonanym zabiegu.

Podsumowując IPL umożliwiają przeprowadzenie wyjątkowo skutecznych, trwałych oraz bezpiecznych zabiegów, które odmładzają i redukują różne defekty skórne takie, jak:
- blizny
- przebarwienia
- rozszerzone naczynia krwionośne
- rumień
- rozstępy
- zmiany trądzikowe
- drobne zmarszczki.