kobieta, bikini, plaża

Depilacja strefy bikini

Co, dla kogo i w jaki sposób? Przedstawiamy sprawdzone metody i przydatne akcesoria.
/ 24.05.2010 14:49
kobieta, bikini, plaża
Odkąd Bardotka wskoczyła w skąpy kostium, gładka skóra obowiązuje nie tylko na nogach. Depilacja bikini to czynność intymna. Jeśli nie chcesz korzystać z czyjejś pomocy, zrób to samodzielnie. Przedstawiamy sprawdzone metody i przydatne akcesoria. Co, dla kogo i w jaki sposób? Wszystko w zasięgu ręki.

Jaką metodę wybrać?
W domu najskuteczniejszy będzie wosk oraz depilacja chemiczna (pianki, żele, kremy). Golenie (golarka, maszynka) potraktuj jako wyjście awaryjne (o rany, za pół godziny na jachcie!). Depilatora nie polecamy – zabieg jest zbyt bolesny.

Więcej fantazji
Lubisz wyszukane fryzury w miejscu intymnym? Dla Ciebie stworzono trymer – specjalną golarkę do okolic bikini. Jest wąska i ma regulowane długości. Możesz wycinać nią fantazyjne wzory: wąskie paski, serduszka. Sprawdza się także w roli zwykłej golarki.

1. Wosk kontra włos
- Skróć włoski (nożyczkami lub golarką) do długości jednego centymetra.
Krótsze nie „złapią” wosku. Z kolei wyrywanie dłuższych jest trudniejsze i boleśniejsze.
- Posyp skórę talkiem, dziecięcym pudrem lub... mąką ziemniaczaną. Skóra powinna być zupełnie sucha. Nie stosuj na nią wosku, jeśli jest choć trochę podrażniona.
- Nie przykładaj wosku częściej niż raz w jednym miejscu. Dwa razy to absolutne maksimum. Skóra w pachwinach jest bardzo cienka i łatwo ją uszkodzić, zrywając plaster.
- Wosk ciepły nakładaj niewielkimi partiami (na powierzchnię nie większą niż 3 x 4 cm). Zrywaj zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
- Zimny wosk w plastrach najpierw rozgrzej w dłoniach do temperatury ciała. Dzięki temu dobrze przyklei się do skóry. Przykładaj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a odrywaj w przeciwnym.
- Zdezynfekuj miejsca po depilacji, używając do tego np. wody nagietkowej (kupisz ją w aptece). Możesz też posmarować je preparatem łagodzącym podrażnienia, np. D-Panthenolem.
- Bezpośrednio po depilacji nie zakładaj majtek, które mogą spowodować obtarcie skóry. Pachwiny przez 24 godziny będą zaczerwienione i bardziej wrażliwe.


2. Instrukcja obsługi pianki i żelu
- Zacznij od przetestowania preparatu na małym fragmencie skóry,
w miejscu, gdzie ewentualne podrażnienia nie będą zbyt widoczne, np. na udzie lub łydce.
- Nałóż szpatułką krem lub piankę. Od razu grubszą warstwę na całą strefę bikini.
- Nie trzymaj preparatu dłużej, niż zaleca producent. Z reguły nie można przekroczyć 8 minut. Większość środków działa na podstawie pochodnej kwasu tioglikolowego – rozpuszcza keratynę (budulec włosa) i może także podrażniać skórę. Dlatego do większości dodano środki łagodzące podrażnienia.
- Nie przyciskaj szpatułki zbyt mocno podczas zbierania kremu razem z włosami. Możesz zetrzeć naskórek.
- Zachowaj przerwę między kolejnymi aplikacjami kremu. Optymalna to trzy dni.
- Zrób depilację wieczorem. W ciągu nocy skóra odpocznie po zabiegu.
- Jeśli skóra jest podrażniona opalaniem, odczekaj 1–2 dni, zanim użyjesz depilatora chemicznego.

3. Pójdzie Ci gładko!
- Dni przed i w trakcie miesiączki to nie najlepszy czas na zabieg depilacji.
Wtedy skóra jest o wiele bardziej wrażliwa, zwiększa się też odczuwanie bólu.
- Po depilacji używaj do mycia wody przegotowanej – dotyczy to osób z bardzo wrażliwą skórą. Fosforany przenikające z wody miejskiej mogą działać drażniąco.
- Masz skłonności do wrastania włosów? Po 48 godzinach od zabiegu wykonaj delikatny peeling. Jeśli problem nie znika, przygotuj płyn łagodzący i zmniejszający tendencję do wrastania: 1 tabletkę aspiryny rozpuść w szklance wody, dodaj trochę gliceryny, wymieszaj. Stosuj na wydepilowane miejsca kilka razy dziennie. Płyn o podobnym działaniu – Folisan – możesz kupić w gabinetach kosmetycznych, gdzie stosuje się kosmetyki Depileve.
- Łagodź podrażnienia od razu, gdy się pojawią. Jeśli odczekasz, może dojść do stanu zapalnego. Wybieraj w aptece preparaty przeznaczone dla niemowląt, np. Sudocrem, Alantan lub zwykłe kremy
z maścią cynkową.
- Jeśli zażywasz przeciwtrądzikowy lek Roaccutane, wybierz sposób, który najmniej podrażnia skórę, czyli golenie. Zrezygnuj z wosku i metod chemicznych. Podczas kuracji Roaccutane skóra staje się bardziej wrażliwa i sucha.

4. Domowe akcesoria
- Bielizna.
Załóż majtki o kroju zbliżonym do Twojego kostiumu. Będziesz wiedziała, do jakiej głębokości wykonać depilację. Najlepiej zostań w nich na czas nakładania wosku lub pianki.
- Myjka, gąbka lub szorstka rękawica. Zrób nią staranny masaż skóry dzień przed planowaną depilacją.
- Pinceta. Usuniesz nią pojedyncze włoski, których nie udało się wyrwać.
- Golarka lub nożyczki. Przydadzą się do skracania włosów przed depilacją.
- Maszynka. Warto mieć maszynkę z ruchomym ostrzem (mniejsze ryzyko zacięcia w pachwinie). Na wypadek, gdy nie zdążysz się wydepilować np. przed wyjściem na basen.
- Maść z antybiotykiem. Jeśli masz bardzo delikatną skórę, mogą pojawić się na niej krostki i zmiany zapalne. Wtedy sięgnij po maść z antybiotykiem, np. Tribiotic (bez recepty). Czasami skóra jest zaczerwieniona i swędzi jeszcze długo po depilacji. Smaruj ją profilaktycznie przez trzy dni Clotrimazolem – być może przyczyną są drożdże.