Wyniki badań potwierdzają, że najlepsze odchudzanie, to odchudzanie stopniowe /fot. Shutterstock

Depilacja laserowa

Usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą golarki, depilatora, wosku czy kremu do depilacji jest czasochłonne i nie daje trwałych rezultatów. Włoski szybko odrastają lub zaczynają wrastać w skórę, powodując stany zapalne. Więc może zainwestować w depilację laserową, aby raz na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia? Dowiedz się, czy warto.
/ 16.08.2016 14:28
Wyniki badań potwierdzają, że najlepsze odchudzanie, to odchudzanie stopniowe /fot. Shutterstock

Depilacja laserowa polega na trwałym uszkodzeniu cebulki włosa. Laser emituje wiązkę światła, która przenika na 2-3 mm w głąb skóry i jest pochłaniana przez melaninę – ciemny barwnik włosa. To dlatego laser nie działa na siwe i rude włosy, ponieważ nie zawierają one melaniny. Następnie pochłonięta energia jest zamieniana w energię cieplną, która nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa. Podczas jednego zabiegu można usunąć tylko 30% owłosienia, ponieważ właśnie tyle znajduje się w fazie aktywnego wzrostu. Dlatego zabieg trzeba kilkakrotnie powtarzać.

Istnieje wiele technologii depilacji, w zależności od typu lasera, np. diodowy, aleksandrytowy, rubinowy, neodymowojagowy i tradycyjny z technologią IPL. Różnią się one rodzajem źródła światła i częstotliwością wiązki świetlnej. Dobór technologii zależy od karnacji, typu włosa i komfortu zabiegu. Gabinety kosmetyczne zwykle oferują kilka urządzeń. Wyboru technologii dokonuje dermatolog lub kosmetyczka po wstępnej konsultacji z klientem.

Zobacz także: Jak dbać o skórę po depilacji?

Laser nie dla każdego

Nie zawsze można zastosować depilację laserową. – Zabiegowi nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na bielactwo czy łuszczycę. Problemy dermatologiczne, takie jak przebarwienia i zmiany skórne również wykluczają możliwość zastosowania lasera – przyznaje Wojciech Parol ze Studia Light. Inne przeciwwskazania to stosowanie leków światłouczulających, retinoidów i ziół, takich jak dziurawiec i nagietek.

Polecamy: Maszynka, wosk czy depilator

Przygotowanie do zabiegu

Na pięć tygodni przed depilacją należy unikać słońca i zrezygnować z solarium. Na dwa tygodnie wcześniej trzeba również odstawić samoopalacz i krem z retinolem. Należy także odpowiednio przygotować się do zabiegu. – Skóra powinna być ogolona i czysta. Nie stosujemy na nią żadnych kremów czy balsamów. Absolutnie nie można wyrywać włosków na miesiąc przed planowaną depilacją. Cebulki muszą pozostać nienaruszone, ponieważ zabieg ma na celu ich zniszczenie – podkreśla specjalista. Przed depilacją nie powinno się stosować peelingu i leków złuszczających – rezygnujemy z nich przynajmniej na tydzień wcześniej.

Pielęgnacja skóry po depilacji

Po depilacji laserowej należy szczególnie zadbać o skórę, aby szybko złagodzić podrażnienia. – Po zabiegu może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie skóry. Jest to zupełnie normalne. Kilka razy dziennie trzeba stosować krem z panthenolem – radzi specjalista ze Studia Light. Należy również unikać mydła, spirytusu, perfum i dezodorantów oraz wszelkich kosmetyków na bazie alkoholu.
Przez 2 tygodnie po zabiegu powinniśmy bezwzględnie unikać słońca, a także kosmetyków i leków złuszczających. Natomiast przez 6 tygodni nie powinno się wyrywać włosków. Depilację powtarza się co 6-9 tygodni aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów.

Czy rzeczywiście raz na zawsze?

Podczas depilacji laserowej niszczone są cebulki aktywne. W naszej skórze znajdują się jednak również uśpione mieszki włosowe, które mogą się odrodzić w kilka tygodni lub nawet lat po zabiegu. To dlatego depilację powtarza się kilkakrotnie, aby zniszczyć wszystkie włoski będące w fazie aktywnego wzrostu. – Liczba zabiegów to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od wieku, miejsca depilacji, grubości włosa, karnacji i ilości włosów będących w fazie uśpienia. Na przykład depilację nóg powtarza się 4-6 razy – mówi specjalista. Wojciech Parol przyznaje, że najtrudniej depiluje się miejsca szczególnie wrażliwe, tzn. twarz, pachy, okolice bikini. Im ciemniejsze włosy, tym łatwiej je usunąć, ponieważ zawierają dużą ilość melaniny.

Ból podczas zabiegu

Depilacja laserowa jest niestety bolesnym zabiegiem, choć wszystko zależy od zastosowanej technologii. – Depilacja musi boleć. Im większy ból, tym bardziej skuteczny jest zabieg. Najbardziej bolesna jest depilacja twarzy, pach, ud i okolic bikini – stwierdza specjalista ze Studia Light. W przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból stosuje się specjalne maści znieczulające. Czas trwania depilacji zależy od miejsca zabiegu i grubości włosów, na przykład w przypadku depilacji całych nóg trwa to około pięciu godzin. - Wszystko zależy również od wieku klientki. Najtrudniej depiluje się osoby w wieku 15-16 lat. Dużo łatwiej przebiega to u dojrzałych kobiet – dodaje Wojciech Parol.

Nie na każdą kieszeń

Depilacja laserowa jest dość kosztownym zabiegiem, zważywszy na to, że trzeba ją kilkakrotnie powtarzać. Depilacja pach kosztuje ok. 250 zł, okolic bikini ok. 300-400 zł, zaś depilacja całych nóg to koszt ok. 1000 zł (łydki – ok. 400 zł, kolana – ok. 100 zł, uda – ok. 400-500 zł). Pomnóżmy to przez ilość zabiegów (4-6), a otrzymamy kwotę około 5-6 tys. zł. Depilacja u mężczyzn jest nawet droższa ze względu na większą ilość owłosienia. Na szczęście większość salonów kosmetycznych proponuje rabaty w przypadku depilacji kilku obszarów ciała. Często jest również tak, że przy kolejnych zabiegach klient może się spodziewać sporych upustów (nawet 50%). Można sobie również wykupić tylko jeden strzał laserem lub pakiet kilkunastu czy kilkudziesięciu strzałów (cena jednego to ok. 15 zł). Natomiast konsultacje i próby laserowe są zwykle bezpłatne.