Fałdkom mówimy nie

Aby wymodelować ciało i pozbyć się fałdek, wcale nie trzeba poddawać się operacji.
/ 08.05.2006 10:36
Możesz skorzystać z jednej z nieinwazyjnych metod usuwania tłuszczu. Sprawdziłyśmy ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Dotychczas jedyną metodą pozbycia się niechcianych fałdek tłuszczu było poddanie się operacji jego odsysania. Zabieg jest bardzo skuteczny, ale ze względu na swoją inwazyjność, obciążający, bolesny i wymagający długiego okresu rekonwalescencji. Nie powinien być wykonywany przy wiotkiej skórze, bo niesie ryzyko nieprawidłowego jej obkurczenia. Efektem mogą być szpecące nierówności i pomarszczenia. Kilka lat temu na świecie pojawiła się nowa metoda pozwalająca usunąć miejscowe depozyty tkanki tłuszczowej zniekształcające sylwetkę. To lipoliza iniekcyjna. Jej inwazyjność jest minimalna, bo ogranicza się jedynie do mikronakłuć. Metoda sprawdziła się i obecnie jest szeroko stosowana. Natomiast absolutną nowością na świecie i w Polsce jest zabieg aparatem Ultrashape, wykorzystującym ultradźwięki. Choć metoda stosowana jest dopiero od kilku miesięcy, zdążyła już zyskać zwolenników i to nawet wśród chirurgów plastycznych. Czy można, mając na uwadze krótki jeszcze „żywot” tego urządzenia, z czystym sumieniem mówić o jego bezpieczeństwie i skuteczności? Tak, bo zanim zostało dopuszczone do stosowania, przeszło szczegółowe badania, udokumentowane certyfikatem europejskim. Jedyny wspólny mianownik obu tych technik to ich radykalność – w odchudzonym miejscu tłuszcz już nigdy się nie pojawi! Uważaj jednak, aby nie odłożył się gdzie indziej.
Dla kogo?
Najlepszą kandydatką do zabiegów jest osoba stosunkowo szczupła, z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej. Takim, którego nie można się pozbyć nawet za pomocą intensywnych ćwiczeń i diety. Nie są to metody odchudzania, a jedynie modelowania kształtu ciała. Dlatego nie pomogą osobom z dużą nadwagą. Dodatkowa zaleta: redukcja cellulitu. Choć nie jest głównym celem ich działania, to i na tym polu dają one wyraźną poprawę. Nie tylko są nieinwazyjne, ale prawidłowo wykonane nie niosą ze sobą ryzyka powstania nierówności bądź złego obkurczenia się skóry. Dzieje się tak, bo stopniowo, wraz z zanikiem tkanki tłuszczowej, dopasowuje się ona do nowych kształtów.

Kto robi zabiegi?
Zarówno lipoliza iniekcyjna, jak i zabieg aparatem Ultrashape mogą być wykonywane jedynie przez przeszkolonych, posiadających certyfikaty lekarzy.
W Polsce na razie jest ich niewielu. Zanim poddasz się „ostrzeliwaniu” czy ostrzykiwaniu, warto zapytać o uprawnienia.

Łagodne modelowanie
Mezoglow
To forma mezoterapii, która daje bardzo dobre efekty w ujędrnianiu skóry i wysmuklaniu figury. Lekarz wstrzykuje podskórnie witaminowo-aminokwasowy kompleks NCTF połączony z kwasem hialuronowym, który ładnie napina skórę, pomaga przy modelowaniu pociążowych brzuszków i obwisłej skóry po wewnętrznej stronie ramion. Jako łagodną formę modelowania ciała możesz też potraktować typową mezoterapię antycellulitową (ampułki z kofeiną, nostrzykiem i L-karnityną), która stymuluje lipolizę. Po serii 8–10 zabiegów (wykonuje się je raz w tygodniu) możesz liczyć na zmniejszenie nawet o 2–3 cm obwodów ud.
W porze lunchu
Ultrashape
zostało wymyślone jako zabieg „lunchowy”, po którym możesz natychmiast wrócić do pracy.
Ze względu na wysoką cenę urządzenia, a przez to samego zabiegu, nie jest to jeszcze metoda popularna w Polsce. Na świecie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Anna Kozłowska/ Uroda