Depilacja - woski

Owłosione ciała u kobiet nigdy nie były specjalnie trendy – wybór metody depilacji to jednak nie jest sprawa prosta. Dziś trochę o sekretach wosków…
/ 17.08.2008 23:44
Owłosione ciała u kobiet nigdy nie były specjalnie trendy – wybór metody depilacji to jednak nie jest sprawa prosta. Dziś trochę o sekretach wosków…

Najczęściej i zdecydowanie najskuteczniej wykonywana w gabinetach kosmetycznych, depilacja zwłaszcza ciepłym woskiem likwiduje owłosienie bardzo skutecznie i postawia skórę gładką i aksamitną na bardzo długo, jednocześnie trwale osłabiając cebulki. Faktycznie, jeśli chodzi o końcowy efekt, wysoka temperatura zdecydowanie okazuje się bezkonkurencyjna, gdyż ciepło pozwala wniknąć głęboko w pory i usunąć każdy włosek. Oczywiście, nie wszystko jest łatwe i piękne, a ta metoda niestety wymaga czasu, całkiem sporych zasobów pieniężnych i jest zdecydowanie odradzana kobietom ze skłonnościami do pajączków na nogach – gorące temperatury mogą znacznie pogorszyDepilacja - woskić stan naczyń krwionośnych. Poza tym zawsze istnieje ryzyko poparzeń i podrażnienia bardzo delikatnej skóry.

Cukrowe woski
przywędrowały do nas z krajów orientu i są dość atrakcyjną alternatywą – do wykonania samodzielnie w domu, na każdej partii ciała i całkowicie w oparciu o łagodne środki naturalne. Można nawet przygotować je zupełnie na własną rękę gotując dwie szczypty cukru w połowie szklanki wody przez kilka minut, a po zbrązowieniu dodając kilka kropel soku z cytryny i dwie łyżki miodu. Taka miksturę schładzamy do temperatury pokojowej i aplikujemy, np. na nogi. Po zastygnięciu zrywamy brutalnym ruchem i spłukujemy wodą. Skóra powinna pozostać gładka przez trzy tygodnie zaś nogi na pewno nie ucierpią! Leniwe panie mogą kupić w drogerii gotowy pojemnik cukrowego wosku do podgrzania w domu. Minusy, to ograniczone w porównaniu z ciepłym woskiem działanie czasowe, no i oczywiście bolesność.

Stosunkowo najmniej zachodu jest z depilacją woskową na zimno, czyli przy użyciu gotowych plastrów, które po rozgrzaniu w dłoniach, przykładamy na skórę i dość okrutnie zdzieramy. Najnowsze preparaty zawierają często łagodzące substancje tj. aloes i niekoniecznie muszą być drogą przez mękę. Niestety, za cenę wygody i szybkości tracimy nieco na skuteczności, gdyż nie każde włoski dają się za jednym razem usunąć, zaś powtarzanie procedury może być torturą.

Podsumowując, woski to na pewno ciekawa metoda – skuteczniejsza niż golenie i kremy depilacyjne, naturalna i w dostępna cenowo dla każdej kieszeni. Jeśli jednak twój odporność na ból jest niska, raczej odradzamy.

Agata Chabierska