POLECAMY

Czym jest elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja to skuteczna metoda w walce z rozszerzonymi naczynkami, brodawkami czy kaszakami. Wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, który ścina białko tkanek. Czy każdy może się poddać temu zabiegowi? Warto przyjrzeć się bliżej wadom i zaletom elektrokoagulacji.
Czym jest elektrokoagulacja?

Na czym polega?

Elektrokoagulacja to metoda stosowana w elektrochirurgii polegająca na ścinaniu białka żywych tkanek ustroju, np. tkanki nowotworowej lub tkanki sąsiadującej z nowotworem, za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Zabieg jest wykonywany przy użyciu elektrod różnego kształtu: igły, igły z kulką, noża lub elektrody do bezinwazyjnego zamykania naczyń bez nakłucia skóry. Po zabiegu skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, pojawiają się strupki, które goją się w ciągu kilku dni.

Zabieg jest bolesny, ponieważ dochodzi tu do uszkodzenia naczynia, dlatego często stosuje się znieczulenie miejscowe. Czas zabiegu jest uzależniony od rozległości zmian skórnych. Proces gojenia trwa od kilku godzin do 2-3 dni, czyli relatywnie krótko. Zabieg jest stosunkowo mało uciążliwy i nie ogranicza obowiązków zawodowych.

Wskazania

Elektrokoagulacja jest stosowana w leczeniu zmian dermatologicznych, schorzeń ginekologicznych czy urologicznych.

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są zmiany chorobowe, takie jak: nowotwory, włókniaki, brodawki wirusowe (kurzajki), kaszaki, rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i nogach, naczyniaki gwiaździste. Metoda ta służy usuwaniu zbędnego owłosienia, a także jest przydatna w operacjach zamiast skalpela, aby ograniczyć krwawienie z powstałej rany.

Zobacz także: Kilka sposobów na uporczywe brodawki

Wady i ograniczenia

Wadą elektrokoagulacji jest używanie prądu elektrycznego, co wyklucza stosowanie zabiegu u osób po chorobie nowotworowej czy osób z rozrusznikiem serca. Inne przeciwwskazania to: zaburzenia krzepnięcia, zaburzenia krążenia, cukrzyca i ciąża.

Metoda nie działa wybiórczo na naczynie krwionośne, dlatego podczas zabiegu konieczna jest bardzo duża precyzja. W przypadku zbyt dużego natężenia prądu może powstać widoczna blizna, która zanika później w różnym stopniu. W bardzo rzadkich przypadkach pojawiają się odbarwienia, trwałe przebarwienia i blizny. Z kolei zbyt słaby zabieg może skutkować stanem zapalnym bez zamknięcia naczynia, co czasem wywołuje powiększenie się zmiany chorobowej.

Zabieg powinien wykonać doświadczony lekarz, dzięki czemu można uniknąć ryzyka późniejszych powikłań i osiągnąć bardzo korzystny efekt.

Gdzie i za ile?

Zabieg można wykonać w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych czy instytutach medycyny estetycznej.

Koszty są uzależnione od rodzaju zmiany – wynoszą od 20 do 50 zł za zabieg w przypadku mniejszych zmian. Natomiast wycięcie większych lub głęboko położonych zmian kosztuje nawet w granicach 200-300 zł.

Zobacz także: Zabiegi kosmetyczne w walce o piękną skórę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Ja nie za dobrze przeszłam zabieg. Ale miałam kosmetyki mineralne Earthnicity i spróbowałam stosować korektor jako kamuflaż. Ukrył ślady zabiega do tego doszłam do siebie szybiej niż mówiono mi w gabinecie :)
/6 lat temu
1,5 mies temu miałąm zamykane naczynka metodą igłową .Metoda ta nie zadziała wybiórczo na naczynie krwionośne W moim przypadku powstało lekkie przebarwienie i blizenki przez które widać nie zamknięte naczynia Byłam już kilka razy u kosmetyczki aby to obejrzała Powiedziałą mi abym sie uspokoiła że to sie jeszcze goi i nie ma powodu do obaw.Proszę o pomoc w tej sprawie