Palce młotkowate/fot. Halluxmed

Czym są palce młotkowate?

Nosisz za ciasne buty? Twój drugi palec niebezpiecznie wygina się ku dołowi stopy? Możesz w takim razie cierpieć na palce młotkowate. Czym jest to schorzenie i jak mu zapobiegać? Czy można wyleczyć taką deformację stopy?
/ 10.01.2013 14:48
Palce młotkowate/fot. Halluxmed

Czym są palce młotkowate?

Palce młotkowate to choroba dotycząca palców stóp – najczęściej drugiego lub trzeciego. Zniekształcenie dotyka zwykle palca drugiego, który jest najdłuższy.

Przyczyną schorzenia jest najczęściej negatywny wpływ noszenia zbyt krótkich i ciasnych butów. Wysokie obcasy zaś powodują utrzymywanie stawów śródstopno-palcowych w zgięciu grzbietowym. Nad zmienionym stawem pojawia się zmiana i powoduje ból oraz kłopoty z doborem obuwia.

Palec młotkowaty charakteryzuje się ułożeniem palca w pozycji ciągłego zgięcia, zaś na czubku pojawia się odcisk.

Czym grozi to schorzenie?

– Jeśli zbagatelizujemy palce młotkowate, możemy doprowadzić do zesztywnienia palca. Problem ten występuje również często równocześnie z paluchami koślawymi lub przy płaskostopiu poprzecznym – mówi dr Zbigniew Jackowiak z poznańskiej kliniki Halluxmed.

Palce młotkowate powstają zazwyczaj u osób noszących buty o niewłaściwym rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk paliczka.

Czy haluksy mają wpływ na palce młotkowate?

Tworzeniu się schorzenia sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia.

Zobacz też: Hallux – problem palucha koślawego

Kogo dotyczy ten problem?

Palce młotkowate najczęściej występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy. Niekiedy przyczyną schorzenia są wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Znacznie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Schorzeniu towarzyszą stany zapalne stawów i odciski.

Zaobserwowano, że schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak na pewno za sprawą dobierania przez kobiety niewłaściwego obuwia. Szpilki, buty na obcasach sprzyjają rozwojowi schorzeń stóp oraz deformacjom palców.

Leczenie, czyli idź do lekarza

Nieleczona deformacja może być powodem wrastania paznokcia, powstawania modzeli, pęcherzy i odcisków.

Jeśli więc zauważymy niepokojące zmiany, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Nie pomogą maści czy ziółka. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja, jednak o jej przeprowadzeniu decyduje lekarz ortopeda.

Zobacz też: Jak wybrać dobre obuwie?