dziecko, rodzina

Gdy skóra jest zbyt sucha

Przesuszona skóra łuszczy się i błyszczy, do tego łatwo ją podrażnić. Przeczytaj, jak walczyć z tym problemem w domu i u lekarza.
/ 26.08.2009 16:59
dziecko, rodzina
„Tak zachowuje się skóra bardzo wysuszona, wrażliwa i skłonna do alergii. O skórze dotkniętej tym problemem często mówi się «rybia łuska» – wyjaśnia Ewa Kaniowska, specjalista dermatolog, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Problem najczęściej dotyczy łydek (tu skóra może przypominać popękane dno wyschniętego jeziora), czasem wewnętrznych części dłoni, brzucha, klatki piersiowej”.

Pielęgnacja w domu
Przede wszystkim powinna być uzgodniona z dermatologiem.
W tym wypadku odpowiednia pielęgnacja w domu ma kluczowe znaczenie dla zlikwidowania problemu, nie ma więc sensu stosowanie metody prób i błędów.

Kosmetyki
do pielęgnacji twojej skóry znajdziesz tylko w aptece!

Do mycia skóry używaj
wyłącznie żeli pod prysznic i płynów bez zawartości mydła, które zapewnią skórze odpowiedni poziom pH.

Do kąpieli
zawsze stosuj oliwki z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (np. Emolium). Dzięki temu po zakończeniu kąpieli twoja skóra nie będzie tak boleśnie odczuwać problemu przesuszenia.

Do złuszczania skóry ciała wybieraj peelingi enzymatyczne typu gommage, te z ostrymi drobinkami mogą zbyt mocno ją podrażnić.

Zamiast peelingów możesz też stosować kremy na bazie alfa-hydroksykwasów
(nie częściej niż dwa razy w tygodniu).

Codziennie smaruj całe ciało kremami z dodatkiem kwasu mlekowego i glikolowego lub natłuszczającym balsamem z masłem karite.

W gabinecie lekarskim


W niektórych przypadkach
lekarz może zaproponować ci głębokie złuszczanie za pomocą peelingu na bazie kwasu glikolowego lub mikrodermabrazję. Mieszanki złuszczające zostaną dobrane indywidualnie, tak by odpowiadały potrzebom twojej skóry.

Świetne efekty daje też intensywne nawilżanie za pomocą mezoterapii bezigłowej i sonoforezy. Pielęgnuj ciało odpowiednimi kosmetykami nawet wtedy, gdy skóra przestanie się łuszczyć. Dzięki temu to przewlekłe schorzenie zniknie na długo i nie będzie dawać o sobie znać w przyszłości.