Dlaczego noszenie obcasów powoduje powstawanie haluksów?

Noszenie wysokich obcasów sprawia, że przeciąża się przód stopy – w tym także palce. Dochodzi wówczas często do deformacji stawu śródstopno-paliczkowego i powstania palucha koślawego, czyli haluksa. Jakie są pierwsze objawy powstawania haluksów? Czy każda kobieta, która chodzi na obcasach, ma lub będzie miała haluksy?
/ 18.03.2013 14:07

Wysokie obcasy – prosta droga do haluksów

Większość kobiet lubi chodzić w butach na wysokim obcasie. Jedne robią to codziennie, inne od czasu do czasu, a jeszcze inne zakładają je tylko na specjalne okazje. Na obcasach noga wygląda atrakcyjnie, a chód staje się jeszcze bardziej kobiecy.

Warto jednak zachować umiar w noszeniu obcasów i pamiętać, że mogą one powodować wiele chorób. Jedną z nich są haluksy, czyli paluchy sztywne.

Pierwsze zapisy dotyczące haluksów pochodzą z początku XVIII wieku. To właśnie wtedy pojawiło się i stało się bardziej popularne obuwie na obcasie. Wcześniej noszono buty na płaskiej podeszwie.

Jak tworzą się haluksy?

Wysokie obcasy powodują przeciążenie przodu stopy, czego skutkiem jest jego poszerzenie. Spiczasty kształt butów zwiększa nacisk na paluch z jednej strony, co powoduje powstanie haluksa.

Paluch koślawy, czyli haluks, jest to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia – mówi dr Zbigniew Jackowiak, właściciel poznańskiej kliniki ortopedycznej HalluxMed.

Uważa się, że haluksy pojawiają się u 2 do 4% populacji.

Zobacz też: Hallux – problem palucha koślawego

Pierwsze objawy haluksów

U około 50% pacjentów początek zmian występuje przed 20. rokiem życia. Początkowo zmiana jest niebolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, zwiększonym uciepleniem, pieczeniem, okresowo obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha

Oczywiście nie każda osoba nosząca buty na wysokim obcasie będzie mieć haluksy. Jeśli jednak haluksy są dziedziczne, czyli w rodzinie mają je też np. mama czy babcia, warto ograniczyć noszenie tego typu obuwia. A jeśli już zauważymy niepokojące zmiany na stopie, warto je skonsultować z lekarzem ortopedą.

Zobacz też: Czym są palce młotkowate?