POLECAMY

Dlaczego powstaje cellulit?

Gładkie i piękne ciało jest marzeniem każdej kobiety. Jednak mimo lansowanych przez media wzorców urody, wiemy, że żadna kobieta nie ma idealnie pięknej skóry, a cellulit to jeden z naszych głównych wrogów. Dlaczego powstaje cellulit? Czy nasz styl życia wpływa na powstanie „pomarańczowej skórki”?
Dlaczego powstaje cellulit?

Jakie są przyczyny powstania cellulitu?

W literaturze można odnaleźć wiele przyczyn powstawania cellulitu. Jako główne przedstawia się zaburzenia hormonalne.

Cellulit wiąże się ze wzrostem żeńskiego hormonu estrogenu. Najczęściej ma to miejsce w okresie dojrzewania, w ciąży, w czasie karmienia piersią, przy menopauzie oraz podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Nadmiar estrogenu zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Płyn fizjologiczny przenika przez delikatne ścianki naczyń i zbiera się w przestrzeniach międzykomórkowych. Powstają obrzęki, które utrudniają mikrokrążenie w warstwie podskórnej. W efekcie w naczyńkach wzrasta ciśnienie, co prowadzi do zwiększonej przepuszczalności. Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe łatwo gromadzą toksyczne produkty przemiany materii i tłuszcz, dzięki czemu powstają charakterystyczne nierówności w obrębie skóry.

 Czy dieta wpływa na cellulit?

Dawniej kobiety odżywiały się wyłącznie produktami organicznymi. Nie mniej jednak w niedalekiej przeszłości większość społeczności nie zdawała sobie sprawy, że istnieje różnica między produktami organicznymi, a wzbogaconymi, oraz czemu to służy.

Tymczasem, aby spowodować szybszy rozwój produktów spożywczych, wielkoobszarowe uprawy spowodowały, że naturalne i bogate w składniki odżywcze produkty zmieniły się w przechowalnie konserwantów, insektycydów wiele innych substancji toksycznych, które bardzo niekorzystnie wpływają na biochemie człowieka.

I tak w dzisiejszych czasach dominuje żywność przetworzona. Coraz chętniej sięgamy po produkty gotowe, które zawierają streszczoną energię, czyli w niewielkiej ilości jedzenia jest nadzwyczaj dużo kalorii. Ponadto posiłki spożywamy nieregularnie i w większych ilościach, przy tym mało ruchu i mechanizm przybierania na wadze okazuje się być bardzo prosty.

Po jedzeniu przez krwiobieg do komórki tłuszczowej docierają glukoza i tłuszcze znajdujące się w pożywieniu, zmieniają się w tłuszcz, tam z kolei będzie wykorzystywany jako źródło energii przeznaczonej do prawidłowego utrzymania procesów życiowych. Jeżeli nasz ustrój nie spożytkuje otrzymanej porcji paliwa, przewidująco odkłada je na później. Gromadzi się w komórkach tłuszczowych, które rozrastają się, by pomieścić zapasy. Rośnie ich waga, a z nią masa naszego ciała. Dlatego tak niezbędna jest porcja ruchu.

Nie mniej jednak ważne jest ograniczenie przede wszystkim słodkich napoi, cukrów, ciast, mąki, tłuszczów zwierzęcych.

Dlaczego wysiłek fizyczny jest potrzebny?

Postęp cywilizacyjny sprawił, że człowiek stał się niewolnikiem nowoczesnych technologii, tym samym sprowadzając swój tryb życia między innymi po przez wykonywania pracy zawodowej do minimalnego wysiłku fizycznego. Skutkiem tego jest zaburzony układ krążenia, co powoduje nagromadzenie się zbędnych produktów przemiany materii w komórkach tłuszczowych i prowadzi do ich powiększenia. Konsekwencją jest powstanie cellulitu.

Krew transportuje głównie gazy, limfa substancje stałe, które przetwarza, wydala i powtórnie przetwarza. Układ krwionośny posiada swoisty napęd, czyli serce, niezbędny w procesie usuwania produktów przemiany materii. Nie posiada go układ limfatyczny, dlatego tak niezbędna jest odrobina wysiłku fizycznego, przy każdym ruchu mięśni są naciskane naczynia krwionośne i limfatyczne, żyły naprężają się, rozluźniają, ściągają i rozciągają. Krew stojąca w komorze podczas ruchu przesuwana jest do następnej komory lub inne wspomaganie układu limfatycznego np: masaże lub zabiegi drenujące.

Ćwiczenia mają swoje zalety pobudza krążenie, które wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów, a przede wszystkim ułatwia wydalanie toksyn z organizmu.

Zobacz też: Jak powstaje cellulit?

Zatrzymywanie wody w organizmie

Dolegliwości te pojawiają się przede wszystkim w drugiej połowie cyklu, po miesiączce niektórych kobiet, w niektórych przypadkach występują bezpośrednio przed miesiączką, mówi się również o symptomach utrzymujących przez dwa tygodnie. Przypadłości pojawiają się przeważnie w okresie dojrzewania, w przedwczesnych latach dorosłości lub w wyniku przebytej ciąży. Towarzyszy im złe samopoczucie, bóle głowy, możliwość spadku ciśnienia tętniczego, często występują zawroty głowy i uczucie oszołomienia.

Przyczyną jest przenikanie przez naczynia kapilarne nadmiernych ilości białka. Płyny i białko gromadzone w tkance łącznej pobudzają ubytek w systemie naczyń krwionośnych. Reakcja organizmu jest szybka, zaczyna produkować wiele hormonów zatrzymujących wodę w organizmie, takim sposobem w tkance powstał bogaty w białko zastój, z którym układ limfatyczny nie radzi sobie.

W tym przypadku również decydujące znaczenie mają estrogeny, ich wpływ jest wieloraki na gospodarkę wodną organizmu. Zwiększa ilość krążącej wody, zmniejsza się pompowanie w naczyniach limfatycznych, wzrasta poziom hormonów blokujących wodę w organizmie(reniny, angiotensyny, aldosteronu). A zatem wywierają ogromny wpływ na powstanie wcześniej wspomnianych dolegliwości. Jednak ostatecznie niewiadomo jak dochodzi do zwiększonej przenikliwości naczyń kapilarnych.

Jak substancje szkodliwe wpływają na cellulit?

Jak wiadomo sięganie po różnego rodzaju używki, na przykład palenie papierosów , jest powodem wielu chorób i ma również wpływ na powstanie cellulitu. Skóra palacza staje się cieńsza nawet 25-40%. Spadek grubości skóry skutkuje zmniejszeniem elastyczności. Im skóra właściwa grubsza tym są mniej widoczne komory tłuszczowe. Kryją się głębiej pod naskórkiem. Oba te czynniki sprawiają, że pokrywa się drobnymi zmarszczkami, a grudki tłuszczowe staja się bardziej wyraźne.

Czy obcisłe ubrania przyczyniają się do powstania cellulitu?

Nie bez winy pozostaje współczesna moda, która z biegiem lat radykalnie się zmieniła począwszy od luźnych pantalonów do obcisłych figów i stringów, a noszenie obcisłych i wykonanych z elastycznych tworzyw ubrania zaburzają naturalne krążenie krwi. Przyczynia się to w znacznym stopniu do powstania cellulitu.

Zobacz też: Jak się pozbyć cellulitu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
sabinrefgfref msx