POLECAMY

Depilacja czy epilacja?

Pragniesz na stałe pozbyć się zbędnego owłosienia? Jeśli tak, wybierz epilację – zabieg trwale usuwający włosy. W innych przypadkach możesz skorzystać z różnorodnych metod depilacji. Wybór zabiegu zależy od zasobności Twojego portfela, wytrzymałości na ból i skłonności Twojej skóry do podrażnień.
Depilacja czy epilacja?

Włosy precz!

Zbędne owłosienie możemy usunąć na dwa dni, dwa tygodnie, miesiąc bądź też kilka lat. Metod jest wiele. Najlepiej wybrać tę najbardziej wygodną i odpowiednią dla siebie. Zanim jednak dokonamy wyboru należy wziąć pod uwagę swoją wytrzymałość na ból, zasobność portfela i skłonność skóry do podrażnień.

Gdy słyszymy słowo „depilacja”, każda z nas rozumie, że chodzi o usuwanie uciążliwych dla nas (głównie kobiet) włosków.

Zobacz też: Jaki sposób depilacji nóg jest najlepszy?

Epilacja?

Czym jest natomiast epilacja?

Jest to zabieg kosmetyczny, który trwale usuwa owłosienie. Polega on na uszkodzeniu cebulek włosa bądź mieszków włosowych. Specjaliści opracowują coraz to nowsze i skuteczniejsze metody pozbywania się nieestetycznego zarostu. Zatem wybór pomiędzy depilacją a epilacją należy do nas samych.

A może jednak depilacja domowa?

Najprostszym i najszybszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków jest tradycyjna depilacja. Jednak tu też pojawia się wiele nowości i ulepszeń.

Zdecydowanie do najłatwiejszych sposobów należy golenie maszynką, która usuwa włoski przy samej skórze. Stosowanie tej metody może jednak podrażniać skórę i dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne pianki bądź żele, które zmiękczają włoski, a jednocześnie zapobiegają podrażnieniom. Zwyczajne maszynki do golenia są coraz częściej wyposażane w nakładki nawilżające i zmniejszające podrażnienia skóry. Jednak po takim zabiegu włoski odrastają już po paru dniach, dlatego trzeba ją często powtarzać.

Podobny efekt uzyskamy stosując pianki i kremy do depilacji. W tym roku pojawiło się więcej preparatów pachnących kwiatami lub owocami – wcześniej odstraszały chemicznym zapachem. Ich plusem jest dodatek substancji hamujących odrastanie włosków.

Zanim jednak zastosujemy dany preparat, należy zrobić próbkę na niewielkiej powierzchni ciała, aby sprawdzić czy kosmetyk nie spowoduje uczulenia.

Popularnym sposobem jest również stosowanie plastrów z woskiem. Ich użycie jest bolesne i wymaga trochę wprawy.

Plastry ogrzewamy w dłoni, mocno przyciskamy do ciała, a potem zrywamy szarpnięciem pod włos. Optymalna długość depilowanych włosków to pół centymetra, ponieważ im są dłuższe, tym większy ból sprawia ich wyrywanie. Odrastają przerzedzone i osłabione po 2–3 tygodniach. Także plastry wosku do domowej pielęgnacji mają nowe dodatki, np. domieszkę miodu.

Zobacz też: Jak się pozbyć włosków nad wargą?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Przecież włosy będą odrastać tak czy siak, to nie ma opcji żeby usunąć je na stałe... Ja jestem dlatego zwolenniczką zakupienia takiego urządzenia do domowej depilacji, bo posłuży latami i można sobie zabiegi powtarzać ile się chce i nie ma problemu. Mój Braun Silk Expert IPL to była taka inwestycja, ale na pewno się zwróci i co jest pewne, zaoszczędzi przy tym czas, jaki wcześniej poświęcałam na zwykłą depilację.
/rok temu
Jeśli ktoś jest uczulony na kremy do golenia tak jak ja to pozostaje mu epilacja. Z jednej strony trzeba poświecić trochę czasu i pieniędzy, ale z drugiej, to trwały zabieg i dzięki niemu można cieszyć się gładką skórą. Ubiegłej jesieni zrobiłam go w Klinice Krajewski. Bardzo fajne miejsce.