twarz, kobieta fot. ONS

Esthélis® z nowymi wskazaniami do stosowania

W 2004 roku, Esthélis®, wstrzykiwalny hialuronian szwajcarskiego pochodzenia, stosowany w dermatologii estetycznej, był testowany w trakcie badania funkcjonalnego.
/ 23.05.2008 10:59
twarz, kobieta fot. ONS

P. MICHEELS*
Genewa, Szwajcaria

*Lekarz naukowy konsultujący w niepełnym wymiarze godzin dla Anteis S.A.
e-mail: patrickcab@vtxnet.ch

1. WSTĘP

W 2004 roku, Esthélis®, wstrzykiwalny hialuronian szwajcarskiego pochodzenia, stosowany w dermatologii estetycznej, był testowany w trakcie badania funkcjonalnego (1). W tym okresie byliśmy ograniczeni do wskazań klasycznych, to znaczy bruzd nosowych, okolicy gładzizny i warg. Jak w przypadku kolagenu, podstawowe wskazania, innymi słowy te, które mogliśmy zarejestrować i uzyskać znak firmowy, stopniowo się zwiększały wraz z upływem tygodni i miesięcy. Wskazania te dotyczyły miejsc zarówno na twarzy, jak i na całym ciele, zawsze opierając się na zakresie zalecanych przez producenta zastosowań, innymi słowy, na tkance skórnej. Podawano zatem iniekcje w okolice zmarszczek poziomych na czole, zmarszczek górnej powieki, obwódek wokół oczu, kurzych łapek, fałd słonecznych, trądziku lub blizn chirurgicznych, owalu twarzy, starzejących się dłoni, zmarszczek na szyi i dekolcie, zmarszczek między piersiami, w czerwieni warg. Wybraliśmy do przedstawienia nowe wskazania, które powstały poza oryginalnymi zaleceniami dla preparatów Esthélis®, zarówno preparatu Soft, jak i Basic, pod przewodnictwem i odpowiedzialnością autora!
 
2. BADANI

Ogółem leczono 236 pacjentów i wszyscy oni brali udział w niniejszym badaniu. Pacjenci uczestniczący w badaniu, wcześniej nie mieli wcale lub też mieli tylko jedną iniekcję preparatem absorbowanym wypełniającym zmarszczki, procedura miała miejsce albo w gabinecie lekarskim autora, albo w innym gabinecie, pacjenci otrzymali iniekcje Esthélis® po wcześniejszym ustaleniu planu działania na standardowej konsultacji.

3. MATERIAŁ

PREZENTACJA PRODUKTU:

Esthélis®, hialuronian z dużą masą cząsteczkową, pochodzenia biotechnicznego, retikulowany z pomocą eteru 1-4 butanediolo-dwuglicydylowego. Preparat ma dwie formy, postać Basic® z dawką 22,5 mg/ml oraz postać Soft® z dawką 20 mg/ml. Ten pierwszy preparat jest bardziej zretikulowany. Typ Basic jest także obecny na rynku w specyficznej postaci dla mężczyzn, z powodów rynkowych, ponieważ estetyka staje się obecnie dla mężczyzn coraz bardziej istotnym zagadnieniem. Produkty z grupy Esthélis®, podobnie jak i ich fizyko-chemiczne właściwości były już prezentowane w innych artykułach (1-2-5).
Przedstawię jedynie następujące fakty: w poniższym rozdziale podsumowuję główne cechy fizyko-chemiczne Esthélis® Basic (średnio 55 pozycji)

Białka
resztkowe
ue/mlMetoda
dawkowaniaOsmolarność
mOsmH2O
%Poprzednia
endotoksyna
EU/mlWłaściciel
metody
retikulacji CPMpH28,66Dawki malejące30597,750,09Patent7
W drugim rozdziale przedstawiam cechy fizyko-chemiczne preparatu Esthélis®Soft

Białka
resztkowe
ue/mll Metoda
dawkowaniaOsmolarność
mOsm H2O
% Poprzednia
endotoksyna
EU/ml Właściciel
metody
retikulacji CPMpH28,66Dawki malejące296980,13Patent7

To co charakteryzuje Esthélis®, to jego wielokrotnie zagęszczana spójna macierz (CPM1®), która oprócz długiego okresu utrzymywania się i łatwej iniekcji, pozwala na perfekcyjną bio-integrację implantu. Ponadto, badanie porównawcze dotyczące różnych żeli hialuronianowych obecnych na rynku przeprowadzone przy pomocy Zaawansowanego Reometru AR 10008 z grupy Narzędzi TA (5) wykazało, że technologia CPM® daje lepszy opór na siły skrętne wywierane przez reometr.


PREZENTACJA RÓŻNYCH OBSZARÓW LECZENIA:

Poniższy diagram przedstawia rzadkie wymagania, które pacjenci stawiali i które zostały spełnione.
Diagram 1 odnosi się do całej grupy 236 pacjentów.
Diagram 2 i 5 przedstawia ponownie te same fakty, tym razem jako funkcję płci.

Diagram 1.

1 Zapadnięcie skroni
2. Bruzda po liposukcji
5. Dołki policzkowe
4. Dolina łez
5. Blizny po trądziku i ospie wietrznej
6. Blizna pooperacyjna
7. Plastyka podstawy nosa
8. Policzki
9. Zmarszczki między piersiami
10. Kąt żuchwy
11. Górna lub dolna powieka
12. Szyja
13. Obwódki pod oczami
14. Kości policzkowe
15. Wygładzanie czerwieni warg
16. Dłonie

Diagram 2.
Statystyka 21 pacjentów płci męskiej

1 Zapadnięcie skroni
2. Bruzda po liposukcji
5. Dołki policzkowe
4. Dolina łez
5. Blizny po trądziku i ospie wietrznej
6. Blizna operacyjna
7. Plastyka podstawy nosa
8. Policzki
9. Zmarszczki między piersiami
10. Kąt żuchwy
11. Górna lub dolna powieka
12. Szyja
15. Gerries
14. Kości policzkowe
15. Wygładzanie czerwieni warg
16. Dłonie

Diagram 3.
Statystyka 215 pacjentów płci żeńskiej.

1 Zapadnięcie skroni
2. Bruzda po liposukcji
5. Dołki policzkowe
4. Dolina łez
5. Blizny po trądziku i ospie wietrznej
6. Blizna operacyjna
7. Plastyka podstawy nosa
8. Policzki
9. Zmarszczki między piersiami
10. Kąt żuchwy
11. Górna lub dolna powieka
12. Szyja
15. Obwódki pod oczami
14. Kości policzkowe
15. Wygładzanie czerwieni warg
16. Dłonie


4. METODA

Esthélis® Basic dla Mężczyzn zastosowano w następujących wskazaniach:
Wypełnianie zapadnięcia skroni, remodelowanie kości policzkowych, wypełnianie doliny łez, podkreślenie kąta żuchwy, wypełnianie policzków, wypełnianie blizn pooperacyjnych, defektów po liposukcji, objawów starzenia się dłoni.

Aby uzyskać trwałe wyniki dobrej jakości, bardzo ważne jest, aby podać preparat Esthélis® Basic do zewnętrznej części warstwy siatkowatej skóry, innymi słowy, bardziej powierzchniowo, niż inne produkty dostępne na rynku, które mają takie wskazania (2). Niektóre obszary mogą wymagać dwóch zabiegów w odstępie czasowym 2 do 5 miesięcy. W efekcie, ponieważ preparat ten nie powoduje bardzo dużego wzrostu objętości, w zależności od wymagań pacjenta, można się spodziewać dwóch zabiegów.

Jeśli chodzi o Esthélis® Soft, miejscami iniekcji były: czoło, plastyka nosa, obwódki pod oczami, kurze łapki, zmarszczki górnej powieki, fałda słoneczna, nawodnienie czerwieni warg, blizny po trądziku i ospie wietrznej, zmarszczki na szyi, dekolcie i między piersiami.

Próbowano także dokonać korekty w obszarze starzejących się dłoni. Tutaj również należy wstrzyknąć implant w część zewnętrzną warstwy siatkowatej skóry. Można zaobserwować wybielenie tego obszaru.

Z powodu swojej specyfiki, mniej skoncentrowany i mniej zretikulowany niż Esthélis Basic, preparat Esthélis® Soft, powinien być wstrzykiwany w dwóch sesjach w odstępie 2 tygodni, ponieważ konieczne jest naładowanie skóry hialuronianem. Z pomocą tej metody, implant może wypełnić leczony obszar na 4 do 6 miesięcy, z wyjątkiem poziomu czerwieni warg. Faktycznie, ponieważ obszar ten jest szczególnie nawilżany i bogaty w hialuronidazy łatwo można zrozumieć, że jest mniej trwały.

5. LECZONE OBSZARY – WYNIKI

Esthélis® Basic


1 – REMODELOWANIE TWARZY

Zapadnięcie skroni
Ten obszar, na którym pojawiają się wgłębienia wraz z upływem lat, i do którego makijażu artyści teatralni używają węgla, aby postarzyć aktorów (4), daje twarzy wygląd smutku i kościstości. Jego wypełnienie powoduje efekt odmłodzenia. Do tej pory nie próbowano tego robić, z wyjątkiem jednego pacjenta z cienką skórą. Wyniku nie określono jako satysfakcjonujący, ani przez pacjenta, ani przez badacza, w blisko 5 miesięcy po iniekcji. Faktycznie, grudki produktu pozostały widoczne w tym obszarze. Rezultat ten można przypisać prawdopodobnie:
- skórze, która jest bardzo cienka
- brakowi masażu po leczeniu
- złej głębokości implantacji

Jednak po 7 miesiącach wygląd był bardziej niż satysfakcjonujący, z harmonijnym wypełnieniem wgłębień.

Kości policzkowe
Przez lata makijaż pozwalał na akcentowanie wpływu światła na rzeźbę kostną. Cień pod kośćmi policzkowymi powoduje, że twarz wygląda na cieńszą, bardziej wycyzelowaną. Jest to modny efekt, bardzo pożądany w dzisiejszych czasach. Co więcej, guzowatość kości pozwala na lepsze uchwycenie światła. Jest wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić pół strzykawki z Esthélis®Basic na poziomie guzowatości kości jarzmowej stosując technikę tysiąca liści lub wachlarza (technika koca lub wachlarza).
Iniekcje podawane są sródskórnie. Z powodu perfekcyjnej bio-integracji produktu można stosować wolne iniekcje punktowe z igłą prowadzoną prostopadle do skóry, osiągając przy tym satysfakcjonujące wyniki. Masaż pozwala na równomierne rozmieszczenie preparatu i jego modelowanie, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Przeprowadzono test iniekcji Esthélis® Basic w okolicę podokostnową. Natychmiastowy rezultat spełnił nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że trwałość w czasie będzie tak satysfakcjonująca, jak nasza technika powierzchniowa.

Dolina łez
Nie ma wątpliwości, że wydłużenie dolnej powieki (długość 1,5 cm = starość), zniknięcie tkanki tłuszczowej pod kątem oczodołu, tworzące dolinę łez, powoduje, że twarz wygląda na zmęczoną i starą. Wypełnienie tego defektu przynosi odświeżenie spojrzenia. W tym miejscu możliwych jest wiele technik. Wypełnienie – przy powierzchownej iniekcji śródskórnej można przeprowadzić albo techniką punkt po punkcie albo techniką wsteczną. Jednakże należy zwrócić uwagę na czas iniekcji, ponieważ istnieje ryzyko powstania wybroczyn.

Inna technika polega na 3 punktowych i głębokich iniekcjach na styku kości, aby wypełnić zagłębienie. Kolejna możliwość to iniekcja produktu na styku z okostną, pod mięsień, w strefę beznaczyniową, techniką następczą (technika zalecana przez J, Carruthers przy stosowaniu dwufazowych żeli hialuronianowych), wszystkie wstrzyknięcia wzdłuż kostnej ramy oczodołu. Ta technika była ostatnio testowana, ale nie mamy wystarczających informacji, aby o tym teraz rozmawiać.

Zastosowanie powierzchownej techniki śródskórnej, z innym implantem resorpcyjnego hialuronianu, pozostawiało przezroczyste do brązowawych złogów na poziomie leczonego obszaru (zdjęcie 1). To sugeruje, ze inne implanty obecne na rynku nie powinny być w żadnym wypadku podawane na tę samą głębokość i w ten sam sposób jak Esthélis®.

Dołki policzkowe
Krągłość jest oznaką młodości i urody. Esthélis® Basic pozwala na przywrócenie objętości policzkom, które stały się zapadnięte. Najodpowiedniejsze techniki dla tego obszaru to technika wachlarza lub tysiąca liści lub po prostu powolna iniekcja prostopadle do powierzchni skórnej, która wypełnia wgłębienia razem z bio-integracją tego typu hialuronianu CPM®.

Kąt żuchwy
Wystający kąt wewnętrznej kości żuchwy jest koniecznością u męskich estetów. Daje męski wygląd. Aby uzyskać taki efekt, wystarcza zwykle implantacja połowy strzykawki. Również tutaj technika tysiąca liści lub wachlarza pozwala na umieszczenie implantu, przy czym należy ją stosować razem z masażem tego obszaru. Esthélis® Basic może być także implantowany poprzez powolną iniekcję, prostopadle do skóry.

Wypełnianie policzków
Zagłębienie obecne nad podbródkiem, przed kątem żuchwy, jest estetycznie czułym obszarem szczególnie podatnym na wypełnianie u kobiet. Naturalny owal może przed operacją być przywrócony poprzez wypełnienie tego wgłębienia. Naturalny owal może być nieco cięższy, ale wrażenie jest bardziej niż satysfakcjonujące. Na technikę składają się iniekcje Esthélis® BASIC śródskórnie, metodą wsteczną lub następczą, z masażem tego obszaru, który przyspiesza wypełnienie i odzyskanie harmonijnej linii między zewnętrznym końcem brody a policzkami, dokładnie na długości krawędzi żuchwy (zdjęcie 2).

Pacjenta należy ostrzec, że istnieje ewentualność wystąpienia wybroczyny lub obrzęku. Rzeczywiście w tym obszarze w pobliżu skóry przebiega żyła twarzowa i jej dopływy. Technikę tę można bardzo łatwo zastosować razem z toksyną botulinową w czasie procedury zwanej „Vistabelolift” w obszarze żuchwy.

2 – BLIZNY POOPERACYJNE

Podejmowano ostrożne próby wypełniania blizn pooperacyjnych przy użyciu preparatu Esthélis® Basic. Wyniki są zachęcające i uznawane zarówno przez pacjentów, jak i badaczy, ich utrzymywanie się w czasie było szczególnie długie, nawet przy zastosowaniu minimalnej ilości produktu. Do tej pory testowano jedynie technikę punkt-po-punkcie. Należy jednak zauważyć, że iniekcje tych blizn mogą być dość bolesne, według słów pacjentów, ale ci sami pacjenci stwierdzili także, że wynik jest tego wart (zdjęcie 5).

3 – DEFEKTY PO LIPOSUKCJI

Niektóre zbyt agresywne manipulacje przy użyciu cewnika lub kaniuli mogą pozostawiać defekty na poziomie leczonego obszaru, szczególnie na poziomie uda. W tym przypadku Esthéliś® Basic perfekcyjnie spełnia swoją rolę i – ponieważ obszar ten nie jest zbyt ruchomy - implant, nawet w minimalnej ilości, utrzymuje się przez długi czas (zdjęcie 4).

Esthélis® Soft


Czoło
Przewaga toksyny botulinowej jest taka, że nie powoduje ona w rezultacie uszkodzenia skóry, co jest jedną z konsekwencji heliodermii (działanie światła słonecznego na skórę). Chociaż skóra może być gruba, z powodu dużego unaczynienia tego obszaru oraz aby uniknąć donaczyniowej iniekcji żelu (co jest zawsze możliwe, a skutkuje martwicą skóry z następczym bliznowaceniem), zawsze na początku w tym obszarze przeprowadza się iniekcje tylko preparatu Esthélis® Soft. Należy oczywiście zachować rozsądek w leczeniu tego obszaru z powodu opisywanych od pewnego czasu przypadków martwicy w obszarze gładzizny, co miało miejsce podczas iniekcji w tych obszarach zretikulowanego preparatu Zyplast® z kolagenu wołowego. Uzyskany wynik był satysfakcjonujący, ale nie wyjątkowy. Jednak zastosowanie formy Basic przynosi lepszą reakcję, jeśli towarzyszy temu silny masaż zmarszczek, gdzie podano iniekcje i pacjenci nie muszą obserwować przez wiele dni dyskretnych przezroczystych sznurów hialuronianu. W istocie wyniki ostrożnej i progresywnej iniekcji Esthélis® Basic w tych zmarszczkach są całkowicie satysfakcjonujące (zdjęcie 5).

Zdjęcie 1. Dolina łez wypełniona monofazowym żelem w trójwymiarowej macierzy.
Zdjęcie 2. Efekt liftingu policzków preparatem Esthélis ® Basic.
Zdjęcie 3. Korekta blizny pooperacyjnej preparatem Esthélis® Basic.

Podstawa i czubek nosa; defekty po rynoplastyce.
Małe defekty po rynoplastyce mogą być poprawione iniekcją formy Soft preparatu Esthélis® Basic.

Obwódki pod oczami
Delikatność skóry w tym regionie sugeruje zastosowanie formy Soft, aby uniknąć potencjalnego pojawienia się skupisk żelu, zbyt zretikulowanego dla tego obszaru, przynajmniej w technice powierzchniowej. Efekt natychmiastowego wypełnienia jest perfekcyjny, bez widocznej akumulacji preparatu, co jest przeciwne do poprzednich doświadczeń z innymi implantami opartymi na zretikulowanym hialuronianie, czy to mono- czy dwufazowymi (zdjęcie 6). Jedynym krytycznym punktem, który należy wspomnieć, jest bardzo słaba długość utrzymywania się formy Soft w tym wskazaniu.

Ostatnio przeprowadzano iniekcje Esthélis® Soft i Basic głęboko, w środek okostnej, wzdłuż kostnej krawędzi oczodołu, techniką następczą zalecaną przez J. Carruthers. Wynik jest wspaniały, przy czym zaleca się formę Basic.

Kurze łapki
Do uzupełnienia leczenia toksyną botulinową, zmarszczki wynikające z uszkodzeń skóry znikają a obwód oka wygląda na ponownie nawodniony.

Zmarszczki górnej powieki

Jest to wyjątkowe zastosowanie formy Esthélis® Soft, szczególnie z toksyną botulinową, według techniki zalecanej przez dr G. Rarsenti. Jeśli skóra jest wystarczająca gruba, można w ten obszar wstrzykiwać formę Basic przy pomocy igły 30 G, ale w bardzo małych ilościach, dobrze przy tym rozcierając leczony obszar (zdjęcie 7).

Fałda słoneczna

Zwana od dawna także kodem kreskowym, fałda słoneczna jest jednym z miejsc, gdzie ze względu na grubość skóry można podawać iniekcje formy Soft lub Basic. Jednak do przeprowadzenia zabiegu „topping” po wybieleniu tego obszaru, preferowane jest zastosowanie Esthélis® Soft (zdjęcie 8). Możliwe jest także użycie formy Basic.

Do prawidłowego leczenia fałdy słonecznej, jeśli zmarszczka penetruje do czerwieni warg, pozwalając na wypłukanie czerwieni do wargi, ważne jest, aby przeprowadzać zabieg wzdłuż szwu wargi z formą Basic. Jeśli jest odwodnienie skórne, można przeprowadzić leczenie z niezretikulowanym hialuronianem, aby uzupełnić klasyczną technikę wypełnienia.

Nawodnienie czerwieni warg
Taki zabieg przeprowadzany jest tak jak z kolagenem wołowym i techniką F.Brandta w Miami, USA, ponieważ wykazano korzystny efekt nawadniający preparatu Esthélis® Soft na starzejącą się czerwień warg. Technika punkt-po-punkcie umożliwia przywrócenie gładkości i pełnego wyglądu młodej czerwieni warg. Należy zauważyć, że oczekiwanym tutaj efektem jest uwodnienie wargowej błony pół-śluzowej, dającym jej pełność i gładkość, a nie powiększenie objętości warg.

Blizny po trądziku i ospie wietrznej
W tym wskazaniu nie uzyskano satysfakcjonujących rezultatów przy użyciu wołowego kolagenu. Wyniki uzyskane przy iniekcji zretikulowanego hialuronianu nie osiągnęły, z tego co wiemy, do tej pory lepszych rezultatów. Wypełnienie tych wgłębień może być jednak osiągnięte, jeśli blizny nie są bliznami typu „ice pick”. Iniekcja formy Soft po trudnym okresie 5 tygodni umożliwiła podniesienie dna blizn potrądzikowych z zatarciem ich granic. Efekt tego zatarcia utrzymywał się przez okres blisko 4 miesięcy (zdjęcie 9).

Iniekcje formy Basic wydają się bardziej satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę nasze ostatnie zabiegi lecznicze. Niemniej jednak, należy pamiętać o ostrożności, aby uniknąć nadmiernej korekty.

Zmarszczki na szyi, dekolcie i między piersiami
Technologia CPM ® sprawia, że Esthélis® Soft jest perfekcyjnym uzupełnieniem peelingów, mezoterapii i innych iniekcji toksyny botulinowej w tych wskazaniach. Faktycznie, z powodu swojej bio-integracji, preparat ten nie pozostawia widocznych depozytów i wypełnia perfekcyjnie uszkodzenia skóry.


Zdjęcie 5. Leczenie zmarszczek czoła preparatem Esthélis® Basic i obwódek pod oczami preparatem Soft. Wyniki po 3 miesiącach.

Zdjęcie 6. Wypełnianie obwódek pod oczami dwufazowym żelem hialuronianowym.

Zdjęcie 8. Technika wybielania i jej obraz histopatologiczny preparatem Esthélis® Soft.

Zdjęcie 7. Zmarszczki górnej powieki po Esthélis® Soft. Natychmiastowe wyniki po iniekcji.

Zdjęcie 9. Korekta blizn potrądzikowych preparatem Esthélis®Soft.

4 – STARZENIE SIĘ DŁONI

W tym obszarze podaliśmy iniekcje dwóm pacjentom, jedną z nich była kobieta urodzona w 1954 roku, leczona preparatem Esthélis® Soft (0,60 ml), drugim był mężczyzna urodzony w 1957 roku, który dla celów porównawczych zgodził się na leczenie jedynie prawej dłoni preparatem Esthélis® Basic (0,25 ml). Iniekcje przeprowadzano bardzo ostrożnie, techniką punkt-po-punkcie, ponieważ jest to nowe wskazanie oraz z powodu obecności dużej sieci naczyniowej w tym regionie (zdjęcie 10).

Wtórne efekty zabiegu w obrębie dłoni

Sama iniekcja nie jest zbyt bolesna (+/- uczucie palenia), z wyjątkiem najbardziej dystalnej części, w kierunku stawów śródręcznopaliczkowych. Możliwe są wybroczyny oraz bolesne napięcie w leczonych obszarach przez okres 24 do 72 godzin.

Trwałość w przypadku tego wskazania


Esthélis® Basic

Podobnie jak w przypadku Esthélis Soft w tym wskazaniu, iniekcje były przeprowadzane ostrożnie, pierwszy test dokonany w dniu 14 czerwca 2005 roku pozwala na konkluzję, że wyniki będą trwały co najmniej przez okres 7 miesięcy, z korektą umiarkowaną do znacznej.

Esthélis® Soft

Pacjentce podano iniekcję 4 lipca 2005 roku. Dzisiaj, trzy i pół miesiąca później, wynik jest bardzo słaby. Ale leczenie przeprowadzono dogłębnie, w obszarze dużego mechanicznego ograniczenia, wydaje się więc, że Esthélis może być rzeczywiście przydatny w tym nowym wskazaniu.

6. WNIOSEK

Po tym, jak Esthélis® wszedł na rynek, stosowano go w różnych obszarach terapeutycznych, w większości ze znakomitymi rezultatami. Czasem obserwowano niesatysfakcjonujące wyniki, ale są one jedynie skutkiem błędów w iniekcjach lub błędów w wyborze zastosowanego stężenia produktu, należy zawsze pamiętać, że trzeba zachować ostrożność, kiedy próbuje się nowych technik i metod.

U wszystkich 236 pacjentów, poziom satysfakcji był bardzo wysoki, co prowadziło także do dużego zadowolenia u części badaczy. Można to między innymi przypisać długiemu okresowi utrzymywania się wyników działania preparatów Esthélis.

 PIŚMIENNICTWO

1. BEZZOLA A., MICHEELS P. Esthélis®, acide hyaluronique de conception suisse. Premiere etude complete des caracteristiques physico-chimiques et essais cliniques. J.Med.Esth. et Chir. Derm.
Mars 2005 ; Vol XXXII-125 : 11-20.
2. MTCHEELS P., BEZZOLA A., SARAZIN D., HEBRANT J., COLIGNON A., BITON C. Esthelis® : use for 18 months or more. To be published.
5. MICHEELS P., TAUZIN B. La reticulation de 1'hyaluronane : la suite. To be published.
4. WIBAULT-COLLANGE Cl. Presentation de la gamme Juvederm® au cours du D.U. 'Techniques de comblement des rides en Dermatologie et Chirurgie Esthetique.È Universite de Paris V et XII,
Hopital Tarnier-Cochin, Paris- France- annee academique 2005- 2004.

Journal de medecine esthétique et de chirurgie dermatologique .. Vol. XXXIII, No 132, (16 grudnia 2006, strony 235-242)