Poznaj domowe sposoby na piękne stopy fot. Fotolia

Domowe sposoby na piękne stopy

W swojej codziennej pielęgnacji często zapominamy o stopach. Tymczasem stopy, tak samo jak każda inna część ciała, wymagają naszej uwagi. Regularne zabiegi pielęgnacyjne pozwalają zachować zdrowy i estetyczny wygląd stóp. Warto o nie zadbać szczególnie teraz – zimowe obuwie i zmienne temperatury są dla stóp prawdziwym wyzwaniem.
/ 12.12.2011 10:11
Poznaj domowe sposoby na piękne stopy fot. Fotolia

Sposobami na piękne stopy podzielili się z nami nasi czytelnicy. Prezentujemy wybrane propozycje, które nie pochłaniają zbyt wiele czasu, a pozwalają cieszyć się zdrowymi, estetycznie wyglądającymi stopami.

Papka ziemniaczana na pękające pięty

Rozwiązanie dla bolesnego problemu, jakim są pękające pięty, przedstawia j_kopacka. Pomóc mają papka ziemniaczana i wywar z siemienia lnianego z dodatkiem witaminy A. Przygotowany specyfik należy pozostawić na stopach przez około kwadrans, a następnie dokładnie spłukać.

Gładka skóra stóp

Pomysłów na wygładzenie skóry stóp jest wiele. Ivanka proponuje wymieszać kawę bądź cukier z oliwą i powstałą masę wetrzeć w stopy, a następnie spłukać je dokładnie ciepłą wodą i wmasować w nie krem nawilżający.

Kuku4 poleca prostą maseczkę – do zagotowanego mleka dodać łyżkę płatków owsianych i po wystudzeniu całość nałożyć na stopy. Następnie należy wmasować w nie dokładnie krem nawilżający i nałożyć bawełniane skarpety. Krem i bawełniane skarpety poleca również Ela33.

Malma proponuje przygotowanie naparu z rumianku oraz zrobienie peelingu stóp masą składającą się z miodu, cukru oraz oleju z winogron. Najpierw moczymy nogi w naparze z rumianku, a następnie wcieramy w stopy przygotowaną masę i pozostawiamy ją na 10-15 minut. Zioło i kalesonka zalecają wmasować w stopy tłusty krem, a następnie nałożyć na stopę małe torebki śniadaniowe i skarpety. Lena66 chwali natomiast właściwości maści tranowej.

Dowiedz się także: Jak przynieść ulgę zmęczonym nogom?

Jak poradzić sobie z przykrym zapachem?

Oczywiście w tym przypadku podstawą jest właściwa higiena. Czasami jednak woda i mydło nie wystarczą. Wówczas, jak proponuje j_kopacka, niezastąpiona jest kąpiel stóp w roztworze wodnym kwasu bornego (5 g na 2 litry wody). Świetne rezultaty ma przynieść także stosowanie sproszkowanego kwasu bornego wsypywanego bezpośrednio do skarpet czy butów.

Piękne paznokcie

Poza skórą stóp, warto również zadbać o paznokcie. Pamiętajmy o regularnym skracaniu długości i polerowaniu płytki paznokcia. Kuku4 proponuje ponadto wykorzystać właściwości soku z cytryny oraz miodu. Niewielką ilość soku i miodu nakładamy na wacik kosmetyczny i wcieramy w paznokieć. Dzięki temu płytka paznokcia będzie miała ładną, naturalną barwę. 

Moc masażu

Nie od dzisiaj wiadomo, że masaż potrafi świetnie zrelaksować. Pamiętajmy, że nasze stopy również potrzebują odpoczynku. Masaż możemy wykonać sami, może być także zrobiony przez naszego partnera. Masaż, jak zauważa aka, pobudza krążenie nie tylko stóp, ale i całego ciała.

Warto wiedzieć: Refleksologia, czyli masaż stóp

Wybierz wygodne buty

Dobór wygodnych butów ma duże znaczenie zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Ivanka zwraca uwagę, że chociaż skóra stóp malucha nie wymaga szczególnej pielęgnacji, to jego stopy jak najbardziej. Buty dla dziecka powinny być zawsze około 0,5 centymetra większe.

Również w przypadku osoby dorosłej wybór dobrych butów ma ogromne znaczenie. Uwagę na tę kwestię zwrócili j_kopacka oraz aka, która przytoczyła wypowiedź francuskiego dramatopisarza Marcela Acharda: „Dwie rzeczy są w życiu bardzo istotne: dobre łóżko i wygodne buty. Człowiek jest bowiem albo w łóżku albo w butach”. Zgadzamy się z tą wypowiedzią w 100%.

Polecamy: Czy wiesz jak zapobiegać powstawaniu halluksów?