Czy zabieg z kwasem hialuronowym likwiduje zmarszczki?

Dzięki właściwościom silnie nawilżającym preparaty z kwasem hialuronowym nie tylko wygładzają zmarszczki i bruzdy, ale też przeciwdziałają ich pojawieniu się. W jaki sposób działa kwas hialuronowy i komu poleca się zabiegi z jego użyciem?
/ 21.10.2013 11:20

W czym kwas hialuronowy jest lepszy od innych zabiegów przeciwzmarszczkowych?

Różnorodność kosmetyków i zabiegów przeciwzmarszczkowych jest tak duża, że nie sposób wypróbować każdej z metod, aby ocenić jej skuteczność. Zwłaszcza, że w większości przypadków na efekty trzeba poczekać – czasami nawet bardzo długo.

Tym, co wyróżnia wypełniacze z kwasem hialuronowym (HA), jest nie tylko skuteczność, ale przede wszystkim szybkość działania. Już po pierwszej wizycie w gabinecie medycyny estetycznej możemy ocenić rezultaty.

Dzięki temu, że kwas hialuronowy zatrzymuje wodę – jedna cząsteczka kwasu pochłania 1000 cząsteczek wody – skóra po iniekcji staje się bardziej sprężysta i napięta, a zmarszczki wygładzone. Dodatkowo dochodzi do odbudowy kolagenu i przywrócenia prawidłowego poziomu nawilżenia. Zabiegi z HA to propozycja dla osób w każdym wieku.

Przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry 

Zmiany związane z procesem starzenia się skóry rozpoczynają się już od 25. roku życia. Powolna utrata kolagenu i elastyny powoduje zmniejszenie napięcia skóry. Dodatkowo czynniki zewnętrzne, jak np. promienie UV, zanieczyszczenia czy używki, osłabiają jej strukturę, sprawiają, że staje się szorstka i odwodniona.

Przesuszona skóra jest najbardziej podatna na pojawienie się oznak starzenia.

– W zapobieganiu powstawania zmarszczek istotne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. A jednym z najlepszych sposobów są właśnie techniki polegające na iniekcji kwasu hialuronowego bezpośrednio w miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się pierwsze zmarszczki – mówi dr Hanicenta Rzepa, specjalista medycyny estetycznej z Gabinetu Medycyny Estetycznej Vitaestetic w Elblągu.

Zabiegi mają przede wszystkim na celu rewitalizację skóry, powstrzymanie zmian związanych z fotostarzeniem i utrzymanie jej w dobrej kondycji.

Metody profilaktyczne, mające zapobiec zmarszczkom i starzeniu się skóry, są przeznaczone dla osób młodszych (ok. 30. roku życia). Stosujemy wtedy lekkie żele na bazie nieusieciowanego kwasu hialuronowego, przeznaczone do mezoterapii igłowej. Dobrym rozwiązaniem są również koktajle wzbogacone o kompleks odnawiający skórę – wyjaśnia dr Hanicenta Rzepa.

Bezpośrednim efektem, widocznym zaraz po zabiegu, jest rozświetlenie skóry, następnie dochodzi do jej regeneracji i odbudowy, co jest najlepszym zabezpieczeniem przed pojawieniem się zmarszczek.

Zobacz też: Jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Korekcja zmarszczek i owalu twarzy

Walka ze zmarszczkami za pomocą zabiegów z kwasem hialuronowym na skórze dojrzałej jest jedną z najczęściej stosowanych metod w gabinetach medycyny estetycznej. Z wiekiem skóra staje się pomarszczona, a dodatkowo traci naturalną objętość i gęstość, wskutek czego dochodzi do zmiany owalu twarzy.

– Aby przywrócić młody wygląd skóry po 40. czy 50. roku życia, niezbędne jest zastosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do wolumetrii, czyli korekcji objętości tkanek. W tym celu sięgamy np. po specjalne preparaty. Ich działanie polega na podniesieniu owalu i wypełnieniu zapadniętych obszarów twarzy. Są to gęste żele zawierające wysoko usieciowany kwas hialuronowy, które przywracają prawidłowy kontur oraz wygładzają nawet bardzo głębokie zmarszczki. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na specjalny preparat zawierający lidokainę – substancję znieczulającą – wyjaśnia dr Rzepa.

Rezultaty widoczne są od razu, a co najważniejsze utrzymują się przez długi czas. Nawet jeśli kwas hialuronowy zostanie wchłonięty, efekty pozostają na dłużej. Zazwyczaj już jednorazowy zabieg przynosi oczekiwane zmiany. W przypadku większych ubytków tkanki zalecane są podwójne sesje. Preparaty z kwasem hialuronowym mogą być również uzupełnieniem innych metod przeciwzmarszczkowych, jak np. zabiegów falami radiowymi.

Zobacz też: Trzy sposoby na pozbycie się piegów i przebarwień

Źródło: materiały prasowe Royal Brand/mn