POLECAMY

Hirsutyzm – depilacja laserowa w walce z nadmiernym owłosieniem

Hirsutyzm to występowanie u kobiet nadmiernego owłosienia w takich miejscach, które najczęściej jest charakterystyczne dla mężczyzn (np. twarz, brzuch, klatka piersiowa). Pozbycie się nadmiernego owłosienia jest możliwe m.in. dzięki depilacji laserowej, która niszczy struktury odpowiedzialne za wzrost włosków.

fot. Fotolia

Czym jest hirsutyzm?

Występowanie u kobiet nadmiernego owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn fachowo nazywane jest hirsutyzmem. Problem ten dotyka aż 3% kobiet w Europie. Ustalenie jego przyczyn jest często trudne. Co istotne, przypadłość ta bardzo mocno wpływa na pogorszenie stanu psychicznego i zaburza poczucie kobiecości. 

Skąd się bierze hirsutyzm?

Problem nadmiernego owłosienia wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. W łagodnej formie najczęściej jest pochodzenia idiopatycznego, co oznacza, że występuje nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na hormony. Z kolei w zaawansowanych formach powodem jest podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów.

Hirsutyzm może występować przez uwarunkowania genetyczne, jako skutek uboczny przyjmowanych leków, a także podczas tzw. burz hormonalnych związanych z okresem dojrzewania, ciążą czy też menopauzą.

Przyczyny jego wystąpienia mogą być jednak znacznie poważniejsze – guzy i torbiele jajników, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, nadczynności i guzy nadnerczy.

Czy leczenie sprawi, że nadmierne owłosienie zniknie?

Oczywiście nadmierne owłosienie leczy się przy pomocy odpowiednio dobranych środków farmakologicznych, które mają zlikwidować przyczyny przypadłości. Pamiętać jednak należy, że nawet jeśli przyczyna zaburzenia zostanie ustalona, a leczenie rozpoczęte, występujące już owłosienie nie zniknie.

Co ważne, jeśli powód pojawienia się nadmiernego owłosienia jest nieznany lub mamy do czynienia z hirsutyzmem idiopatycznym, stosuje się jedynie różnorodne formy depilacji. Wśród nich coraz większym zainteresowaniem cieszy się depilacja laserowa.

Zobacz też: Depilacja laserowa, zabieg IPL czy E-LIGHT – jak usunąć owłosienie?

Depilacja laserowa w walce z nadmiernym owłosieniem

Obecnie depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę jest bezpieczną dla zdrowia i skuteczną metodą usuwania zbędnego owłosienia, która daje trwałe efekty. W trakcie zabiegu wykorzystuje się zjawisko tak zwanej selektywnej fototermolizy.

– Kosmetolog przykłada głowicę lasera do wcześniej przygotowanej do zabiegu skóry. Emitowana przez laser wiązka intensywnego światła jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik zawarty w cebulkach włosów. Impuls laserowy jest zamieniany w energię termiczną, co powoduje zniszczenie struktur odpowiedzialnych za wzrost włosków, dzięki czemu nie odrastają – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Aby depilacja laserowa zakończyła się sukcesem, a jej efekt był trwały, konieczne jest wykonanie serii zabiegów w odstępach czasowych wynoszących od 6 do 12 tygodni. Skuteczność tej metody, a także liczba zabiegów, które należy wykonać, to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona między innymi od koloru, rodzaju, ilości i struktury włosków. Warto też wiedzieć, że choć depilacja laserowa jest metodą bardzo skuteczną, to nie gwarantuje usunięcia wszystkich włosków. Po wykonaniu serii tego typu zabiegów niewielki odsetek włosów może odrastać, ale są one jaśniejsze i delikatniejsze, a tym samym mniej widoczne.

– U niektórych osób po pewnym czasie trzeba wykonać tak zwany zabieg przypominający, ponieważ uśpione dotąd mieszki włosowe mogą w pewnym momencie zacząć produkować nowe włoski – mówi Anna Borowiak.

Zobacz też: Jak usunąć przebarwienia powstałe na skórze?

Niezbędny nowoczesny sprzęt i konsultacja lekarska

Reakcja każdej skóry na przeprowadzony zabieg jest bardzo indywidualna. Pojawiające się po depilacji zaczerwienienie ustępuje już po kilku godzinach, ale w przypadku skóry bardzo wrażliwej może się utrzymywać nawet przez kilka dni. Nowoczesne urządzenia pozwalają obniżyć ewentualny dyskomfort pozabiegowy. Wybierając gabinet, warto dlatego zwrócić uwagę na to, jakiego sprzętu się w nim używa.

– Innowacyjne lasery diodowe znacząco skracają czas trwania zabiegu dzięki dodatkowej głowicy o większej powierzchni zabiegowej – mówi Anna Borowiak. – Nowoczesny sprzęt pozwala także na zminimalizowanie odczucia bólu i uzyskanie pożądanych efektów przy wykorzystaniu niższych energii.

Należy pamiętać, że przed wykonaniem depilacji laserowej niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad wykluczający ewentualne przeciwwskazania. Podczas takiej wizyty specjalista ustala także odpowiednie parametry samego zabiegu. To wszystko pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków.

Zobacz też: Jak usunąć włosy z pleców i klatki piersiowej?

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Mam problem z nadmiernym owłosieniem właśnie z powodu problemow endokrynologicznych. Leczę się pod tym kątem i leki jakby trochę pomagają i w tym temacie. Ale to prawie niezauważalne :/Pytałam wszystkich – endokrynologa, gonekologa, kosmetyczke i jeszcze lekarza pierwszego kontaktu na samym poczatku, kiedy zorientowalam sie, ze cos jest nie tak – co z tym zrobić. Najczesciej odpowiadano mi, ze jedyna opcją może być laser. Mieli rację, dopiero po kilku wizytach w osteomedzie w Krakowie na zabiegach laserem zauważyłam, że coś się dzieje :-)Dlatego teraz ostrzegam wszystkich z podobnym problemem – zwykłe, klasyczne metody jak jednorazówka nie pomogą nigdy.