Fotoodmładzanie – sposób na plamy po opalaniu?

Na czym polega fotoodmładzanie? Czy dzięki niemu pozbędziemy się zarówno przebarwień, jak i białych plam po opalaniu?
/ 10.08.2015 10:04

piegi

fot. Fotolia

Uszkodzenia, które powoduje w skórze promieniowanie słoneczne, najskuteczniej leczy się zaawansowanymi technologicznie zabiegami laserowymi, oferowanymi przez gabinety medycyny estetycznej i laseroterapii. Stosowanie wyłącznie dostępnych na rynku kremów czy domowych peelingów nie zapewni nam spektakularnych rezultatów.

Czym jest fotostarzenie?

Starzenie się skóry można podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest starzenie chronologiczne, czyli związane z naturalnym przybywaniem lat. Drugi typ wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi okresu przekwitania i nazywany jest starzeniem menopauzalnym.

Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się jednak zazwyczaj wcześniej i związane są z mimiką. Już po 20. roku życia u niektórych osób możemy dostrzec zmarszczki mimiczne i jest to efekt miostarzenia. Ostatnim typem jest fotostarzenie wynikające z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Czy jego oznaką są jedynie plamy po opalaniu?

– Fotostarzenie to proces obejmujący wiele zmian w skórze. Przede wszystkim promieniowanie UVA wpływa na fibroblasty produkujące kolagen i elastynę. Może upośledzać funkcje tych komórek, przez co wytwarzane włókna są słabsze, a skóra traci sprężystość. Ponadto promieniowanie słoneczne oddziałuje na komórki naskórka i może powodować przesuszenie skóry. Przebarwienia również są efektem niekorzystnego wpływu słońca. Ponadto, szczególnie u osób posiadających jasną karnację, promieniowanie może uszkadzać naczynia krwionośne i powodować pękanie naczynek oraz rumień – tłumaczy dr Diana Kupczyńska z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Fotostarzenie nazywane jest też starzeniem przedwczesnym i w dużej mierze możemy go uniknąć. Jeśli jednak po wakacjach na naszej skórze zostaną niechciane pamiątki w postaci przebarwień, warto skorzystać z zabiegów fotoodmładzania laserem. Jakie plamy po opalaniu można usunąć podczas takiego zabiegu?

Przebarwienia i białe plamy po opalaniu

Najczęstszymi przebarwieniami po opalaniu są plamy soczewicowate i ostuda. Te pierwsze mają nieregularny kształt i kolor od jasno do ciemnobrązowego. Mogą występować na całym ciele. Ich główną przyczyną są poparzenia słoneczne, pojawiają się jednak również na twarzy i dłoniach  starszych osób.

Ostuda to przebarwienia symetryczne, zlokalizowane po obu stronach twarzy. Występuje najczęściej u kobiet ciężarnych i przyjmujących leki hormonalne, dlatego szczególnie te panie powinny unikać promieniowania słonecznego.

Z kolei białe plamy po opalaniu to odbarwienia. Pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do tzw. hipopigmentacji, czyli niedoboru melaniny w naskórku. W wyniku poparzeń słonecznych melanocyty mogą zostać uszkodzone lub wręcz zniszczone.

Białe plamy po opalaniu mogą zniknąć samoistnie lub dzięki leczeniu farmakologicznemu. Pozostałe przebarwienia można usunąć za pomocą lasera.

Zobacz też: Przebarwienia skórne w ciąży

Fotoodmładzanie nie tylko na plamy

Poprzez fotoodmładzanie można wyrównać koloryt skóry, zlikwidować ziemistość cery, zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek, np. w okolicy oczu i nad górną wargą, usunąć przebarwienia i blizny, a także pobudzić skórę do regeneracji, dzięki czemu zyska odpowiedni poziom nawilżenia i zostanie wzmocniona. Tak kompleksowe działanie uzyskamy korzystając z lasera frakcyjnego. W jaki sposób oddziałuje on na skórę?

– Cechą charakterystyczną lasera frakcyjnego jest wiązka podzielona na tysiące małych strumieni, które „dziurkują” skórę. Kiedy promieniowanie dociera do tkanki, powoduje jej odparowanie, a w miejscu działania lasera tworzą się mikroskopijne kratery. Jest to odbierane przez organizm jako uszkodzenie. Natychmiast uruchamia się więc lawina procesów naprawczych. Fibroblasty produkują nowy kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, odparowane tkanki zostają zastąpione przez nowe, a krążenie krwi usprawnione. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy od zabiegu skóra ulega głębokiej regeneracji – mówi dr Diana Kupczyńska z kliniki Ars Estetica.

W zależności od defektu, jakiego chcemy się pozbyć, wybierana jest głębokość, na którą dotrze promieniowanie lasera. Przebarwienia po opalaniu znajdują się płycej niż poszerzone naczynka, a blizny mogą być zlokalizowane na jeszcze innej głębokości.

Jeśli zależy nam wyłącznie na usunięciu plam po opalaniu, możemy skorzystać z lasera Q-Switch, jednego z najnowszych urządzeń, które służy do usuwania tatuaży i różnego rodzaju przebarwień lub lasera Gemini, stosowanego również do usuwania poszerzonych naczynek oraz znamion naczyniowych.

W wyborze odpowiedniego lasera niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. W zależności od kondycji skóry, może zaproponować nam terapię łączoną, czyli np. wykorzystanie regenerującego skórę lasera frakcyjnego oraz lasera Gemini lub Q-switch, usuwającego trudniejsze przebarwienia.

Działania profilaktyczne

Prawdopodobnie na skórze twojej twarzy znajdują się setki albo wręcz tysiące małych przebarwień po opalaniu. Mogą być jeszcze niewidoczne, a to, czy się ujawnią, w dużym stopniu zależy od ciebie. Lekarze medycyny estetycznej i dermatolodzy odradzają długie kąpiele słoneczne. Ze względu na to, że promieniowanie UVA i UVB bardzo mocno ingeruje w komórki skóry, przyczyną większości zmarszczek na twarzy jest właśnie nadmierna ekspozycja słoneczna.

Podstawową profilaktyką w trosce o zdrową i piękną skórę jest stosowanie kremów z wysokimi filtrami. Należy używać ich przez cały rok, a nie tylko w lecie, ponieważ promieniowanie UVA przenika przez chmury, a jego natężenie nie zależy od pory roku. Słońca powinny unikać szczególnie osoby będące w trakcie kuracji lekami fotouczulającymi oraz kobiety ciężarne. Poparzenia słoneczne mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, lepiej więc im zapobiegać niż leczyć. Gdy chcemy jednak odbudować już uszkodzoną skórę, fotoodmładzanie z całą pewnością będzie właściwą i skuteczną metodą.

Zobacz też: Czy terapia LED pomaga w walce z wypadaniem włosów?

Źródło: materiały prasowe/mn