POLECAMY

6 sposobów na zbędne włoski

Wybierz metodę depilacji, która najlepiej spełni twoje oczekiwania!
6 sposobów na zbędne włoski fot. Fotolia
Letnie, skąpe ubrania zdemaskują wszelkie zaniedbania. Zanim przyjdą upały i sezon na bikini, pomyśl o pozbyciu się zbędnego owłosienia. To nie tylko kwestia estetyki, ale też względy praktyczne – na gładkiej skórze opalenizna wygląda dużo korzystniej i dłużej się trzyma. Wybierając sposób depilacji, zastanów się nad jej ewentualnym niepożądanym działaniem na skórę. 
 
Mechaniczne wyrywanie włosków z cebulkami nie jest wskazane dla osób z naczynkami i żylakami, ponieważ może te problemy pogłębić. Środki chemiczne i golenie (podrażniają naskórek) mogą zaszkodzić skórze bardzo wrażliwej. Jedne metody usuną włoski na kilka dni, inne na kilka tygodni.
Dzień przed depilacją wygładź skórę peelingiem. Wtedy zabieg będzie łatwiejszy i dokładniejszy.

Niezależnie od wybranego sposobu, po zabiegu zastosuj środek łagodzący ewentualne podrażnienia. Najlepiej olejek (jakikolwiek olej roślinny) – szczególnie  w miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo wrażliwa (np. w pachwinach i okolicach bikini). Do codziennego nawilżania skóry nóg i ramion (zamiast codziennego balsamu) przyda się preparat opóźniający odrost włosków (np. Soraya, ok. 10 zł).

Delikatne włoski na ramionach możesz rozjaśnić (i osłabić) pocierając skórę wacikiem zwilżonym wodą utlenioną. Do usunięcia pozostałych wybierz bardziej skuteczną metodę:

1. Pasta cukrowa

Podgrzewamy ją przez kilka minut w kąpieli wodnej lub mikrofali. Małą porcję formujemy palcami w kuleczkę. Rozpłaszczamy ją na skórze i odrywamy wraz z włoskami.

plusy (+) Substancje z cukru i miodu odżywiają skórę, koją podrażnienia. Włoski odrastają słabsze po 3–4 tygodniach.

minusy (-) Stosowanie pasty wymaga nieco wprawy i czasu – porcje są niewielkie. Preparat trzeba podgrzewać. Po zwilżonej skórze (np. pianką, mydłem, żelem do kąpieli) przesuwamy ostrza głowicy, które ścinają włoski przy nasadach.

2. Maszynka do golenia

plusy (+) Depilacja przebiega błyskawicznie. Metoda nadaje się do każdego typu skóry.
 
minusy (-) Włoski odrastają po 3–4 dniach. Dosyć łatwo o skaleczenie naskórka. Osoby o skórze wrażliwej mogą odczuwać podrażnienie (pieczenie).

3. Plastry z woskiem

Przykładamy plaster w wybrane miejsce, dociskamy. Odrywamy zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
 
plusy (+) Włoski są usunięte z cebulkami. Odrastają po 3–4 tygodniach.
 
minusy (-) Zabieg jest dość bolesny. Skóra może być podrażniona – wraz z włoskami odrywamy część naskórka. Nie nadaje się do skóryz pękającymi naczynkami i tendencją do żylaków

4. Krem do depilacji

Preparat rozpuszcza główny budulec włosa – keratynę. Krem nakładamy na kilka minut (wg instrukcji), następnie usuwamy szpatułką wraz z włoskami.
 
plusy (+) Zabieg jest błyskawiczny – trwa kilka minut. Nadaje się do każdego typu skóry.
 
minusy (-) Nieprzyjemny zapach. Włoski usuwane tuż przy powierzchni skóry zaczynają odrastać po 2–3 dniach.

5. Ciepły wosk

Aplikator podgrzewamy w podstawce podłączonej do prądu. Po ok. 30 min wosk gotowy do użycia rozprowadzamy na skórze i przyklejamy go paskami. Zdzieramy je jednym ruchem.
 
plusy (+) Aplikator roll-on równomiernie rozprowadza wosk. Włoski są usunięte z cebulkami, odrastają po 3–4 tygodniach. 

minusy (-) Zabieg dość bolesny i czasochłonny. Nie poleca się do depilowania skóry naczynkowej.

6. Elektryczny depilator

Pęsety znajdujące się w głowicy elektrycznego depilatora wyłapują włoski, wyrywając je razem z cebulkami.
 
plusy (+) Włoski znikają na 3–4 tygodnie. Następne odrastają dużo słabsze i jaśniejsze (łatwiejsze do usunięcia).
 
minusy (-) Zabieg może być odczuwany jako dosyć bolesny. Niewskazany do skóry z naczynkami i skłonnością do naczynek oraz żylaków.
 
Ewa Adamiak
autorka jest dziennikarką Pani domu

Więcej o pielęgnacji ciała:

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)