POLECAMY

Czym jest laserowe usuwanie zmian?

Od 10 lat znamiona można usuwać za pomocą lasera CO2. Można go stosować zarówno w przypadku łagodnych, jak i nowotworowych zmian na skórze. Czy laserowe usuwanie zmian jest bolesne? Jak dbać o skórę po zabiegu?
Czym jest laserowe usuwanie zmian?

Nie wszystkie znamiona pigmentowe należy usuwać. Jeśli jednak zauważymy niepokojące oznaki (pieprzyk zaczynie się powiększać lub zmieni się jego barwa i kształt), warto jak najszybciej zareagować. Nowoczesne techniki laserowego usuwania znamion zapewniają pełne bezpieczeństwo oraz skuteczność.

Niepokojące zmiany

Najczęściej występujące rodzaje pieprzyków to włókniaki, znamiona płytkie – naskórkowe, pigmentowe oraz brodawki. Niektóre z nich są całkiem nieszkodliwe, inne mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Ich rozpoznanie nie jest łatwe, dlatego najlepiej, kiedy zauważymy zmianę ich wyglądu, koloru lub kształtu, zgłosić się do lekarza specjalisty, który zbada je i oceni. Jeżeli zmiana okaże się niebezpieczna, należy ją bezzwłocznie usunąć, a następnie poddać badaniom histopatologicznym.

Laserowe usuwanie znamion

W przeszłości znamiona usuwano za pomocą skalpela lub wypalając je kauterem. Szczególnie drugi sposób był bardzo niekorzystny dla skóry, ponieważ powodował duże uszkodzenie tkanek sąsiadujących, a te z kolei długo się goiły. Obecnie, już od 10 lat, zabiegi wykonuje się nowoczesną metodą przy użyciu lasera CO2. To w pełni skuteczne narzędzie, którego działanie nie jest zależne od koloru tkanki i jej unaczynienia. Światło lasera zostaje silnie pochłonięte przez wodę, a dzięki temu, że każda tkanka zawiera dużą ilość tego płynu, efekt działania narzędzia jest płytki.

"Laser stosuje się zarówno do zmian łagodnych, jak i nowotworowych. Technika polega na wycięciu lub odparowaniu tkanek – mówi Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL. – Dobranie odpowiednich parametrów zapewni trwałe usunięcie tkanki w całkowicie bezpieczny sposób. Dzięki zastosowaniu skanera laserowego umożliwiającego szybkie i kontrolowane odparowywanie tkanki uzyskuje się jednorodny efekt nawet na dużym obszarze, a więc ryzyko powstania blizny jest niewielkie".

Zobacz też: Na czym polega depilacja laserowa?

Bezpieczeństwo i skuteczność

Stosowanie lasera w dermatologii jest powszechne, ponieważ jego precyzyjność pozwala na szybkie i efektywne zabiegi. Niewątpliwą zaletą jest również zdolność do zamykania naczyń limfatycznych, co redukuje możliwość rozprzestrzenienia się nowotworu. Dzięki zamknięciu zakończeń nerwowych minimalizuje on także ból pooperacyjny, a w niektórych przypadkach z pomocą znieczulenia, redukuje go całkowicie. Metoda ta nie niesie ze sobą powikłań i wszystko przebiega szybko, a często nie wymaga nawet zakładania opatrunku.

Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 4 tygodni. W trakcie gojenia wytwarza się nowy naskórek. Ze względu na jego dużą wrażliwość, usuwanie znamion laserem zalecane jest w czasie, gdy skóra nie jest narażona na działanie silnych promieni słonecznych, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.

Zobacz też: Kiedy warto skorzystać z laserowego usuwania zmian?

Źródło: materiały prasowe/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)