depilacja, fot/Fotolia fot. Fotolia

Czy zabieg epilacji jest bezpieczny?

Niechciane owłosienie to problem większości kobiet. Dokładna depilacja wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, a jej efekty są zazwyczaj krótkotrwałe. Coraz częściej decydujemy się na zabieg usuwania owłosienia w salonie kosmetycznym. Na czym polega epilacja? Dlaczego warto zdecydować się na taki zabieg?
/ 28.11.2012 11:08
depilacja, fot/Fotolia fot. Fotolia

Skuteczna i bezpieczna epilacja

Tradycyjne metody depilacji wiążą się z krótkotrwałymi efektami, a ich częste stosowanie powoduje podrażnienia skóry. Szukając mniej czasochłonnych i bardziej skutecznych sposobów, korzystamy z szerokiego wyboru ofert gabinetów kosmetycznych, dzięki którym możemy dłużej cieszyć się gładką skórą.  

Warto pamiętać, że aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty, musi być przeprowadzony w specjalistycznym gabinecie przez wykwalifikowanego pracownika. Jednak największy wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo epilacji ma urządzenie, którym jest ona wykonywana.

Na czym polega epilacja?

Epilacja za pomocą energii światła polega na absorpcji światła przez barwnik zawarty w łodydze włosa – melaninę. Łodyga podgrzewa się i oddaje ciepło do mieszka włosowego. Aby mieszek został zniszczony i był niezdolny do ponownego wytworzenia włosów, promień świetlny musi dotrzeć do głębokości, na której znajduje się brodawka włosowa.

W przypadku jasnego owłosienia sytuacja staje się bardziej skomplikowana, ponieważ łodyga zawiera małą ilość melaniny i cechuje ją niskie wchłanianie energii. W takiej sytuacji niezbędna jest aplikacja impulsu światła o dużej mocy, co bywa bolesne i wiąże się z ryzykiem oparzenia. Nieprzyjemne odczucia są wynikiem wchłaniania światła przez melaninę zawartą w skórze.

Nowoczesne urządzenia      

Na szczęście istnieją nowoczesne rozwiązania, które zapewniają głębokie działanie lasera i eliminują absorpcję energii przez tkanki sąsiadujące z włosem.

 „ Innowacyjna platforma  elõs™ to unikalne połączenie energii światła z energią bipolarnego prądu RF, dzięki czemu zabieg skutecznie usuwa każdy rodzaj owłosienia. Zmniejszenie energii światła i zastąpienie jej prądem RF - minimalizuje ryzyko poparzeń, natomiast specjalna głowica terapeutyczna schładza skórę i zabezpiecza naskórek przed przegrzaniem.” – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL.

Zobacz też: 6 sposobów na cellulit

Czy epilacja jest bolesna?

Przyczyną bólu w trakcie zabiegu epilacji jest przegrzanie tkanki skóry. W zaawansowanych technologiach stosuje się metodę kilkakrotnych strzałów światłem w tym samym miejscu, o mniejszej energii.

Z uwagi na to, że skóra szybciej oddaje ciepło pomiędzy kolejnymi dawkami energii niż łodyga włosa, tylko ona jest schładzana. Temperatura mieszka włosa nie obniża się, a każdy kolejny impuls podnosi jego temperaturę.

„Wielokrotne naświetlanie skóry sprawdzoną klinicznie falą 810 nm o energii niższej od wartości progowej powodującej ból zapewnia szybką i najmniej bolesną epilację. Bezpieczeństwo zabiegu zwiększa mechanizm ciągłego monitorowania temperatury skóry z automatycznym przerywaniem impulsu po osiągnięciu niebezpiecznego poziomu” dodaje U. Sztwiertnia.

Kiedy najlepiej wybrać się na zabieg?

Na zabieg laserowej epilacji najlepiej zdecydować się jesienią lub zimą, kiedy nie jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Nawet jeśli korzystamy z innowacyjnych technologii wykonywania zabiegów na opalonej skórze, wizyty w gabinecie kosmetycznym nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę.

Najlepsze efekty uzyskiwane są na włosach w fazie wzrostu, przez co zabieg należy powtórzyć kilka razy w odstępach od 3 do 7 tygodni. Rozpoczęcie serii w odpowiednim czasie pozwoli nam cieszyć się gładką skórą już w pierwszych dniach wiosny.

Dlaczego warto poddać się epilacji?

Epilacja to doskonała alternatywa dla mało skutecznych i czasochłonnych domowych sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Nie należy jednak zapominać, że gwarancją jej skuteczności i bezpieczeństwa jest wybór właściwego gabinetu korzystającego z najnowszych technologii.

Zobacz także: Dlaczego powstaje cellulit?

Źródło: materiały prasowe Royal Brand PR/ib