POLECAMY

Fakty i mity pielęgnacji włosów

Czy przed farbowaniem lepiej nie myć włosów?Czy włosy przyzwyczajają się do szamponu?Czy stres może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów?

1. Czy przed farbowaniem lepiej nie myć włosów?
Prawda i nieprawda: otóż w momencie kiedy włosy są zbyt brudne fryzjerowi ciężko jest obiektywnie ocenić naturalny kolor naszych włosów. Ta istotna informacja jest potrzebna styliście w momencie kiedy zmieniamy kolor włosów i musi on odpowiednio dobrać produkty, których w tym celu będzie używać.
Natomiast w przypadku, gdy będziemy poddawać nasze włosy zabiegowi rozjaśniania to wówczas lepiej, aby włosy były co najmniej dwudniowe, pozwoli to na zminimalizowanie wysuszenia naszych włosów podczas ich rozjaśniania.

2. Czy włosy przyzwyczajają się do szamponu?
Prawda: nasze włosy potrafią się przyzwyczaić do stosowanych przez nas kosmetyków. Stosowanie kosmetyków z tej samej serii może sprawić, że włosy staną się nadmiernie obciążone, a w efekcie oklapnięte. Dlatego najlepiej mieć zawsze kilka różnych kosmetyków tak, aby na bieżąco regulować potrzeby włosów.

Fakty i mity pielęgnacji włosów3. Czy codzienne szczotkowanie włosów przyspiesza ich wzrost?
Nieprawda: nadmierne, zbyt gorliwe szczotkowanie włosów może uszkodzić ich delikatną strukturę. Zamiast szczotkowania należy wykonywać codzienny masaż głowy – najlepiej bezpośrednio podczas mycia włosów. Pobudza ukrwienie skóry głowy i ją dotlenia, sprawia, że składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych lepiej się wchłaniają.

4. Czy za pomocą preparatów kosmetycznych można zreperować rozdwojone końcówki włosów?
Nieprawda: jedynym sposobem na pozbycie się rozdwojonych końcówek jest podcięcie włosów. Preparaty stosowane na końcówki włosów mogą je wygładzić, a także przeciwdziałać rozdwajaniu się włosów, lecz w żadnym wypadku nie zlikwidują istniejących już problemów.

5. Czy stres może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów?
Prawda: gwałtowne przeżycia emocjonalne i nadmiar stresów mogą spowodować przejściowy problem nadmiernego wypadania włosów.

6. Czy sok z cytryny rozjaśnia włosy?
Prawda: sok z cytryny może minimalnie rozjaśnić włosy, ale tylko wówczas kiedy wystawimy włosy skropione sokiem z cytryny na działanie promieni słonecznych. Poza tym najlepiej sprawdza się i najlepsze widoczne efekty uzyskuje się na włosach blond.

7. Czy to prawda, że piwo nadaje blasku włosom?
Prawda: ciepłe piwo pozbawione gazu i przelane do butelki z pompką, a następnie rozpylone na włosach istotnie dodaje im blasku. Może na początku niekoniecznie przyjemnie pachnieć jednak zapach piwa ulotni się gdy włosy wyschną, pozostawiając je gładkimi i błyszczącymi.

8. Czy palenie papierosów może powodować siwiznę?
Prawda: palacze papierosów są czterokrotnie częściej narażeni na szybsze siwienie włosów niż osoby niepalące, palenie może również spowodować nadmierne wypadanie włosów.

9. Czy codzienne mycie włosów wysusza je?
Nieprawda: odpowiednio dobrany szampon do posiadanego rodzaju włosów nie wysuszy ich, nawet wtedy, jeśli myje się je codziennie.

10. Czy należy codziennie myć włosy i czy jest to szkodliwe?
Nieprawda: włosy myjemy wtedy, gdy tego potrzebują – każdy powinien indywidualnie określić potrzeby swoich włosów i dostosować się do nich. Częste mycie włosów nie tylko nie jest szkodliwe, ale również działa korzystnie gdyż zapobiega chorobom skóry głowy takim jak łojotokowemu zapaleniu skóry, które może spowodować zwiększenie wypadania włosów. Włosy można myć każdego dnia w zależności od ich potrzeb. Istotne jest to, by używany szampon był delikatny i odpowiednio dobrany do rodzaju włosów.

11. Czy ścinanie włosów pomocne jest w przypadku ich wypadania lub znacznego przerzedzenia?
Nieprawda: ścinanie włosów przydatne jest tylko wtedy gdy mamy problem z rozdwojonymi końcówkami lub innymi zewnętrznymi zmianami na łodydze włosa. Wykonywane jest wyłącznie dla estetyki.

12. Czy golenie włosów wpływa na ich wzmocnienie oraz zwiększenie objętości?
Nieprawda: włosy wydają się jedynie gęstsze dlatego, że usuwamy końcówki, które w sposób naturalny są słabsze. W rzeczywistości golenie włosów nie wpływa na zmianę ich grubości i gęstości.

13. Czy kosmetyki ogólnodostępne w sklepach i drogeriach mają identyczne działanie jak produkty profesjonalne?
Nieprawda: chociaż zdarzają się wyjątki. Natomiast produkty przeznaczone do profesjonalnego użytku mają wyższą jakość, zawierają bardziej skoncentrowane składniki odżywcze dzięki, którym zapewniają bardziej intensywne oczyszczanie, pielęgnację i ochronę.

14. Czy systematyczne podcinanie włosów sprawia, że rosną one szybciej i są mocniejsze?
Nieprawda: regularne podcinanie nie stymuluje szybkości wzrostu włosów – jest jednak niezbędne dla zdrowego i pięknego wyglądu włosów. Ścinanie włosów nie sprawia, że stają się one mocniejsze. Jednak fryzura robi wrażenie ładniejszej oraz wydaje się, że znacznie zwiększa się objętość włosów. Dzieje się tak dlatego, że obcięte końcówki zazwyczaj są najbardziej zniszczoną i najcieńszą częścią włosa. Podcinanie włosów jest przydatne wtedy, gdy mamy problem z rozdwojonymi końcówkami lub innymi zewnętrznymi zmianami na łodydze włosa; wykonywane jest raczej dla estetyki.

15. Czy lakiery i inne środki do stylizacji włosów są szkodliwe?
Nieprawda: produkty te nie wnikają do skóry, osadzają się jedynie na łodydze włosa, nie mają zatem wpływu na mieszek włosowy, a tym samym na rosnący włos. Należy jednak zwracać uwagę, na jakość produktów. Produkty dobrej jakości tworzą wokół włosa niewidzialną otoczkę, która nie wpływa negatywnie na stan włosa.
Oczywiście nieodpowiednie produkty i nieodpowiednie stosowanie w zbyt dużych ilościach może mieć również niekorzystne skutki dla kondycji włosów. 16. Czy zakładanie kasków i noszenie peruk jest przyczyną wypadania włosów? Nieprawda: zakładanie kasku czy noszenie peruk nie jest przyczyną wypadania włosów. Wręcz przeciwnie chroni skórę głowy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Natomiast należy pamiętać podczas noszenia peruk, aby dać również dotlenić się skórze głowy.  

źródło: www.handsomemen.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/10 lat temu
czy farbowanie wlosow sprzyja ich wypadaniu?
/4 lata temu
osłabia, więc może...
/9 lat temu
Mój tato zaczał łysieć i kilka lat temu rozpoczął ścinanie się maszynką na krótko. Trudno uwierzyć, ale placuszek łysinki zniknął i zarósł:)
POKAŻ KOMENTARZE (1)