POLECAMY

Grota solna – jaskinia dla zdrowia w centrum miasta

Czy wiesz, czym jest grota solna i jak działa? Na jakie dolegliwości może pomóc przebywanie w niej, a kiedy może zaszkodzić? Kto powinien unikać wizyt w solnej grocie? Jakie znaczenie dla naszego organizmu ma uwalniający się w grocie jod? Ile czasu trzeba spędzić w solnej grocie, żeby poczuć się lepiej?
Grota solna – jaskinia dla zdrowia w centrum miasta fot. Fotolia

Grota solna, czyli co?

Grota solna jest zbudowana z naturalnych brył soli, nasyconych minerałami i mikroelementami. Jej podłoga jest też wysypana grubymi ziarnami soli. Wszystko to tworzy mikroklimat porównywalny do morskiego.

Grota solna to pomieszczenie w bezpieczny sposób łączące w sobie cechy sauny, kąpieli solankowej i czegoś, co można określić mianem domowego sanatorium. Temperatura we wnętrzu jest utrzymywana na poziomie 23–24 stopni, wilgotność powietrza nie przekracza 45%.

Warto też wspomnieć, że dodatkowym plusem jest przebywanie w pięknej, niemal bajkowej scenerii, co znacznie wpływa na nasze samopoczucie i sprzyja zrelaksowaniu.

Badania wykazały, że 45 minut spędzone  w grocie solnej ma podobny efekt jak spędzenie trzech dni nad morzem. Aby terapia była skuteczna, należy ją stosować przez jakiś czas przynajmniej dwa razy w tygodniu (około 10 seansów).

Kiedy pomaga?

Grota solna pomaga w przewlekłych nieżytach nosa, gardła i krtani, w chorobach układu oddechowego: pylicy płuc, astmie oskrzelowej, przewlekłym zapaleniu płuc. Również przy schorzeniach dermatologicznych: łuszczycy i zapaleniu skóry. Pozytywny wpływ przebywania w solnej grocie ujawnia się również w przypadku alergii i uczuleń różnego typu, przy zaburzeniach metabolizmu, a także  stanach nerwicowych, przemęczenia i przy obniżonej odporności na stres.

Zobacz też: Jak należy korzystać z solarium?

Przeciwwskazania

Przebywanie w grocie solnej jest niewskazane dla osób, które cierpią na nadczynność tarczycy, marskość płuc lub są uczulone na jod. Przeciwwskazaniem jest również zaawansowana choroba nowotworowa.

Gdzie szukać grot solnych?

Najczęściej wypoczynek w solnej grocie proponują niektóre sanatoria, coraz częściej zdarza się też, że groty solne są częścią kompleksu odnowy biologicznej na równi z sauną. Groty solne są nawet w niektórych centrach handlowych.

Zobacz też: Sauna - jak z niej korzystać?

Ile to kosztuje?

Seanse kosztują od 15 do 18 zł, emeryci i młodzież korzystają ze zniżki, a dzieci do trzech lat nie płacą wcale.

Warto pamiętać!

Wizyta w grocie solnej niewątpliwie poprawia samopoczucie i pomaga się zrelaksować, jednak nie może być jedynym sposobem leczenia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)