POLECAMY

Cała prawda o depilacji laserowej

Masz dosyć częstego golenia? Zdecyduj się na depilację laserową! Dzięki temu na dobre pozbędziesz się niechcianych włosków
Cała prawda o depilacji laserowej fot. Fotolia.pl

Seria zabiegów depilacji laserowej usunie włoski w 80 %. Jednak aby była skuteczna, musisz przejść jej wszystkie etapy, a liczba zabiegów w serii oraz ich efekty zależą od wielu czynników, m.in. od rodzaju włosków, ich ilości, miejsca, w którym rosną oraz typu skóry.

Kiedy najlepiej wykonać depilację laserową?

Jesień lub zima to idealna pora na to, aby rozpocząć terapię. Zabiegi wykonywane są co kilka tygodni, dlatego tak naprawdę dopiero po kilku miesiącach będziesz cieszyć się gładką skórą. 
Jeśli masz ciemne włoski i jasną skórę (takie najłatwiej usunąć) to wystarczą  3-4  zabiegi. W innym potrzebnych będzie więcej zabiegów!

Na czym polega depilacja laserowa?

To zabieg, podczas którego światło lasera niszczy cebulkę włosa. Emitowana energia pochłaniana jest przez melaninę (barwnik znajdujący się we włosie) i zmieniana w energię termiczną. W efekcie cały włos zostaje podgrzany, a żywe komórki w jego korzeniu i macierzy ulegają całkowitemu zniszczeniu. Ważne jest, aby włosek został zniszczony, musi być w fazie aktywnego wzrostu. Każdy włos przechodzi tę fazę cyklicznie i w swoim rytmie, dlatego istotna jest seria zabiegów. Podczas jednego z nich usuwane jest ok. 20-30 % włosków.

Jakich laserów używa się do depilacji?

Do depilacji używa się głównie dwóch typów laserów: aleksandrytowego i diodowego. Ich skuteczność zależy głównie od mocy – im większa, tym ich działanie jest skuteczniejsze.

W fotodepilacji stosowane są także urządzenia IPL, czyli maszyny emitujące światło podobne do światła lasera, ale nie będące laserami. Choć producenci prześcigają się w nowinkach technicznych, które podnosiłyby efektywność zabiegu, to niestety do tej pory nie wynaleziono takiego urządzenia, które naprawdę skutecznie usuwałoby włosy blond, rude lub siwe. Lasery efektywnie likwidują tylko włosy ciemne.

Jaki laser wybrać?

Jeśli decydujesz się na depilację dużych obszarów np. łydek, warto wybrać laser, który jest wyposażony w dużą głowicę lub w skaner. Dzięki nim światło lasera obejmuje od razu większy obszar (w przypadku skanera jest to 5 x 5 cm), a to skraca czas zabiegu. Jeśli zaś chcesz usunąć zbędne włoski z okolic bikini, pach lub twarzy, warto zdecydować się na laser, z wąskimi końcówkami lub małymi głowicami. Dzięki nim zabieg będzie wykonany bardzo precyzyjnie.

Jak się przygotować do zabiegu?

  • Miesiąc przed depilacją laserową przestań korzystać z depilatora, pęsety, wosku i innych metod depilacji, które usuwają włoski wraz z cebulkami.
  • Przed zabiegiem zrezygnuj z pilingów - ścierają one wierzchnią warstwę skóry, która podczas zabiegu może zostać dodatkowo podrażniona.
  • Jeśli masz ciemne i dość grube włoski, możesz je wcześniej zgolić - lekarz wykonujący zabieg i tak będzie widział, w którym miejscu rosną. Jeśli zaś masz cienkie i jasne włoski, lepiej je zostawić, aby zabieg mógł być precyzyjniej wykonany (mogą zostać zgolone w gabinecie, tuż przed zabiegiem).
  • Uzbrój się w cierpliwość - podczas jednego zabiegu likwidowanych jest ok. 20-30% włosków. Na kolejny zabieg powinnaś się wybrać, kiedy odrosną wszystkie włosy, które nie zostały zniszczone.
  • Tuż przed zabiegiem trzeba oczyścić skórę - nie może być na niej kremów, balsamów, antyperspirantów czy makijażu.

Co po zabiegu?

  • Skóra poddana depilacji może być zaczerwieniona, delikatnie opuchnięta i bardziej wrażliwa. Jest to jednak chwilowe i może trwać do godziny po zabiegu.
  • Włoski mogą odrastać - nie martw się, gdy po pierwszych zabiegach włoski zaczną normalnie odrastać. Większość z nich w ciągu kilku dni samoistnie wypadnie, a pozostałe będą delikatniejsze i jaśniejsze.
  • Pomiędzy zabiegami włosy można golić lub obcinać, ale nie można ich wyrywać – usunęłabyś w ten sposób łodygę włosa, w której znajduje się melanina, pozbawiając tym samym laser elementu, na który ma działać.
  • Unikaj opalania przez 4 tygodnie - jeśli chcesz kontynuować serię zabiegów, musisz zapomnieć o opalaniu przez cały czas jej trwania - ok. 6 miesięcy.
Na podstawie tekstu z miesięcznika Uroda

Więcej urodowych porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/rok temu
U mnie po 8 zabiegach w Esthetic SPA już był super efekt!
/rok temu
A ja mam domowe urządzenie do depilacji IPL - Braun Silk Expert i nie muszę chodzić do salonów, a mogę sama bezpiecznie wydepilować sobie każda część ciała w tym wąsik i pozbyć się włosów na długi czas. Polecam zainteresować się taka metodą.
/rok temu
Widze ,ze nie jestem jedyna , która tu miała depilacje laserową ;) w sensie kliniki Miracki .skóra była cały czas chłodzona , poza tym używają tu mega dobrego lasera vectus , który czyta poziom melatoniny , w zwiazku z czym skóra nie ulega poparzeniu ;)
POKAŻ KOMENTARZE (11)