POLECAMY

Epilacja laserowa - najczęstsze pytania

Rozwiewamy wątpliwości na temat epilacji laserowej. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat tej metody pozbywania się niechcianego owłosienia.

epilacja laserowa

fot. Fotolia

 Epilacja laserowa to najskuteczniejsza i w sumie najbardziej ekonomiczna metoda na pozbycie się zbędnego owłosienia. Niestety wiedza na temat zabiegu wciąż jest niewystarczająca, krąży wiele sprzecznych opinii.

Jaka jest różnica między depilacją a epilacją?

Bardzo często pojęcia epilacji i depilacji używane są zamiennie.– Różnica tkwi nie tylko w tym, że przy jednym słowie brakuje literki „d” – żartuje Joanna Stryjewska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. – Podczas klasycznej depilacji, woskiem czy depilatorem mechanicznym, pozbywamy się włoska, ale sedno problemu, czyli macierz włosa wraz z odżywiającą włos brodawką zostaje w skórze. Dlatego po depilacji mechanicznej za jakiś czas włoski odrastają. Epilacja laserowa daje trwały efekt, ponieważ niszczy włos wraz z macierzą oraz strukturami odżywiającymi włos. Tylko wtedy nie ma on szans na regenerację, czyli ponowny wzrost – tłumaczy ekspert. 

Na czym polega epilacja laserowa?

Laser to wiązka światła. Wysłany impuls jest absorbowany przez melaninę – barwnik znajdujący się we włosie i jego macierzy. Podczas emitowania światła dochodzi do termicznej destrukcji włosa łącznie z jego macierzą, która jest miejscem wytwarzania włosa, oraz z brodawką, go odżywiającą. Skuteczność zabiegu zależy właśnie od tego, czy wiązka światła bezpowrotnie zniszczy, czy tylko osłabi zdolność mieszka włosowego do wytwarzania włosa. – Wiele urządzeń domowych oraz gabinetowych jedynie osłabia ten proces, dlatego włosy z czasem odrastają – komentuje kosmetolog.

Czy epilacja boli?

Zapewnienie, że zabieg jest bezbolesny, byłoby minięciem się z prawdą, choć faktem jest, że odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. - Podczas impulsu światła pacjentki mówią o odczuwaniu drobnych ukłuć, mrowieniu czy delikatnym szczypaniu  – relacjonuje Joanna Stryjewska. Zbierając doświadczenia własne i swoich pacjentek, kosmetolog stworzyła nawet „mapę odczuć” podczas epilacji: – Najmniej odczuwalna jest epilacja przedramion, łydek, najbardziej dotkliwe zabiegi to te związane z usuwaniem włosków z okolicy bikini i pach – mówi. Ale czym jest krótkie, nieprzyjemne uczucie w obliczu zapomnienia raz na zawsze o niepotrzebnym owłosieniu?

Czy skuteczny będzie jeden zabieg?

Nie. Światło lasera niszczy przy jednym zabiegu od 20 do 40 proc. włosów. – U 80 proc. pacjentek wystarczają cztery-pięć zabiegów, żeby skutecznie i trwale usunąć zbędne owłosienie – mówi ekspert i tłumaczy, że zdarzają się przypadki, gdy potrzebne są zabiegi przypominające. – Gdy w organizmie dochodzi do zmian hormonalnych, włoski mogą zacząć odrastać, wtedy należy powtórzyć zabieg – mówi Joanna Stryjewska.

Czy kolor włosów ma znaczenie przy epilacji?

Tak. Co więcej, do niedawna nie było na rynku lasera, który skutecznie usuwałby nadmierne owłosienie u blondynek i rudych. Jasne owłosienie było wręcz przeciwwskazaniem do epilacji laserowej. Na rynku pojawiło się jednak urządzenie,  które epiluje także jasne owłosienie. Laser Palomar Vectus usuwa włosy ciemne i rude, a także blond. Laser umożliwia dostosowanie siły impulsu świetlnego do koloru włosów, a jednocześnie komputerowo określa fototyp skóry, dzięki czytnikowi melaniny (Skin Tel). – Dzięki temu parametry zabiegowe na dany obszar ciała są indywidualnie i bardzo precyzyjnie dobierane – tłumaczy kosmetolog. – Daje to bezpieczeństwo, czyli maksymalną efektywność epilacji z zerowym ryzykiem uszkodzenia skóry – wyjaśnia ekspert. Kto nie może liczyć na skuteczność urządzenia? – Laser wykorzystuje do zniszczenia włosa jego barwnik, melaninę. Jeśli włos jest jej pozbawiony (np. siwy, czy biały), zabieg nie będzie efektywny – mówi ekspert

Czy trzeba się przygotować do zabiegu?

To jedna z tajemnic sukcesu. Skóra nie powinna być przesuszona czy podrażniona, dlatego przez kilka dni przed wizytą warto przyłożyć się do jej pielęgnacji. – Należy jednak pamiętać, że przed samym zabiegiem skóra musi być czysta i niczym nieposmarowana – zaznacza specjalista. Niezwykle istotne jest też bardzo dokładne ogolenie skóry poddawanej zabiegowi, uważając przy tym, żeby nie pojawiły się podrażnienia. – Precyzyjne ogolenie skóry zabezpieczy nas przed ewentualnym dyskomfortem podczas epilacji – podkreśla Joanna Stryjewska.

Polecamy: 5 zalet depilacji Vectus

Jak przebiega zabieg?

Każdy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją, żeby wykluczyć przeciwwskazania. Jeśli jest to zabieg laserem Palomar Vectus, kolejnym krokiem jest komputerowa analiza fototypu skóry. Następnie, w zależności od części ciała, dobierana jest głowica. – Większą stosujemy na dużych obszarach epilacji np. nogi, plecy, jeśli jest to twarz np. wąsik, sięgamy po mniejszą głowicę, gwarantującą precyzję – opisuje kosmetolog. Głowica przykładana jest przez specjalistę miejsce przy miejscu, na zakładkę, za każdym razem wysyłana jest wiązka światła. Wygląda to jak przykładanie do ciała czerwonej lampy błyskowej. Po zabiegu obszar poddany epilacji smarowany jest preparatem łagodzącym.

Jakie są wskazania po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu i przez kolejne kilka dni należy smarować miejsca objęte epilacją preparatami łagodzącymi np. Alantan plus, D-panthenol. Przez około tydzień trzeba unikać czynników drażniących i wysuszających skórę, należy też odstawić peelingi, na przynajmniej 2-3 dni zrezygnować z sauny czy basenu. Przez 4 tygodnie po zabiegu (i pomiędzy nimi) nie wolno się opalać, także w solarium. Nie wolno też zrywać strupków, które mogą, ale nie muszą, się pojawić.

Czy epilację laserową można zastosować na każdej części ciała?

Za pomocą lasera można pozbyć się owłosienia z każdej części ciała. Najbardziej popularne to oczywiście nogi, okolice bikini, przedramiona, pachy. – Z trwałych efektów laserowej depilacji mogą cieszyć się też osoby, które mają problem z nadmiernym owłosieniem na twarzy. Laser Palomar Vectus umożliwia dostosowanie parametrów światła indywidualnie, dzięki temu zabieg jest bezpieczny i zarazem skuteczny, nawet na tak wrażliwych obszarach jak górna warga, baczki czy skóra między brwiami – zapewnia ekspert.

Jakie są przeciwwskazania?

Przede wszystkim są to choroby takie jak nowotwory, niekontrolowana cukrzyca, epilepsja, choroby tkanki łącznej. Zabiegu nie wolno przeprowadzać, będąc w ciąży oraz przy chorobach takich jak łuszczyca, bielactwo, a także w momencie gdy skóra jest w stanie zapalnym czy mamy aktywne infekcje w miejscu wykonywania zabiegu. Należy się wstrzymać od laserowej epilacji, jeśli jesteśmy w trakcie terapii retinoidami, fotouczulającymi lekami lub ziołami. Tak więc jest kilka grup przeciwskazań. - Dlatego warto zabieg wykonywać w gabinecie, w którym jest on wykonywany pod okiem dermatologa. Lekarz w razie potrzeby lub wątpliwości może skonsultować nasz przypadek – mówi Joanna Stryjewska z WellDerm.

W jakim okresie najlepiej przeprowadzić epilację?

Generalnie epilację laserową można przeprowadzić o każdej porze roku. Należy jednak pamiętać, że po zabiegu, unikamy czynników drażniących, a przez około 4 tygodnie nie opalamy się – lato więc nie jest dobrym czasem na zabiegi. Fajnie byłoby pochwalić się jedwabiście gładką skórą wiosną, kiedy zaczynamy odsłaniać ciało. – Biorąc pod uwagę, że cała terapia wymaga kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasu, to koniec zimy to ostatni dzwonek, żeby zdążyć – sugeruje Joanna Stryjewska.

Polecamy: Depilacja laserowa najlepsza na gładkie nogi?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Warto zainwestować w urządzenie do domowej depilacji np. Braun Silk Expert IPL - ja mam takie i jestem z niego mega zadowolona, bo to duży komfort taka depilacja w domu. Dzięki takiej depilacji można pozbyć się włosów w wielu miejscach: wąsik, pachy, bikini, nogi, ręce... i to pozbyć na dobrych kilka miesięcy, jedynie robić zabiegi w celu przedłożenia efektu raz na jakiś czas.
/3 lata temu
Ja poki co jestem zadowolona z mojego nowego depilatora Braun Silk-épil 9 i powiem Wam ze jesli chodzi o depilacje to jest to swietny sposób teraz tez na lato bo nie musimy codziennie depilowac nóg na urlopie.
/3 lata temu
Świetny artykuł, Laser jest fantastycznym narzędziem pozbywania się zbędnych włosków.Byłam na zabiegu w gabinecie kosmetycznym Laser Glamour w Łodzi. Już po drugiej sesji włoski zniknęły w ponad 70%!! http://www.laserglamour.pl