Dobry lekarz medycyny estetycznej - jak go wybrać?

Jak znaleźć dobrego lekarza medycyny estetycznej? Czym kierować się przy wyborze lekarza - jego dorobkiem, opiniami znalezionymi w internecie? O to pytamy dr. Andrzeja Ignaciuka – prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
/ 17.03.2014 15:30

dobry lekarz medycyny estetycznej

fot. Fotolia

Internet pęka od opinii, wrażeń, sugestii czy reklam dotyczących zabiegów oraz innych zagadnień medycyny estetycznej. Gdy zachęceni poważnie zaczniemy rozważać, czy skorzystać z usług medycyny estetycznej pojawia się zasadnicze pytanie – do kogo się udać, w czyje oddać się ręce? Jak znaleźć dobrego lekarza medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna jest coraz bardziej popularna – jakie pociąga to za sobą zagrożenia?

Obecnie zapotrzebowanie społeczne na usługi z zakresu medycyny estetycznej jest znaczne i cały czas wzrasta. Rośnie więc  też liczba gabinetów lekarskich, określających się często nadużywanym mianem „klinik”, a nawet salonów SPA. Tam również wykonywane są zabiegi medycyny estetycznej i jest to dość znaczący problem. Inną, kłopotliwą sprawą jest fakt wykonywania ich przez osoby nie posiadające wykształcenia medycznego. Najczęściej są to osoby wywodzące się ze środowiska kosmetycznego. Chodzi tutaj o kwestie odpowiedniego przygotowania do zawodu.

Jak powinien być wykształcony dobry lekarz medycyny estetycznej?

Lekarz, jeśli tylko chce praktykować odpowiedzialną medycynę estetyczną, powinien być przygotowany w taki sam sposób, jak do pracy w innych specjalnościach medycznych. Jestem pewien, że odbycie nawet kilku kursów jest niewystarczające do odpowiedzialnego wykonywania zawodu. Dobrym sposobem na takie przygotowanie jest kształcenie podyplomowe, wówczas lekarze nabywają kompetencji i wiedzy ściśle z zakresu tej dziedziny.  Ukończenie szkoły medycyny estetycznej to najlepsza ku temu droga.

Gdzie lekarze medycyny estetycznej mogą zdobywać wiedzę?

Myślę, że takim przykładem jest Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej, od 12 lat funkcjonująca pod opieką Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (www.ptl.org.pl). Warto tutaj też zwrócić uwagę na edukacyjną rolę PTMEiAA (www.ptmeiaa.pl), które regularnie organizuje konferencje, kongresy i szkolenia z zakresu medycyny estetycznej. Podnosi to poziom dziedziny medycyny estetycznej w Polsce w ogóle.

Zobacz także: Operacje plastyczne - 10 pytań do chirurga

Dlaczego Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej jest tak wyjątkowa?

PSME PTL to pierwsza, najstarsza i najbardziej znana tego typu placówka w Polsce. Prowadzi ona dodatkowo system certyfikacji lekarzy. PSME PTL zatem nie tylko kształci lekarzy w 3-letnim cyklu, ale też dba o ich nieustającą dalszą edukację i podnoszenie kwalifikacji. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są przez doświadczonych wykładowców z Polski i z zagranicy, a wszystkie z nich opierają się na niezależnej wiedzy naukowej. Szkolę ukończyło już 462 absolwentów, a ich nazwiska można sprawdzić na stronie internetowej placówki (www.psme.waw.pl).

Czym jeszcze należy się kierować w wyborze dobrego lekarza medycyny estetycznej?

Podejrzanie niskie ceny świadczonych przez placówki usług w porównaniu z cenami rynkowymi to to, co w pierwszej kolejności powinno wzbudzić wątpliwości. Pacjenci nie powinni też spieszyć się z wyborem miejsca. Bardzo ważne jest, by po prostu szczerze porozmawiać z lekarzem, zapytać go o jego wykształcenie i doświadczenie z zakresu medycyny estetycznej (to nie jest specjalizacja). Powinniśmy także dowiedzieć się na temat przebiegu terapii, ewentualnych zagrożeń i zaleceń. Na te pytania musimy otrzymać szczegółowe, satysfakcjonujące nas odpowiedzi. Przestrzeganie kilku prostych reguł przedstawionych poniżej może uchronić przed konsekwencjami nieprofesjonalnych zabiegów.

Kilka prostych rad ułatwiających wybór lekarza:

  • przed wizytą u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną postaraj się dowiedzieć o nim jak najwięcej;
  • wszechobecność medialna lekarza (o ile nie jest obiektywnie uzasadniona), zwłaszcza w połączeniu ze statusem „celebryty”, powinna wzbudzić wątpliwości;
  • natrętna reklama swoich usług i autoreklama oparta na sformułowaniach z przedrostkiem "naj..." powinna wzbudzić ostrożność;
  • informacje zaczerpnięte z internetu, o ile nie pochodzą z oficjalnych stron – oceniaj krytycznie; opinie, zwłaszcza jednostronne traktuj z pewną rezerwą;
  • podczas pierwszej wizyty nie decyduj się od razu na zabieg, daj sobie czas na podjęcie decyzji.

Polecamy: Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej – wywiad