POLECAMY

Gdy depilacja staje się niezbędna...

Niektóre choroby układu hormonalnego czynią depilację koniecznością, nie tylko kwestią estetyczną. Nadmierne owłosienie, niestosowne do płci i wieku określane jest w medycynie jako hirsutyzm. Przeczytaj, jakim chorobom towarzyszy nadmierne owłosienie.
Gdy depilacja staje się niezbędna...

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników jest to choroba kobiet polegająca na nadmiernym pobudzeniu jajników (żeńskich narządów płciowych) przez androgeny (męskie hormony płciowe – głównie testosteron). U kobiet też występuje pewne stężenie testosteronu, konieczne do prawidłowego zachowania metabolizmu. Jeśli jednak jest go za dużo, zaczyna w niekorzystny sposób wpływać na jajniki. Przez to zatracają one swój naturalny rytm pracy (cykl miesiączkowy), nie dochodzi do owulacji, kobiety nabierają charakterystycznych cech w wyglądzie zewnętrznym – między innymi pojawia się owłosienie typu męskiego. Pojawia się ono na twarzy (nad linią górnej wargi, na brodzie i policzkach), plecach, klatce piersiowej, brzuchu, dłoniach i stopach.

Polecamy: Mity na temat golenia włosów

Choroby nadnerczy – zespół Cushinga

Tym mianem określa się grupę objawów, będących konsekwencją zbyt dużego poziomu hormonów sterydowych, wytwarzanych przez nadnercza (organy hormonalnie czynne występujące obustronnie nad nerkami). Najczęściej jest to kortyzol, który w normalnych warunkach odpowiada za prawidłowy metabolizm, gospodarkę mineralną i odporność organizmu. Jeśli jednak kortyzolu jest za dużo, dochodzi do wielu niekorzystnych zmian w całym ustroju. Najbardziej nieprzyjemne są zmiany w wyglądzie zewnętrznym – pojawia się przyrost masy ciała w charakterystycznych miejscach (kark, twarz, brzuch), rozstępy na skórze, trądzik oraz nieprawidłowe owłosienie o barwie najczęściej odbiegającej od karnacji skóry. Powodem tego zwiększonego wydzielania może być przerośnięcie lub choroby nowotworowe (łagodne i złośliwe) nadnerczy. Nieprawidłowości mogą też zależeć od narządu, sprawującego kontrolę nad czynnością nadnerczy – przysadki mózgowej.

Pochodzenie polekowe

Przyjmowanie leków, które zawierają hormony lub stymulują wydzielanie hormonów, niesie ze sobą ogromne ryzyko konsekwencji zdrowotnych. Organizm zachowuje się wtedy, jak by cierpiał na chorobę „przeciwną” od tej, którą miały wyleczyć leki. Dzieje się tak w przypadku przyjmowania sterydów – leków o działaniu przeciwzapalnym, podawanych w różnych chorobach układu hormonalnego.

Zobacz też: Pozbądź się bólu w trakcie depilacji

Czy tylko depilacja może pomóc?

Gospodarka hormonalna jest na tyle elastyczną dziedziną medycyny, że działanie każdego hormonu można odwrócić. Najważniejsze jest leczenie przyczynowe – zwalczenie przyczyny danego problemu po to, by objawy nie narastały. Mimo to defekty w metabolizmie pacjenta, które powstały na skutek tegoż wpływu, często wymagają osobistej ingerencji pacjenta, a leczenie farmakologiczne pomaga w zapobieganiu nawrotów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)