Manicure P.Shine to nowość w polskich salonach kosmetycznych/fot. Fotolia

Hand web – kolczyk w ręku

Do piercingu ręki (inaczej hand web) wykonuje się przekłucia powierzchniowe. Kolczyk w tym miejscu staje się coraz bardziej modny. Powstała rana trudno się jednak goi i grozi powstaniem infekcji. Z jakimi innymi komplikacjami może się wiązać hand web? Ile kosztuje wykonanie takiego kolczyka?
/ 13.08.2018 10:15
Manicure P.Shine to nowość w polskich salonach kosmetycznych/fot. Fotolia

Na czym to polega?

Do piercingu ręki (inaczej hand web) wykonuje się przekłucia powierzchniowe. Dlatego też osoba wykonująca zabieg nie powinna używać pewnych kolczyków (np. sztang, bananów). W przypadku zrobienia hand web pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym przekłucie skóry powinno odbyć się do 0,5 centymetra od jej krawędzi. Inaczej może to grozić uszkodzeniem chociażby mięśni, tkanek. Po wykonaniu zabiegu bardzo długo utrzymuje się opuchlizna, rano trudno się goi.

Kolczyki srebrne można umieszczać także na palcach. W tym przypadku również stosuje się przekłucia powierzchniowe, co utrudnia gojenie i zwiększa ryzyko infekcji.

Uwaga! O taką ranę trudno zadbać!

Osoby, które decydują się na wykonanie hand web, muszą liczyć się z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przede wszystkim wykonanie tego rodzaju piercingu wiąże się z trudnością gojenia rany. Przed podjęciem decyzji o umieszczeniu kolczyka pomiędzy palcami należy poważnie się zastanowić, bowiem niemalże w 90% niemożliwe jest wygojenie rany. To miejsce wrażliwe, ruchliwe, na którym szybko osiadają bakterie. W przypadku innych miejsc na ciele możliwa jest znacznie lepsza pielęgnacja i przede wszystkim ostrożność. Można przez pewien czas chronić miejsce piercingu. W przypadku rąk jest to niezwykle trudne. Wykonywanie podstawowych czynności może sprawiać ból, powodować zakażenia...

Pozornie może wydawać się, że ochronić może częste mycie rąk. Jednak substancje zawarte w mydle, żelu czy nawet płynie do mycia naczyń mogą podrażniać ranę. Zrobienie opatrunku również nie jest zalecane, bowiem do rany powinno dostawać się powietrze.

Leczenie i komplikacje

Bardzo często hand web kończy się po prostu usunięciem kolczyka właśnie ze względu na niemożność wygojenia się rany i ból. Osoby, które zdecydowały się na tego rodzaju piercing, mówią nierzadko, że gojenie trwało nawet 2-3 miesiące i podkreślają, że taki piercing wymaga dużej odwagi, cierpliwości, ostrożności. W czasie gojenia miejsce przebicia skóry było zaczerwienione, robiło się suche, twarde, zbierała się ropa. Pomimo dużej ostrożności dochodziło także do uszkodzenia piercingu i jeszcze większych trudności gojenia się rany. Zwykłe uderzenie, nadszarpnięcie kolczyka swetrem często powodowało dodatkowe komplikacje.

Tunele w uszach - jak je zrobić?

Gdzie to zrobić?

Tak, jak pozostałe formy piercingu, hand web należy wykonać w salonie wyspecjalizowanym w tego typu zabiegach.

Zanim zdecydujesz się na piercing ręki, sprawdź dokładnie, jakie kwalifikacje i doświadczenie ma osoba, która będzie wykonywać zabieg. Czasami hand web robią osoby, które mają doświadczenie w piercingu, ale nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat kolczyków w ręku. Taka osoba powinna wiedzieć dokładnie, jaki typ kolczyka wybrać. Powinna także uświadomić klienta z jakim ryzykiem wiąże się np. umieszczenie kolczyka pomiędzy palcami, gdzie jego wygojenie się jest bardzo trudne.

Ponadto, jak w przypadku każdego piercingu, należy sprawdzić, czy w salonie przestrzegane są zasady higieny (sterylność). Jest to niezmiernie ważne ze względu na bezpieczeństwo klienta oraz osoby wykonującej zabieg.

Ile to kosztuje?

Wykonanie kolczyka na ręku kosztuje od 90 złotych (w zależności od salonu i rodzaju kolczyka).

Kolczyk w zębie - nowy trend?