Dlaczego bać się parabenów?

Rynek zalewają nam kosmetyki ekologiczne - bez konserwantów, bezzapachowe, bez… parabenów. I co z tego?

Rynek zalewają nam kosmetyki ekologiczne - bez konserwantów, bezzapachowe, bez… parabenów. I co z tego?

Co to są parabeny?
Parabeny to najczęściej stosowane substancje konserwujące w kosmetykach. Możemy je odnaleźć w bez mała każdym mydle, kremie nawilżającym, kremie go golenia, dezodorancie… Z chemicznego punktu widzenia to estry kwasy p-hydroksybeznoinowego pojawiające się na etykietach w takich postaciach jak methylparaben, propylparaben czy butylparaben. Sprawdźcie sami waszą łazienkę…

Ich działanie polega na przedłużaniu żywotności produktu i prewencję rozwoju bakterii i grzybów. Czyli błogosławieństwo dla nas… Czy jednak faktycznie?

Druga strona parabenu
Dodajmy, że ciemna. Bowiem parabeny coraz częściej łączy się w występowaniem raka piersi oraz bezpłodności! W jednym z amerykańskich badań autorstwa Dr Darbre znaleziono w wyciętych rakowych guzkach z kobiecych piersi właśnie parabeny, których organizm oczywiście nie produkuje. Naturalnie, z powodu braku ściśle udowodnionego związku komisje zdrowia lobbowane przez producentów pozostają ostrożne, jeśli chodzi o zakazy - Komitet Naukowy Komsji Europejskiej ds. Produktów Konsumenckich przyznaje jedynie, że bezpieczeństwo stosowania propolparabenu i butylparabenu jest niezdiagnozowane. Co oczywiście nie przeszkadza nam pochłaniać ich krocie codziennie…

Naukowcy formułują też zarzuty, że parabeny zaburzają gospodarkę hormonalną i stymulują wzrost raka piersi u kobiet.

Paraben-free - nowy hit
Firmy kosmetyczne postanowiły więc skorzystać na marketingowej furtce i z troski o zdrowie klientów zaczęły produkować kosmetyki bez parabenów - droższe, ale bezpieczne. Ich liczba rośnie z każdym rokiem, a my jedynie możemy próbować zgadnąć, kto robi większe pieniądze - producenci tradycyjnych mydeł czy ekologiczni.

Na pewno im mniej chemii, tym dla nas lepiej, jeśli kosmetyk pozostaje trwały i nie staje się źródłem wtórnych infekcji. Ale jak bardzo się bać i czego konkretnie będą wiedzieć prawdopodobnie dopiero przyszłe pokolenia. Wspieranie głosem swoich pieniędzy rynku „EKO” na pewno ma sens, o ile dokonujemy rozsądnego dla siebie rachunku ekonomicznego. Bać się pasty do zębów jednak chyba nie należy, bo stres jest na pewno bardziej szkodliwy…

Kosmetyki bez parabenów
AA ECO - kosmetyki naturalne bez parabenów, alkoholu, olejów mineralnych i pochodnych ropy naftowej bez syntetycznych zapachów, silikonów, ftalanów, glutenu, etyloaminy, substancji modyfikowanych genetycznie - do ciała i twarzy.

AVA Laboratorium - kosmetyki naturalne i organiczne z certyfikatem Ecocert, bez środków konserwujących, bez parabenów, do twarzy i ciała; również dermo kosmetyki.

Kings & Queens - wyszukane produkty przeznaczone do kąpieli i pielęgnacji ciała, o wspaniałych, intensywnych zapachach, nie posiadające w swoim składzie oleju mineralnego ani parabenów.

Vivetia - naturalne kosmetyki eko-molekularne opartych o koncentraty roślinne, bez parabenów, bez GMO, pochodnych ropy naftowej i sztucznych barwników; wszystkie są bio-degradowalne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/7 lat temu
dlatego ja używam wyłacznie kosmetyków naturalnych które nie zawierają parabenów. skóra jest po nich dużo gładsza i nawilżona. zwłaszcza kosmetyki czeskiej firmy Manufaktura, są tak delikatne przy ciekawych zapachach, że jeszcze nigdy nie zdażylo mi sie żadne uczulenie
/7 lat temu
Zwracam uwagę,żeby nie było parabenów w kosmetykach bo jak wiadomo przynosi to zgubne skutki.Dosyć już tej chemii a zwłaszcza w produktach do jedzenia.
/7 lat temu
Ja tez kiedy zastanawiałam sie nad tym jaki krem do twarzy wybrac czy ten dobry czy ładnie pachnący to własnie wybrałam ten pierwszy.Ale tez nie wybrałam kremu tylko serum żelowe hydraplus z kwasem hialuronowym.Moim zdaniem takie kosmetyki działaja zdecydowanie lepiej na skóre twarzy.
POKAŻ KOMENTARZE (3)