Gwiazdy kochają stomatologię anti-agingową

Obok zabiegów redukujących zmarszczki i kilogramy gwiazdy Hollywoodu równie często wybierają zabiegi stomatologii anti-agingowej. Odmładzając swoje uzębienie ujmują sobie nawet do 20 lat. Dojrzałe, ale zadbane uśmiechy doceniane są przez fanów. W rankingu hollywoodzkich uśmiechów pierwsze miejsce zajęli bowiem 44-letnia Jennifer Lopez i 59-letni Denzel Washington.
/ 10.04.2013 13:49

Ranking hollywoodzkich uśmiechów

Dojrzałe uśmiechy są sexy. Taki wniosek można wysnuć przynajmniej z najnowszego rankingu uśmiechów z czerwonego dywanu, który przygotowała firma Waterpik. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Jennifer Lopez, dwa kolejne Angelina Jolie (38 l.) i Jennifer Garner (40 l.). Wśród facetów również królowali 40 i 50-latkowie. Zdaniem Amerykanów najlepsze uśmiechy maja zdobywca Oscara za film „Argo” Ben Affleck (40 l.), George Clooney (52 l.) i Brad Pitt (50 l.). Ryan Reynolds (37 l.), najmłodszy mężczyzna w zestawieniu, zajął miejsce poza podium. Średnia wieku dla zestawienia to aż 43 lata.

40-latki o uśmiechu 20-latków

Co więc stoi za 40-latkami o uśmiechu 20-latków? - Przede wszystkim stomatologia anty-agingowowa, czyli przeciwstarzeniowa. Jej zabiegi są dziś tak samo popularne, jak wstrzykiwanie botoxu czy kwasu hialuronowego. I podobnie, jak w przypadku zabiegów medycyny estetycznej ich celem jest również odmłodzenie i rozświetlenie – przekonuje lekarz stomatolog Wojciech Fąferko z Dentim clinic w Katowicach.

Nic więc dziwnego, że wśród gwiazd panuje moda na przedłużanie, ścierających się z wiekiem zębów. Dzięki temu uśmiech staje się pełniejszy, zmienia się także jego kolor i kształt zębów, przez co z uśmiechu zdejmuje się 10-20 lat. Z zabiegów tych korzystają powszechnie 40 i 50-latki.  Klasyką są już porcelanowe licówki, które równają zęby, zmieniają ich kolor i zamykają wszelkie przerwy między nimi. Standardem jest wysokiej klasy ortodoncja, zwłaszcza z zastosowaniem niewidocznych dla oka aparatów językowych, mocowanych na poniebieniu oraz tzw. ortolifting.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologii anti-agingowej 

- Gołym okiem widać, że wiele gwiazd poddało się ortoliftingowi. Zabieg ten dzięki poszerzeniu łuku zębowego za pomocą aparatu ortodontycznego, zapewnia twarzy i zębom większą symetrię, minimalizuje także zmarszczki wokół ust i na policzkach. Także usta i policzki dzięki ortoliftingowi stają się bardziej wypełnione, a kości policzkowe bardziej uwydatnione – wyjaśnia dr Wojciech Fąferko.

Ale to nie jedyne zabiegi, które stosują dziś gwiazdy. W modzie jest m.in. konturowanie zęba, zwłaszcza u osób ze zbyt długimi zębami. W tym przypadku dzięki szlifowaniu dentysta może usunąć jego nadmiar, nadając mu nowy kształt. Przy okazji stomatolog usuwa z powierzchni zęba wszelkie niedoskonałości. Zabieg wykonuje się specjalnymi wiertłami diamentowymi, krążkami ściernymi i gumkami. Powszechny wśród celebrytów jest także bonding.  To tańsza alternatywa dla licówek, w którym porcelanowa łuska, jest zastępowania przez kompozyt, utwardzany lampą polimerową.

Polecamy: Piękne zęby z cyrkonii?

Idealnie białe zęby dzięki ultracienkim licówkom

Nowy ranking obala także mit, jakoby białe i równe hollywoodzkie uśmiechy były efektem zwykłego wybielania zębów. Powód? Wszystkie uśmiechy z rankingu mają odcień zębów B1, a ten w naturze występuje bardzo rzadko. – Wybielanie usuwa jedynie przebarwienia z powierzchni zęba, ale nie zmienia jego koloru, ani tym bardziej kształtu zęba. Jeśli nasze zęby są naturalnie żółtawe lub w szarym odcieniu, nie zmienimy ich na białe, tym bardziej w odcieniu B1 w skali VITA, czyli tym najjaśniejszym – mówi dr Wojciech Fąferko.

I tutaj Hollywood radzi sobie doskonale. Kolor zębów gwiazdy coraz częściej zmieniają ultracienkimi licówkami, które nie wymają szlifowania zębów. Jedyne, co dentysta musi zrobić, to nakleić je na powierzchnię zęba. – Taką licówką dosłownie zaklejamy to, co niepodobna nam się w naszych zębach, czyli zbyt żółty kolor, przebarwienia, spękania, krzywizny, szpary między zębami, nierówności i niezbyt estetyczną fakturę zęba – mówi dr Wojciech Fąferko.

Jakie gwiazdy korzystają z zabiegów stomatologii estetycznej?

Lista gwiazd, która dziś przyznaje się do zabiegów stomatologii estetycznej i anty-agingowej jest długa. Są na niej m.in. Tom Cruise, David Bowie, księżna Kate, Nicolas Cage, Catherine Zeta-Jones, Ben Affleck, Zac Efron, Hilary Duff, Victoria Beckham. – Żeby sprawdzić, kto sięgnął po pomoc specjalisty, wystarczy odgrzebać zdjęcia sprzed 10-15 lat. Można przeżyć szok. Żadna z dzisiejszych gwiazd nie urodziła się z idealnymi zębami. Powszechne są zbyt krótkie, krzywe, żółte i wystające zęby. Ale to można skorygować  i wieku 40 lat uśmiechać się jak 20-latek – mówi dentysta.

Zobacz także: Opóźnij starzenie się szyi