POLECAMY

Czym właściwie jest tatuaż?

Tatuaż – dla jednych sztuka, dla innych odzwierciedlenie duszy, dla jeszcze innych zło i oszpecenie. Jak w każdej dziedzinie życia mamy do czynienia ze zwolennikami i przeciwnikami. Nie można jednak zaprzeczyć, że profesjonalny tatuaż wykonany ręką utalentowanego artysty może być prawdziwym arcydziełem.
Czym właściwie jest tatuaż? fot. Fotolia

Trochę historii

Tatuaż poprzedza długa historia. Prymitywne tatuaże zostały odnalezione przez archeologów na skórze mumii egipskich, których wiek datowano na 4 000 lat p.n.e. Liczne dowody wskazują na to, że tatuowanie skóry było praktykowane w różnych kulturach w prawie wszystkich zakątkach świata. Prymitywne narzędzia do tatuażu oraz służące do tego celu barwniki odnaleziono w starych wykopaliskach na terenie Japonii, Chin, Nowej Zelandii, Afryki, Ameryki Północnej i Europy.

Angielskie słowo tattoo (tatuaż) pochodzi od terminu tatau, który w rdzennym języku Thaiti oznacza zadawanie ran. Początki tatuażu są ściśle związane z mistycyzmem, prymitywnymi wierzeniami i obrządkami rytualnymi. Odniesienia do tatuowania można także znaleźć zarówno w Biblii jak i w Koranie. Praktykowanie tatuażu na przestrzeni wieków przez różne społeczności sugeruje, że zaspokaja on różnorakie potrzeby osobiste oraz społeczne i kulturowe, których znaczenie przetrwało do czasów współczesnych.

Polecamy: Czy warto usuwać znamiona?

Jak to się robi?

Tatuaż wykonuje się specjalną maszynką (zwaną pistoletem), której igła nakłuwa skórę około 100 razy na sekundę każdorazowo wpuszczając określoną ilość barwnika. Igła nakłuwa skórę na głębokość ok. 1 mm, sięgając tym samym górnej warstwy skóry właściwej. Barwnik w tym miejscu pozostaje przez całe życie, gdyż ta warstwa naszej skóry nie ulega złuszczaniu.

Boli?

Tutaj zdania są podzielone. Jedni mówią, że bardzo, inni że wcale. Niektórzy porównują to uczucie do mrowienia, inni do drętwienia. Wszystko jest więc kwestią indywidualną każdego człowieka.

UWAGA! W żadnym wypadku nie stosuj żadnych środków przeciwbólowych. Zwiększają one krwawienie podczas zabiegu i utrudniają gojenie!

Ozdoba na całe życie

Wiele osób robiąc sobie tatuaż zapominają o tym, że jest to znak na całe życie. Warto o tym pamiętać. Warto także pamiętać o tym co się stanie z naszym tatuażem kiedy się zmienimy - nabierzemy ciała albo po prostu się zestarzejemy i nasze ciało (w tym tatuaż) pokryją zmarszczki. Trzeba uzmysłowić sobie, iż taki tatuaż wówczas nie tylko przestanie być ozdobą, ale i zacznie szpecić.

Dlatego decydując się na zrobienie sobie tatuażu musimy bardzo dokładnie ową decyzję przemyśleć.

Przeczytaj również: Na czym polega makijaż mineralny?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)