POLECAMY

Implanty podskórne – zmień kształt ciała

Implanty podskórne są formą zdobienia ciała i prowadzą do zmiany wyglądu polegającej na zmianie kształtu ręki, nogi, tułowia czy głowy. Implanty wszywa się pod skórę i pozwala na ich zrośnięcie z tkanką. Ile kosztują implanty podskórne? Czy można je wszczepić w Polsce? Kto i dlaczego się na to decyduje?
Implanty podskórne – zmień kształt ciała fot. fot. Fotolia

Z czego zrobiony jest implant?

Implanty podskórne (ang. subdermal implants) stanowią dość specyficzną formę zdobienia ciała, która po chirurgicznym zabiegu całkowitego umieszczenia ich pod skórą daje efekt 3D. Implanty stanowią jedną spośród wielu metod urozmaicania ciała, zwaną body modifications.

Implanty wykonywane są z materiałów przyjaznych ludzkiemu ciału (czyli posiadających cechę biokompatybilności). Należą do nich PTFE (politetrafluoroetylen) lub silikon.

Zobacz też: Czym są ekstremalne modyfikacje ciała?

Jak i gdzie umieszcza się implant?

Implanty wkłada się w wyciętą w skórze kieszonkę w czasie zabiegu chirurgicznego, którą następnie zszywa się. Zrastająca się tkanka przylega do implantu, uniemożliwiając jego przesuwanie się. Implanty o bardzo różnorodnych kształtach umieszczane są praktycznie wszędzie: na głowie, rękach, nogach, tułowiu, a nawet narządach intymnych.

Higiena po zabiegu

Po zabiegu zaleca się szczególną higienę miejsca szwów, które można przemywać płynami antyseptycznymi. Należy też nie dopuszczać do zmoczenia szwów, które będą mogły być zdjęte średnio po 10–12 dniach. Unieruchomienie implantu pod skórą i ustalenie wyraźnego, trójwymiarowego  kształtu może zająć nawet 3 miesiące.

Czym to grozi?

Źle założony implant może pozostawić po sobie szpecącą bliznę. Poza tym zawsze należy liczyć się z potencjalnym zagrożeniem, czyli infekcją bakteryjną lub wirusową z racji niewystarczającej dbałości o higienę zabiegu i sterylność narzędzi. Bardzo groźną sytuacją jest również możliwość odrzucenia implantu przez organizm człowieka.

Zobacz też: Skaryfikacja - blizny z wyboru

Czy implant można usunąć?

Gdy chcemy z różnych powodów pozbyć się implantu, najlepiej jest udać się do chirurga, który go wytnie wraz z marginesem otaczającej tkanki. Niestety, sam zabieg jest dość bolesny, a prawdopodobieństwo utrzymania się szpecącej blizny po usuniętym implancie jest bardzo duże.

Dlaczego ludzie wszczepiają sobie implanty?

Powody modyfikacji ciała są bardzo różne. Mogą stanowić formę ekspresji danej osoby lub być wynikiem chwilowego zachwytu czy panującej mody. Najczęściej na taką formę dekoracji ciała decydują się osoby z określonych subkultur, które często mają już inne ozdoby w formie kolczyków czy tatuaży. Dla niektórych implanty umieszczone na narządach intymnych stanowią dodatkowy bodziec erotyczny.

Ile kosztuje implant?

Trudno określić przybliżoną cenę implantu ze względu na ich różnorodność. W Polsce zapotrzebowanie na tego typu modyfikacje nie jest duże i ogranicza się zazwyczaj do wąskich kręgów określonych subkultur. Informacji należy szukać na gronach skupiających zwolenników body modifications.

Polskie realia

Na polskich stronach internetowych trudno doszukać się szczegółowych danych na temat zabiegu wstawienia implantu podskórnego. Zgodnie z polskim prawem, jedynie lekarz z czynnym prawem wykonywania zawodu  jest uprawniony do przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych z użyciem skalpela, do których zalicza się również zabieg wstawienia implantów. Dlatego gabinety oferujące zabiegi modyfikacji ciała sprytnie omijają ten przepis. W naszym kraju takich gabinetów jest jednak niewiele, a jeszcze mniej profesjonalistów w tej dziedzinie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
W Anglii taki zabieg jest calkowicie za darmo... Wogole antykoncepcja jest za darmo nie mowie o lekach dla dzieci... Polsko wake up -.-
/6 lat temu
[quote=Gajaa] Czego to ludzie nie wymyślą. Czy ktoś wie, ile kosztuje taki implant? [/quote] Pewnie bardzo dużo, to u nas wciąż niszowa sprawa. A co, planujesz sobie zrobić? :>
/6 lat temu
Czego to ludzie nie wymyślą. Czy ktoś wie, ile kosztuje taki implant?