Depilacja laserowa najlepsza na gładkie nogi?

Depilacja laserowa to jedna z metod usuwania niechcianego owłosienia. Dowiedz się, co przemawia za tym, że uznawana jest za najlepszy sposób na gładkie nogi i czy to oznacza, że laser daje stuprocentowe efekty? Sprawdź!
/ 20.09.2016 14:57

Depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Poprzedzona konsultacją z lekarzem i wykonana przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę jest skuteczną i bezpieczną dla zdrowia metodą, z której coraz częściej korzystają nie tylko panie, ale i panowie. Dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej. 

Zalety depilacji laserowej

Od innych metod pozwalających usunąć zbędne owłosienie depilację laserową odróżnia to, że jej efekty są trwałe. To możliwe, ponieważ w trakcie zabiegu wykorzystuje się zjawisko tak zwanej selektywnej fototermolizy.Kosmetolog przykłada głowicę lasera do wcześniej przygotowanej skóry. Emitowana przez laser wiązka intensywnego światła jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik zawarty w cebulkach włosów. Impuls laserowy jest zamieniany w energię termiczną, co powoduje zniszczenie struktur odpowiedzialnych za wzrost włosków, dzięki czemu nie odrastają – wyjaśnia Justyna Chorążewicz, kosmetolog z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Możliwy dyskomfort

Taki zabieg może powodować pewien dyskomfort i poczucie szczypania, swędzenia lub pieczenia. Odczuwanie tych dolegliwości jest jednak bardzo indywidualne i zależy od naszej odporności na ból (bardziej wrażliwym osobom poleca się zastosowanie maści znieczulającej). Po wykonaniu depilacji laserowej skóra jest zaczerwieniona, pojawia się także obrzęk okołomieszkowy. Zwykle znikają one już po kilku godzinach, choć w przypadku bardzo wrażliwej skóry mogą utrzymywać się przez kilka dni.

Ile trwa depilacja laserowa?

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od tego, jak dużą powierzchnię skóry depilujemy i może wynosić od pół godziny do nawet dwóch godzin. Dlatego wybierając gabinet warto zwrócić uwagę na to, jakiego sprzętu się w nim używa. – Innowacyjne lasery diodowe znacząco skracają czas trwania zabiegu dzięki dodatkowej głowicy o większej powierzchni zabiegowej – mówi Justyna Chorążewicz. – Nowoczesny sprzęt pozwala także na zminimalizowanie odczucia bólu i uzyskanie pożądanych efektów przy wykorzystaniu niższych energii – dodaje.

Depilacja laserowa skuteczna po serii

Aby depilacja laserowa zakończyła się sukcesem, a jej efekt był trwały, konieczne jest wykonanie serii zabiegów w odstępach czasowych wynoszących od 6 do 12 tygodni. Laser oddziałuje bowiem tylko na włoski, które są w fazie wzrostu, nie działa natomiast na te, które są w stanie spoczynku.

Skuteczność tej metody, a także liczba zabiegów, które należy wykonać to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona między innymi od koloru, rodzaju, ilości i struktury włosków. Najłatwiejsze do usunięcia przez laser są włosy ciemne oraz grube – w ich przypadku często wystarcza około 5-6 zabiegów. Trudniejsze do usunięcia są natomiast włosy jasne i delikatne, a także włoski na twarzy, które wymagają przeprowadzenia większej liczby zabiegów. Z kolei włosy rude, siwe i delikatny meszek nie poddają się depilacji laserowej. Na skuteczność tego zabiegu ma także wpływ nasza gospodarka hormonalna czy przyjmowane leki.

Przygotowanie do depilacji laserowej

By laserowe usunięcie włosków przebiegło pomyślnie, musimy zadbać o to, by odpowiednio przygotować do niego nasze ciało. Co najmniej miesiąc przed trzeba zrezygnować z opalania, również w solarium. – W przypadku mocno opalonej skóry depilacja laserowa może doprowadzić do poparzeń oraz powstania przebarwień i odbarwień. Dlatego w takiej sytuacji nie wykonujemy zabiegu i czekamy, by opalenizna zeszła – mówi Justyna Chorążewicz. – Laser diodowy umożliwia depilację laserową lekko opalonej skóry, ale trzeba pamiętać, że nie może to być świeża opalenizna – dodaje. Przez cztery tygodnie przed wykonaniem depilacji laserowej nie należy używać depilatorów elektrycznych, wosku i innych metod, które wyrywają włoski razem z cebulkami. Trzeba też odstawić niektóre kosmetyki, zioła fotouczulające (między innymi dziurawiec czy nagietek) i preparaty zawierające betakaroten. Przez tydzień przed nie wolno również stosować peelingów.

Warto wiedzieć, że choć depilacja laserowa jest bardzo skuteczną metodą, to nie gwarantuje usunięcia wszystkich włosków. Po wykonaniu serii tego typu zabiegów niewielki odsetek włosów może odrastać, ale są one jaśniejsze i delikatniejsze, a tym samym mniej widoczne. – U niektórych osób po pewnym czasie trzeba wykonać tak zwany zabieg przypominający, ponieważ uśpione dotąd mieszki włosowe mogą w pewnym momencie zacząć produkować nowe włoski – mówi ekspert.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przed wykonaniem depilacji laserowej niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad wykluczający ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Podczas takiej wizyty specjalista ustala także odpowiednie parametry samego zabiegu. To wszystko pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Dlatego wybierając gabinet zwróćmy uwagę, czy zapewnia on nam kontakt z lekarzem.

Trzeba pamiętać, że depilacji laserowej nie można wykonać u każdego. Tego zabiegu nie przeprowadza się na przykład u kobiet w ciąży i osób przed okresem dojrzewania, ponieważ dla osiągnięcia optymalnych efektów ważna jest ustabilizowana gospodarka hormonalna w organizmie. Czynnikami dyskwalifikującymi są: bielactwo, skłonność do przebarwień, łuszczyca, padaczka, nowotwory i zaburzenia hormonalne. Depilację trzeba też odłożyć u osób z aktywną opryszczką, infekcjami skórnymi lub świeżymi skaleczeniami w miejscach, które mają zostać poddane depilacji, a także w przypadku przyjmowania leków światłouczulających.

Mężczyźni też mają kompleksy

Owłosiona klatka piersiowa to dla jednych symbol męskości, dla innych… przyczyna kompleksów. Wiele zależy od życiowych partnerek mężczyzn, bo to właśnie one namawiają ich na wizyty w gabinetach medycyny estetycznej.

- Częściej niż klatkę piersiową, panowie depilują plecy, ramiona i pachy – mówi dr Urszula Brumer z kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody w Warszawie. -  Dają się namówić na depilację laserową, bo jej rezultaty są trwałe. Wystarcza seria do pięciu zabiegów (powtarzanych co ok. 5 tygodni), by na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia - dodaje.

Polecamy: Jaka metoda depilacji będzie dla Ciebie najlepsza?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.09.2016 13:06
Na ciemne włoski laser jest najlepszy i najtrwalszy. Przed zrobieniem zabiegu musiałam w lecie golić nogi codziennie maszynką i co dwa tygodnie depilatorem. Czasem mi się nie chciało, a chciałam założyć sukienkę... No cóż... Laser bardzo się przydał :) Polecam Klinikę Krajewski, w której zrobiłam zabieg, bo wszystko poszło jak po maśle, a cenę mogłam rozbić sobie na raty:)