POLECAMY

Czym grozi używanie nieodpowiedniego kremu?

Źle dobrany krem skutkuje poważnymi konsekwencjami. Jakimi? Odpowiada lekarz dermatolog!

krem

fot. Fotolia

Jaką masz skórę?

Dla osób, które nie uskarżają się na choroby dermatologiczne, ale chcą poprawić wygląd cery, stworzono schematyczny podział na cztery rodzaje skóry:

  • normalną,
  • suchą,
  • tłustą,
  • mieszaną.

Normalna jest gładka, ma zdrowy wygląd i pozbawiona jest niedoskonałości. W gorszym stanie jest skóra sucha, której w wyniku mniejszej aktywności gruczołów brakuje nawilżenia i natłuszczenia. Jej przeciwieństwem jest skóra tłusta, na której tworzy się połyskująca warstwa. Jeśli część twarzy (czoło, nos, broda) pozostaje tłusta, a część sucha, mamy do czynienia ze skórą mieszaną.

Nie sugeruj się koleżankami i reklamami

Dr Ewa Rudnicka, dermatolog i specjalista medycyny estetycznej w Klinice Demeter w Warszawie, nie widzi przeciwskazań, żeby samodzielnie dobierać kremy, pod warunkiem, że nie zmagamy się z chorobami.

 - Jeżeli cera nie ma zanieczyszczeń, pacjent może wybrać preparat w drogerii. Jeżeli jednak ma problem, to uważam, że powinien zgłosić się do dermatologa albo do kosmetologa. Trzeba rozpoznać problem i go zwalczyć, a nie potęgować poprzez źle dobrane kosmetyki – mówi.

Ekspert zwraca uwagę, że krem, który sprawdził się u jednej osoby, wcale nie musi być dobrym wyborem dla innej, co więcej, może jej zaszkodzić.

– Podstawowym błędem jest sugerowanie się reklamami i opinią znajomych. Niektórzy korzystają z  preparatów, które mają naturalne składniki, cieszą się, że postępują zgodnie z naturą, a nie wiedzą, że są uczulone na przykład na miód lub propolis, przez co potęgują problem.

Zobacz też: Jak pielęgnować cerę, aby była rozświetlona?

Czym grozi używanie złego kremu?

Nieodpowiednie stosowanie kremów może doprowadzić do nasilenia się problemów, z którymi pacjent walczył, a nawet wywołać nowe objawy. Jeżeli ktoś ma bardzo podrażnioną skórę i wysuszy ją źle dobraną kuracją, może doprowadzić do zwiększonego łuszczenia, a nawet zapalenia.

Źle może się skończyć również nieodpowiednie potraktowanie skóry tłustej:

- Jeśli ktoś nasmaruje ją olejkiem, ponieważ usłyszał w reklamie, że to jest dobre rozwiązanie, może doprowadzić do łojotokowego zapalenia i powstania drożdżaka, który skutkuje grzybicą jamy ustnej – mów dr Ewa Rudnicka. - Zawsze proszę o odstawienie kosmetyków, które były nieodpowiednie, ale pacjent musi być szczery. Może się okazać, ze aplikuje sobie leki i kosmetyki, które są dla niego niedobre, ale zataja to, jednocześnie uniemożliwiając skuteczne leczenie.

Co z łączeniem filtrów z kremami?

Kobiety, które stosują leki w kremach, często stają przed dylematem, czy dodatkowo nakładać na nie filtr, czy na czas opalania zrezygnować z leczenia. Według eksperta, jeżeli krem przeciwsłoneczny jest dobrze dobrany i nie uczula, to nie ma przeciwskazań, aby nałożyć go na inny środek.

- Nawet jeśli krem dermatologiczny ma już w sobie filtr, to nie kłóci się on z preparatem przeciwsłonecznym. Zawsze zadziała ten wyższy. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dermatologiem – tłumaczy dr Ewa Rudnicka.

Bez względu na to, czy mamy zdrową skórę, czy borykamy się z jakimś problemem, powinnyśmy aplikować na skórę preparat oznaczony symbolem 50+. Taki krem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co dwie godziny.

fot. dr Ewa Rudnicka, Klinika Demeter

Zobacz też: Kremy do cery w każdym wieku

Autor: specjaliści Kliniki Demeter.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)