Jakim zabiegom ginekologii plastycznej najczęściej poddają się pacjentki?
Pierwszym z nich jest bez wątpienia labioplastyka. Jest to zabieg polegający na zmniejszeniu warg sromowych. Kobiety zgłaszają się do mnie, ponieważ odczuwają dyskomfort podczas codziennych czynności. Trudności w utrzymaniu higieny czy dolegliwości bólowe pojawiające się w trakcie współżycia to tylko część problemów wymienianych przez pacjentki. Przerost warg sromowych uniemożliwia kobietom wykonywanie takich czynności jak noszenie przylegającej bielizny, strojów kąpielowych czy uprawianie sportów m.in. jazdy na rowerze czy jazdy konnej.
dr n. med. Andrzej Barwijuk
Drugi z najpopularniejszych zabiegów to waginoplastyka, czyli plastyka pochwy. W zasadzie zdecydowana większość kobiet, które przeżyły trudny poród drogami natury, na skutek zbyt intensywnego rozciągnięcia mięśnia dna miednicy, cierpi na zaburzenia statyki narządu rodnego takie jak obniżenie się przedniej i tylnej ściany pochwy, czasem wypadanie pochwy, a w skrajnych przypadkach wypadanie całego narządu rodnego. Zaburzenia statyki skutkują zazwyczaj gorszymi odczuciami związanymi ze współżyciem. Sam zabieg waginoplastyki polega na nacięciu błony śluzowej oraz powięzi mięśniowej, a następnie zszyciu ich w pożądany sposób.
Zobacz także: Labioplastyka, czyli korekta warg sromowych
Jakie badania powinna przeprowadzić pacjentka przed tymi zabiegami?
Jak przed każdym zabiegiem chirurgicznym niezbędne będą wszystkie standardowe badania krwi i moczu. W zależności od wybranego rodzaju znieczulenia konieczna może również okazać się konsultacja u anestezjologia.
Kiedy pacjentka po zabiegu może wrócić no normalnych czynności?
W samej klinice pacjentka pozostaje zazwyczaj przez jeden dzień. Następnie po upływie tygodnia kobiety czują się na tyle dobrze, że bez problemu mogą wrócić do pełnej aktywności zawodowej. Oczywiście przez okres około sześciu tygodni pacjentka powinna zachować szczególne środki ostrożności. Odradzam używania mydła w kostce, gąbek i myjek, ponieważ mogą rozwijać się na nich bakterie. Pacjentka powinna podmywać się bieżącą wodą wraz z płynem do higieny intymnej. Samo zoperowane miejsce należy regularnie smarować maścią nagietkową. Po tygodniu od zabiegu należy stawić się na wizytę kontrolną. A pierwszą próbę współżycia można podjąć po około 4-6 tygodniach po zabiegu.
Jak w Polsce na przestrzeni lat zmieniało się podejście do zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej?
W porównaniu do roku 2006, kiedy to rozpocząłem działalność w ginekologii plastycznej, ilość pacjentek stale wzrasta. Osobiście na podstawie dostępnych mi danych szacuję, że w Polsce wykonuje się więcej zabiegów z dziedziny ginekologii plastycznej niż z zakresu in-vitro. Temat ginekologii plastycznej powoli przestaje być tematem tabu.
Jednak z drugiej strony zgłasza się do mnie coraz więcej pacjentek po nieudanych zabiegach ginekologii plastycznej, które proszą o dokonanie korekty. Bardzo niepokojący jest fakt, że część zabiegów szczególnie z użyciem popularnych ostatnio laserów wykonywana jest w gabinetach kosmetycznych przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji. Takie zabiegi powinni wykonywać tylko lekarze odpowiednio do tego celu przeszkoleni.
Bardzo dziękujemy za rozmowę.
Polecamy: 3 najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej
Dr n. med. Andrzej Barwijuk - lekarz z 30 letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista z ginekologii i położnictwa, tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1990 roku. Od 1993 do 2006 zastępca ordynatora, a później ordynator Oddziału Ginekologii Szpitala Ginekologiczno - Położniczego im. Świętej Rodziny na ul. Madalińskiego w Warszawie. Jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Kosmetoginekologicznego oraz Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej. Autor ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz doniesień i komunikatów zjazdowych. Od 2006 roku do chwili obecnej właściciel warszawskiej Kliniki Medifem, specjalizującej się w zabiegach ginekologii plastycznej.