Światło lasera jest pochłaniane przez melaninę zawartą we włosach, powoduje jej rozpad i przez to zniszczenie mieszka włosowego (czyli miejsca skąd włos wyrasta)./ fot. Fotolia

Fotodepilacja – czyli laserowe usuwanie owłosienia

Fotodepilacja (fotoepilacja) to usuwanie owłosienia za pomocą światła lub przy pomocy lasera. Salony kosmetyczne reklamują jako wydajną, trwałą i komfortową. Jak jest naprawdę? Czy fotodepilacja jest skuteczna?
/ 30.09.2011 01:50
Światło lasera jest pochłaniane przez melaninę zawartą we włosach, powoduje jej rozpad i przez to zniszczenie mieszka włosowego (czyli miejsca skąd włos wyrasta)./ fot. Fotolia

Lasery a kosmetologia

Od początku lat 60 XX wieku laseroterapia zaczęła coraz częściej gościć w gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Gabinety piękności oferują coraz większy zakres zabiegów z zastosowaniem laserów medycznych i kosmetycznych. Lasery te zasadniczo różnią się między sobą. Te pierwsze są zwykle urządzeniami o mniejszej mocy, działają delikatniej przez co mniejsze jest ryzyko przebarwień i poparzeń. Lasery medyczne mają działanie wprost przeciwne.

Zobacz też: Depilacja laserowa w praktyce

Jak działa fotoepilacja?

Fotoepilacja polega na wykorzystaniu emitowanego światła do pozbywania się zbędnego owłosienia, zarówno jasnego jak i ciemnego. Urządzenie do fotoepilacji potrafi odróżnić rodzaj skóry, głębokość oraz obszar, stąd zmienne te mają wpływ na skuteczność tego zabiegu.

Fizjologicznie cykl życia włosa dzieli się na 3 fazy:

  • Anagen - czyli stadium wzrostu z intensywnym namnażaniem komórek
  • Katagen - w którym następuje zastopowanie podziałów a więc włos przestaje rosnąć
  • Telogen - czyli końcowa faza w której dochodzi do wypadnięcia włosa

Trwałe usuwanie włosów

Fotoepilacja jest najskuteczniejsza gdy zabieg wykonywany jest w pierwszej fazie życia włosa czyli w anagenie. Ponieważ cykl włosa nie jest zsynchronizowany należy przeprowadzić kilka zabiegów, aby za każdym razem mogły ulec zniszczeniu kolejne procenty anagenowych mieszków. Urządzenie reaguje także na fototyp skóry i kolor włosów.

Czy u każdego efekt będzie taki sam?

Efektywność zabiegu jest większa w przypadku włosów ciemnych przy jednocześnie jasnej skórze. Jest to wynikiem dużej zawartości melaniny we włosach ciemnych, która pochłania energię lasera umożliwiając koagulacje mieszka włosowego.

Jasna skóra z kolei powoduję, że energia jest głównie pochłaniana przez włos, a nie okoliczne tkanki. Przed zabiegiem określa się fototyp skóry, posługując się skalą Fitzpatrica. Opisuję ona reakcje skóry na światło słoneczne przyczyniając się do podziału skóry na 6 fototypów.

Zobacz też: Laserowe leczenie wad wzroku

Usuwanie włosów z różnych części ciała

Głębokość mieszka włosowego również ma znaczenie. W okolicach bikini, nóg, pach leżą one dość głęboko. Ma to znaczenie w dobrze odpowiedniej mocy lasera tak aby jego światło dotarło do najgłębiej położonych struktur. Usuwanie włosów ta metodą jest mniej bolesne i trwalsze niż depilatorem czy woskiem. Przy depilacji łydek czy bikini efekty widać bardzo szybko. Najtrudniej i najwięcej zabiegów wymagają depilacje okolic twarzy.

Wady fotoepilacji

Wadą fotoepilacji jest możliwość powstania przebarwień w przypadku ciemniej skóry oraz fakt, że pełny efekt wymaga przynajmniej kilku zabiegów które jednak są kosztowne. Z reguły koszt takiego zabiegu waha się od 200 zł do 650 zł za jeden zabieg.

Dyskusyjne są także efekty lasera w przypadku włosów siwych i jasnych które mogą być nie zauważone przez laser. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie są lasery depilujące opaloną skórę a także wyposażenie tych urządzeń w różnego rodzaju systemy chłodzące które zmniejszają ból.