Mężczyzna /fot. Fotolia

Czym jest lip sewing?

Lip sewing jest jedną z odmian body modyfications i polega na zszywaniu warg. Dlaczego wykonuje się takie modyfikacje? Czym grozi zszywanie ust? Kiedy i do jakich celów wykorzystywane jest lip sewing? Ile kosztuje zabieg i gdzie można go wykonać?
/ 02.03.2012 13:51
Mężczyzna /fot. Fotolia

Po co?

Osoby, które zdecydowały się na lip sewing, uważają, że jest to niezwykle seksowne. Otóż w wyniku zszycia wargi zaczynają puchnąć, co powoduje, że usta stają się większe. Zdaniem niektórych są bardziej ponętne.

Entuzjaści lip sewing twierdzą, że warto trochę pocierpieć, by później przez pewien czas móc cieszyć się nowymi, pięknymi ustami. Ponadto cały zabieg, jak twierdzą osoby, które przez niego przeszły, powoduje wydzielanie endorfin. Oczywiście trudno sądzić, by zszywanie ust powodowało wydzielanie się tzw. hormonów szczęścia i wywoływało jedynie radość.

Zdaniem niektórych lip sewing może być bardzo pomocne podczas medytacji, kiedy trzeba się skupić, wyciszyć i... nie mówić. Faktycznie, z zaszytymi ustami znacznie łatwiej osiągnąć taki stan.

Protestuję!

Wśród form protestu można wyróżnić chociażby strajk głodowy. Okazuje się jednak, że niektóre osoby decydują się na coraz radykalniejsze rozwiązania, by zwrócić uwagę na dany problem i przy okazji na siebie. Niektórzy decydują się bowiem zaszyć sobie usta w ramach protestu.

Media niejednokrotnie informowały o takich przypadkach. Lip sewing został wykorzystany w protestach już przez Kurdyjczyków, ale też przez imigrantów na terenie Australii.  

Czy warto, czyli o ryzyku

Tego rodzaju zabawy są dość ryzykowne. Przede wszystkim wykonanie lip sewing wiąże się z ogromnym bólem, bowiem mamy do czynienia z delikatną, wrażliwą częścią ciała, która dodatkowo jest dobrze ukrwiona.

Ponadto taki zabieg pociąga za sobą ryzyko wystąpienia zakażenia, przeróżnych infekcji bakteryjnych.

Dlatego też, jeśli już zdecydujemy się na jego wykonanie, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Zatem lip sewing powinno się wykonać u specjalisty.

Poza tym po zabiegu nie należy zażywać kąpieli w morzu, rzece, jeziorze, a także basenie. Należy zachowa niezwykłą ostrożność, by nie dopuścić do uszkodzenia tkanki.

Oczywiście osoba, która zdecydowała się na lip sewing, nie może mówić, dopóki nie zostaną usunięte szwy. Poza tym musi zapomnieć też o jedzeniu, piciu... Oczywiście trzeba mieć na względzie wszelkie infekcje i trudności w gojeniu się rany po zdjęciu szwów.

Zobacz też: Kiedy modyfikacje ciała zagrażają życiu?

Sprzęt do zabiegu

Do przeprowadzenia takiego zabiegu wykorzystywane są nici chirurgiczne oraz igły. Poza tym pomocne mogą być też kleszcze chirurgiczne.

Ile to kosztuje?

Niektóre studia tatuażu i piercingu oferują wykonanie lip sewing. Cena takiej usługi zazwyczaj wynosi ok. 100 złotych.

Często osoby, które chcą zszyć swoje usta, nie udają siew tym celu do specjalisty. Wybierają amatora, najczęściej znajomego, lub wykonują zabieg same w zaciszu własnego domu. Trudno mówić w takim przypadku o bezpieczeństwie. Wszelkiego rodzaju zabiegi z zakresu body modifications powinny być przeprowadzane u wykwalifikowanych osób, w bardzo sterylnych warunkach z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Osoba, która wykonuje zabieg, powinna posiadać przynajmniej podstawy z zakresu fizjologii człowieka, by nie uszkodzić narządu. Poza tym powinna przekazać niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji.

Jak dbać o skórę po lip sewing?

W przypadku lip sewing pielęgnacja powinna opierać się przede wszystkim na przemywaniu ran po zdjęciu szwów i dbaniu o skórę po zabiegu.

Zobacz też: Czym są ekstremalne modyfikacje ciała?