POLECAMY

Dlaczego mam podrażnienia po depilacji?

Zamiast pięknych, gładkich nóg, skóra po depilacji stała się podrażniona, zaczerwieniona, a po kilku dniach pojawiły się stany zapalne. Zdarzyło się to chociaż raz chyba każdej z nas. Jak uniknąć takich niespodzianek i czy są metody, które gwarantują usuwanie włosków bez komplikacji?
Dlaczego mam podrażnienia po depilacji?

Problemy zależą od metody

Sposobów depilacji jest wiele i każdy z nich może mieć skutki uboczne. Najczęstszymi konsekwencjami usuwania włosków są podrażnienie i przesuszenie skóry, które po 2–3 dniach i zastosowaniu odpowiednich kosmetyków mijają bez śladu.

Gorzej, gdy odrastające włoski zaczynają wrastać w skórę, a w ujściach mieszków tworzą się stany zapalne. Wtedy walka z nieprzyjemnymi konsekwencjami może trwać znacznie dłużej. Okazuje się, ze problemy po depilacji wiążą się ściśle z metodą usuwania zarostu, którą wybieramy. Są takie sposoby, które nigdy nie spowodują wrastania włosków w skórę, ale są i takie, które tak właśnie się kończą.

Zobacz też: Wszystko o pielęgnacji skóry

Od zabiegów w domu do zabiegów laserowych

Najbardziej obciążone konsekwencjami to metody depilacji domowej i te stosowane u kosmetyczki, a najmniej – zabiegi laserowe. Wrastanie włosów zdarza się bowiem zwykle po ich wyrywaniu, a więc po woskach w plastrach lub płynie i depilatorach elektrycznych.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny są dwie.

  1. Po pierwsze podczas usuwania włos może nie zostać usunięty wraz z cebulką, a jedynie urwie się tuż pod skórą.
  2. Drugim powodem jest to, że depilatory i woski stosowane regularnie znacznie osłabiają odrastający zarost i nie ma on siły, by przebić się przez naskórek. W takim wypadku odbija się od skóry, zwija w spiralkę i zmienia kierunek wzrostu. Mieszek włosowy staje się podrażniony, zaognia się, a jeśli dodatkowo zostanie zainfekowany bakteriami – np. z powodu złego oczyszczenia depilatora lub braku odpowiedniej dezynfekcji skóry po depilacji u kosmetyczki – może się w nim zbierać ropa.

Oczywiście nie znaczy to, że musisz zrezygnować z depilatorów czy wosku i usuwać włoski tylko laserem czy maszynką do golenia. Są sposoby, by zapobiec, a przynajmniej znacznie ograniczyć nieprzyjemne konsekwencje depilacji.

Zobacz też: Jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)