POLECAMY

Depilacja w domu

Usuwanie zbędnego owłosienia jest dziś dużo łatwiejsze niż kiedyś. Istnieje wiele technik i preparatów do depilacji. Nie ma idealnego sposobu na pozbycie się niechcianych włosków, ale warto wypróbować kilka metod, aby wybrać dla siebie tę najlepszą.
Depilacja w domu

Wszystko zależy od tego, jaką partię ciała chcemy wydepilować, czy nasze włoski są gęste i mocne czy też jasne i cienkie, oraz jak bardzo jesteśmy odporne na ból. Mamy do wyboru maszynkę do golenia, depilację chemiczną, woskowanie lub depilator elektryczny. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Maszynka do golenia

Zobacz także: Włoski na twarzy - jak się ich pozbyć?

To najpopularniejszy sposób na pozbycie się zbędnych włosków, ponieważ nie zajmuje wiele czasu i jest stosunkowo tani. Wystarczy jednorazowa maszynka lub urządzenie z wymiennymi ostrzami, oraz pianka czy żel do golenia. Najlepsze są maszynki z ruchomą głowicą, które dostosowują się do powierzchni skóry. Warto zwrócić uwagę, by miały podwójne lub potrójne ostrze, gdyż wówczas trudniej się nimi skaleczyć.

Maszynka ucina włoski tuż przy skórze, nie naruszając cebulki. W związku z tym golenie trzeba powtarzać co 1-2 dni, ponieważ włoski praktycznie od razu zaczynają odrastać. Do tego stają się one bardziej kłujące, co jest szczególnie nieprzyjemne w przypadku okolic bikini i pach. Niestety w tych miejscach skóra jest cienka, dlatego zwykle widać część włosa znajdującą się pod skórą. Ponadto maszynka może podrażniać. W związku z tym zawsze należy zmiękczać włoski pianką lub żelem, aby ułatwić jej poślizg i nawilżyć skórę.

Dużym plusem maszynki do golenia jest to, że nie powoduje wrastania włosków. Pozwala usunąć owłosienie w krótkim czasie i nie wymaga specjalnych przygotowań, dlatego świetnie sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach. Warto zawsze mieć ją przy sobie.

Krem do depilacji

Chemiczny depilator rozpuszcza keratynę, z której zbudowany jest włos, nie naruszając cebulek. Daje odrobinę trwalszy efekt niż maszynka do golenia, ponieważ wnikając w skórę, często usuwa fragmenty włosków znajdujące się tuż pod jej powierzchnią. Taka metoda depilacji w dalszym ciągu nie jest jednak zbyt trwała – wystarcza na 3-5 dni. Ponadto krem może wywołać podrażnienie, dlatego przed pierwszym użyciem warto zrobić test na wewnętrznej stronie przedramienia.

Chemiczna depilacja nie zabiera już tyle czasu. Kiedyś trzeba było pozostawić krem na skórze na kilkanaście minut, dziś wystarczy zaledwie 3-5 minut. Jej zaletą jest fakt, że jest to metoda bezbolesna i sprawdza się u osób, które nie mogą wyrywać włosków ze względu na żylaki czy pękające naczynka. Za pomocą kremu możemy depilować wrażliwe partie ciała, takie jak pachy i okolice bikini.

Najlepiej wybierać kremy, które szybko działają i są przeznaczone do skóry wrażliwej. Takie preparaty zawierają substancje łagodzące, np. aloes, rumianek, pantenol czy wyciąg z zielonej herbaty.

Depilacja woskiem

Obecnie coraz bardziej popularna metoda. Można ją wykonać w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie, w domu. Na rynku dostępne są woski stosowane na zimno i na ciepło. Najbardziej powszechne są gotowe plasterki z woskiem, który rozgrzewa się w dłoniach. Po naklejeniu na wybraną partię ciała należy energicznym ruchem zedrzeć plaster pod włos. Wosk wyrywa włoski wraz z cebulkami. Nie powinny być one zbyt krótkie – muszą mieć co najmniej 0,5-1 cm. Niestety zabieg jest bardzo bolesny i nie nadaje się dla osób, które mają problem z pękającymi naczynkami, pajączkami czy żylakami. W ten sposób najlepiej depilować nogi i meszek nad górną wargą. W przypadku okolic bikini zabieg może sprawić zbyt duży ból.

Ogromną zaletą tej metody jest długotrwały efekt. Włoski odrastają dopiero po 4-5 tygodniach i stają się coraz cieńsze i delikatniejsze. Pamiętajmy, by unikać tego rodzaju depilacji podczas miesiączki i tuż po niej, gdyż skóra jest wówczas mniej odporna na ból. Woskowanie może powodować wrastanie włosków, które stają się coraz słabsze. W związku z tym trudno im przebijać się przez skórę. Dlatego jeśli zauważymy, że włoski zaczynają wrastać, zrezygnujmy z tej metody lub stosujmy preparaty zapobiegające ich wrastaniu.

Depilator elektryczny

Urządzenie składa się z ruchomych pęsetek, które chwytają włoski i wyrywają je z cebulkami. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku woskowania, metoda daje trwały efekt (ok. 1 miesiąca). Niestety depilowanie jest bardzo bolesne, dlatego raczej nie nadaje się do wewnętrznej strony ud, pach i okolic bikini. Wielu producentów takich urządzeń stara się zminimalizować ból, wyposażając depilator w nakładki masujące i chłodzące. Dzięki temu skóra lepiej znosi ból i nie zostaje podrażniona. Przed użyciem depilatora dobrze jest się wykąpać, aby zmiękczyć skórę i otworzyć mieszki włosowe. Wówczas zabieg jest mniej bolesny. Podobnie jak w przypadku woskowania ta metoda może powodować wrastanie włosków.

Sposoby na wrastające włoski

Aby zapobiec przykremu wrastaniu włosków, należy pamiętać o regularnym peelingu za pomocą rękawicy sizalowej lub kwasów owocowych. Skóra powinna być dobrze nawilżona. Na rynku dostępne są już preparaty zapobiegające zaczerwienieniom i podrażnieniom związanym z wrastaniem włosków. Można także rozpuścić 1 tabletkę aspiryny w ½ szklanki wody, dodać odrobinę gliceryny i wcierać mieszankę w miejsca narażone na wrastanie. Jeśli na naszej skórze pojawią już się ropne krostki, można je posmarować antybiotykiem dostępnym bez recepty (np. Tribiotic).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Taki już jest urok depilatorów:) Niestety nie dla każdej kobiety są odpowiednie. Możesz śmiało pomyśleć o depilacji laserowej, trzy, cztery sesje i masz już całkowity spokój. Moja koleżanka była w W-wie w Studio Laser i jej łydki prezentowały się naprawdę fajnie. W depilacji laserowej dobre jest to,że skóra jest po niej gładka , czego za pomocą depilatora, kremów czy maszynki nie można osiągnąć
/7 lat temu
Po depilatorze mam zawsze jakieś krostki, które nie wyglądają zbyt ładnie. Najbardziej gładką skórę mam po maszynce, niestety włoski szybko odrastają i wiadomo jaki jest efekt. Zastanawiam się nad depilacją laserową. Ile potrzeba serii by faktycznie mieć gładkie nogi na dłużej?