POLECAMY

Czym są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki to takie produkty kosmetyczne, które zawierają aktywne składniki mogące wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka. Czym różnią się zatem od kosmetyków? Co znajdziemy w ich składzie? Jaka jest efektywność kosmeceutyków?
Czym są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki – czym są?

Kosmeceutyki to coś więcej niż kosmetyki dla wymagających. Kosmeceutyki to produkty kosmetyczne, zawierające aktywne składniki, które mogą wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka. Oprócz działania pielęgnacyjnego wykazują one działanie lecznicze lub wspomagające leczenie.

Są to kosmetyki o podwójnym działaniu – pielęgnacyjnym i leczniczym. By odróżnić kosmetyki, które spełniają podstawową funkcję, jaką jest pielęgnacja skóry, od tych, które działają znacznie w większym zakresie, zawierające więcej składników aktywnych mających większe spektrum działania profesor dermatologii, Albert M. Kligman wprowadził nową nazwę „kosmeceutyk”.

Zobacz też: Domowa pielęgnacja skóry szyi i dekoltu

Czym tak naprawdę różni się kosmeceutyk od kosmetyku?

Kosmeceutyki wyróżniają się bogatym składem o zwiększonej ilości i dużym stężeniu substancji aktywnych. Do ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia biotechnologii i farmakologii. Preparaty te pielęgnują, stymulują regenerację, zwiększają odporność skóry, opóźniają procesy starzenia. Mają szczególne znaczenie w redukcji defektów skóry, takich jak zmarszczki, cellulit, hiperpigmentacje, zaskórniki czy rozstępy.

Głównymi składnikami aktywnymi kosmeceutyków są m.in. witaminy, antyoksydanty, związki mineralne, a także duża grupa ekstraktów roślinnych i oczyszczonych związków otrzymywanych z roślin. Na szczególną uwagę zasługują fitoestrogeny, witamina A i beta-karoten, związki o aktywności przeciwzapalnej, kwasy owocowe, cytokininy, wyciągi z różnych roślin. Kosmeceutykami są także powszechnie stosowane preparaty chroniące skórę przed promieniowaniem UV.

Oczywiście, obecność któregoś z wymienionych związków nie jest jedynym warunkiem zapewniającym deklarowany lub opisywany w doniesieniach naukowych efekt i zaklasyfikowanie preparatu do grupy kosmeceutyków.

Zobacz też: Zabiegi upiększające

Czy to działa?

Efektywność kosmeceutyku – uwarunkowana z jednej strony zawartością aktywnego związku, z drugiej strony jego odpowiednim, często wysokim stężeniem – wiąże się także z nierzadko występującymi podczas stosowania kosmeceutyków działaniami niepożądanymi.

Dlatego tak ważne jest, by dany kosmetyk był dobrany przez wykwalifikowany personel salonu kosmetycznego, farmaceutę lub dermatologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)