botox, pielęgnacja twarzy fot. Fotolia

Czym jest botoks? Cała prawda o botoksie

Czym jest botoks? Poznaj prawdy i mity o tej substancji. Oto cała prawda o botoksie!
Elżbieta Mańkowska / 13.02.2017 09:58
botox, pielęgnacja twarzy fot. Fotolia

Botox paraliżuje mimikę

Tak I Nie
Toksyna botulinowa w pewnym sensie „paraliżuje” mięśnie, nie oznacza to jednak, że cała twarz staje się nieruchoma jak u lalki. Lekarz ostrzykuje botoksem wybrane mięśnie, odpowiedzialne za zmarszczki, których chcemy się pozbyć (zwykle na czole). Jeśli zabieg jest wykonany źle, przez niedoświadczonego lekarza, może dojść do „przebotoksowania” (zamrożenia mimiki) lub pojawienia się niepożądanych efektów (np. opadnięcia brwi) – niestety nie istnieje żaden preparat, który zneutralizowałby działanie botoksu, tutaj pomoże tylko czas. Dużego doświadczenia i precyzji wymaga podanie toksyny botulinowej w dolną część twarzy, np. aby unieść opadające kąciki ust lub zlikwidować uśmiech dziąsłowy.

To zabieg też dla młodych

Prawda
Rodzimy się z określoną mimiką i nawet nastolatka może mimowolnie zyskać groźny lub surowy wygląd twarzy, gdy się smuci lub dziwi, marszcząc czoło. Pojawiają się wtedy poziome linie lub pionowa bruzda między brwiami (tzw. lwia zmarszczka). Botox jest najłatwiejszym sposobem na wyeliminowanie tego problemu, który wbrew pozorom bywa dokuczliwy choćby… podczas rozmowy o pracę (nasze intencje są źle odczytywane). Mało tego. Ponieważ podawany regularnie botox odzwyczaja mięśnie od pracy, to też świetna metoda na działanie profilaktyczne, jeszcze zanim zmarszczki pogłębią się i utrwalą. W młodości zarysowują się tylko wtedy, gdy marszczymy czoło, potem niestety stają się widoczne nawet, gdy nie poruszamy mięśniami. Można opóźnić ten proces.

"Rozleniwia" mięśnie

Tak I Nie
Regularne ostrzykiwanie botoksem osłabia mięśnie, ale nigdy nie stracą one swojej zdolności do kurczenia się – nawet gdy poddajesz się zabiegom 2 razy w roku przez 10 czy 15 lat. Zauważono jednak, że im dłużej pacjenci korzystają z regularnych zabiegów, tym dłużej mięśnie wracają do swojej naturalnej aktywności, a więc efekt utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas po odstawieniu botoksu. To pozytywny efekt uboczny jego działania.

To zabieg lunchowy

Prawda
Gwiazdy uwielbiają takie zabiegi. W połączeniu skuteczności i szybkości nie ma sobie równych! Ostrzyknięcie zmarszczek na czole trwa dosłownie parę minut. Nie jest to też zabieg bolesny – mówi się, że moment ukłucia jest jak ukąszenie komara, nie wymaga więc znieczulenia. Aby złagodzić dyskomfot, lekarz schładza wcześniej skórę specjalnym kompresem. Ślady po nakłuciach są zwykle niewidoczne, mogą to ew. być maleńkie siniaki. Po zabiegu należy unikać przez parę godzin schylania się, aby toksyna botulinowa nie przemieściła się.

Jest bezpieczny

Prawda
Toksynę botulinową stosuje się w medycynie już od lat, m.in. w okulistyce, neurologii, stomatologii i chirurgii. Jest to substancja o udokumentowanym działaniu. Ważne, aby korzystać z preparatów medycznych (w medycynie estetycznej są to np. Botox i Azzalure), a nie ich podróbek niewiadomego pochodzenia, które można znaleźć na rynku (wątpliwości powinna wzbudzić zbyt niska cena zabiegu).

Zastępuje zabiegi chirurgiczne

Niektóre Tak
Ilość wykonywanych w USA liftingów po wprowadzeniu botoksu spadła o 60% w 2 lata. Dlaczego? Bo botox dawał efekt liftingu brwi (i przez to całej twarzy), a zabieg był nieinwazyjny, trwał kilka minut i kosztował dużo mniej. Rzadko wykonuje się też teraz operację usunięcia gruczołów potowych u osób z nadpotliwością – ich aktywność np. na czole, dłoniach, stopach i pod pachami też hamuje toksyna botulinowa (efekt trwa ok. 6-9 miesięcy).

Na podstawie artykułu Anny Kondratowicz z Party Medycyna Estetyczna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/15.11.2016 11:59
U mnie botox fajnie wyszedł, podniósł mi policzki. Twarz wygląda na młodszą z 5 lat. Zmarszczki też są wypełnione, jestem zadowolona, a była to moja pierwsza wizyta w Klinice Urody pan Agnieszki Kurpias.
/23.03.2015 14:20
ja także miałam zabieg wykonywany w Amaryllisie, niechirurgiczną korekcje nosa, wypełnienie botoxem, efekty przeszły moje oczekiwania, mam piękny nos, teraz tylko bym w lustro patrzyła, po prostu rewelacja :)
/20.03.2015 11:08
Botox jest ok - jeśli używamy go z głową!
POKAŻ KOMENTARZE (10)