POLECAMY

Czym się różni mikrodermabrazja od peelingu?

Mikrodermabrazja to kosmetyczny zabieg pielęgnacyjny, który polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. W przeciwieństwie do peelingu wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia wysyłającego strumień mikrokryształów.
Czym się różni mikrodermabrazja od peelingu?

Mikrodermbrazja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów upiększających wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Warto wiedzieć, że jest to zaledwie jedna z metod peelingu mechanicznego, i że istnieją też inne metody mające na celu podobny efekt. Zabiegi te można podzielić na peeling mechaniczny i chemiczny.

Metody peelingu mechanicznego

Pojęcie "peeling mechaniczny" jest dość szerokie i obejmuje ścieranie zewnętrznych warstw skóry poprzez użycie materiałów trących - mogą to być różnego rodzaju kryształy, włókna, drobiny czy gąbki. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów złuszczających naskórek do użytku domowego.   

Jeżeli natomiast chodzi o zabiegowe metody peelingu mechanicznego, to zalicza się do nich przede wszystkim dermabrazję i mikrodermabrazję. Zabiegi te różnią się od siebie tym, jak głębokie warstwy są ścierane. Różnica ta sprowadza się do tego, że przy dermabrazji skóra ścierana jest głębiej, aż do warstwy w której są obecne naczynia krwionośne. Oznacza to, że zabieg ten jest bolesny i dość inwazyjny - konieczne jest znieczulenie. Jego zaletą jest natomiast możliwość usunięcia zmian położonych głębiej - np. tatuaży.

Polecamy: Jaki jest wpływ zabiegów mikrodermabrazji na skórę?

Mikrodermabrazja jest natomiast metodą nieinwazyjną, w której ścierana jest tylko powierzchowna warstwa skóry. Wiąże się to z mniejszą ilością powikłań i bezbolesnością zabiegu, jednak nie pozwala na dosięgnięcie zmian zlokalizowanych w niższych warstwach.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę specjalnych substancji chemicznych - najczęściej kwasów, które powodują złuszczanie się naskórka. Do związków takich należą tzw. kwasy owocowe (np.kwas glikolowy), kwas salicylowy, pirogronowy czy kwas trójchlorooctowy. Wskazania są takie same jak dla zabiegu mikrodermabrazji. Niestety, peeling chemiczny cechuje się większą ilością przeciwwskazań i jest zabiegiem nie zawsze przyjemnym. Częściej występują też działania niepożądane i objawy podrażnienia skóry, w związku z czym, zabieg ten powinien być wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowanego lekarza dermatologa.

Zobacz też: Na czym polega tzw. domowa mikrodermabrazja?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)