Relaksuje, odpręża, uspokaja, a jednocześnie jest doskonałym zabiegiem upiększającym. Czy rzeczywiście warto spróbować drenażu limfatycznego? / fot. Fotolia

Drenaż limfatyczny

Powolny masaż całego ciała przynoszący uczucie ulgi i odpływających zmartwień. Takie odczucia może przynieść masaż zwany drenażem limfatycznym. Za pomocą drenażu limfatycznego można połączyć ze sobą troskę o własne zdrowie ze stanem głębokiego odprężenia i odpoczynku.
/ 30.06.2011 17:25
Relaksuje, odpręża, uspokaja, a jednocześnie jest doskonałym zabiegiem upiększającym. Czy rzeczywiście warto spróbować drenażu limfatycznego? / fot. Fotolia

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Zabieg drenażu limfatycznego to w istocie masaż wykonywany przez fizjoterapeutę, polegający na bardzo powolnym ugniataniu danej części ciała. Ruchy masażysty są subtelne i bezbolesne. Do drenażu limfatycznego często wykorzystywane są także specjalne aparaty wyposażone w mankiety (podobne do tych przy aparatach do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi), które stopniowo napełniają się powietrzem i są z niego opróżniane w określonym tempie

Sprawdź: Jakie znasz metody masażu?

Co chcemy osiągnąć?

Podstawowym celem takiego masażu jest usprawnienie mechanizmu przepływu limfy (jednego z fizjologicznych płynów ciała – mieści się on w naczyniach takich samych jak krew, ale tworzy osobną sieć i pełni zupełnie inne funkcje). Dzięki temu można zapobiec obrzękom, tworzącym się na zmęczonych kończynach dolnych, plecach czy twarzy. Dodatkowym efektem zabiegu jest głęboka relaksacja, odprężenie, odpoczynek całego ciała.

Komu polecany jest drenaż limfatyczny?

Zabieg ten może być pomocny dla osób, które narzekają na obrzęki kończyn dolnych. Z powodu utrudnionego odpływu chłonki z tamtych okolic (odpływający płyn musi pokonać grawitację), bardzo często to właśnie kończyny dolne są najbardziej narażone na powstawanie obrzęków. Predysponuje do tego praca siedząca, chodzenie na wysokich obcasach, mała ilość ruchu w ciągu dnia i ciąża.

Drenaż limfatyczny twarzy stosowany jest często bezpośrednio przed zabiegami pielęgnacyjnymi (przed nakładaniem peelingów, maseczek lub kremów nawilżających na twarz). Pomaga to oczyścić wnętrze skóry z toksyn, metali ciężkich i szkodliwych produktów przemiany materii przed wniknięciem do niego składników odżywczych. Warto również zaznaczyć, że drenaż limfatyczny ma działanie przeciwzmarszczkowe – poprawia elastyczność i ukrwienie zmęczonej skóry.

Masaż okolic narażonych na występowanie cellulitu, stanowi doskonałą metodę na usprawnienie krążenia, które w tej lokalizacji jest upośledzone. Dzięki temu naczynia limfatyczne zaczynają „zabierać” więcej wody, przez co zmniejsza się obrzęk komórek, a sam cellulit zmniejsza się.

Czy muszę powtarzać zabiegi, by odczuć efekt?

Efekt odprężenia, uczucia lekkości i odpoczynku jest odczuwalny już po pierwszym zabiegu. Jedną z funkcji drenażu limfatycznego jest działanie psychogenne i uspokajające. Potrafi doskonale ukoić skołatane nerwy po pełnym napięcia dniu. Jeśli natomiast chcemy, by efektem masaży była profilaktyka chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych, zabiegi musimy powtarzać.

Przeczytaj też: Jak usunąć cellulit w salonie kosmetycznym?