Wosk, maszynka czy depilacja laserowa? Wybierz sama!/fot. Fotolia

Czy zabieg depilacji laserowej boli?

Poziom bólu przy depilacji laserowej IPL jest określany jako „ukłucie komara” i nie wymaga nawet znieczulenia. Wzrasta jedynie w przypadku osób opalonych i o ciemniejszej karnacji. Jak przygotować się do zabiegu? Kto nie może skorzystać z depilacji laserowej? Jakie mogą być skutki uboczne?
/ 01.08.2011 15:40
Wosk, maszynka czy depilacja laserowa? Wybierz sama!/fot. Fotolia

Niektóre przeciwwskazania do zabiegu IPL

Przeciwwskazaniami są:

 • ciąża;
 • opalenizna;
 • stosowanie kremu z retinolem i witaminą C (należy przestać używać przez 2 tygodnie przed zabiegiem);
 • przyjmowanie leków światło uczulających;
 • przyjmowania ziół (np. dziurawca, nagietka; należy przestać ich używać 2 tygodnie przed zabiegiem);
 • spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem);
 • cukrzyca;
 • bielactwo, łuszczyca;
 • peeling (należy przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem);
 • widoczna opryszczka;
 • aspiryna (należy przestać stosować 48 godziny przed zabiegiem);
 • krem samoopalający (należy przestać stosować 1 tydzień przed zabiegiem);
 • zawał, nowotwory, alergie, epilepsja , wrażliwość na światło.

Czy zabieg boli?

Odczuwanie bólu zależny od koncentracji melaniny w naskórku i kombinacji włosów, ponieważ energia świetlna jest absorbowana przez pigment (melaninę i hemoglobinę). Konsekwencją tego jest silniejszy, odczuwalny ból w przypadku osób opalonych lub o ciemnej karnacji oraz o bardzo gęstych, ciemnych włosach. Znieczulenie miejscowe jest niepotrzebne, gdyż większość pacjentów określa ten ból jako umiarkowany i znośny („ukłucie komara”).

Zobacz też: Na czym polega depilacja laserowa?

Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjent powinien zaprzestać opalania ok. 3-4 tygodni przed zabiegiem oraz podczas serii zabiegów (uniknie w ten sposób dyskomfortu spowodowanego nadmierną absorpcją światła na naskórek).

Zaraz po zabiegu skóra jest szczególnie wrażliwa na silne promieniowanie UV oraz promieniowanie słoneczne, w związku z tym należny unikać kontaktu z nimi przez 4-5 dni. W dniu zabiegu nie powinno się również aplikować dezodorantów i perfumowanych produktów oraz olejków aromaterapeutycznych.

Czy przed zabiegiem należy się ogolić?

Włosy przed zabiegiem powinny mieć 1-2mm, tak aby było możliwe zaznaczenie obszaru, który chcemy poddać zabiegowi. Długie włosy pochłoną energię i uniemożliwią zniszczenie mieszków włosowych. W celu umożliwienia maksymalnej transmisji energii najlepiej ogolić włosy dzień przed zabiegiem lub w przypadku gęstych ciemnych włosów rano w dniu zabiegu.

Należy zaprzestać woskowania i depilacji włosów 4 tygodnie przed zabiegiem – zagwarantuje to maksymalną ilość mieszków włosowych, które zniszczy światło.

Zobacz też: Jaka depilacja jest najlepsza dla Ciebie?

Jakie są skutki uboczne?

Światło widzialne jest bezpieczne, w związku z tym nie wymagane są środki bezpieczeństwa, pomijając przyciemniane okulary i sprawdzony, bezpieczny sprzęt – czyli taki, który zachowuje określone parametry przy zabiegu (bezpieczne dla naszej skóry).

Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa żadnych zmian po zabiegu, u niektórych zaraz po zabiegu występują lekkie zaczerwienienia, mogą wystąpić małe, podobne do  występujących po intensywnych opalaniu pęcherzyki. Wszystkie te zmiany ustępują w ciągu godziny do paru dni.

Czy efekty zabiegów są trwałe?

Większość autorytetów w tej dziedzinie zgodzi się, że możliwe jest całkowite usunięcie włosów za pomocą intensywnie pulsacyjnego światła. Opracowania naukowe potwierdzają uszkodzenie mieszka włosowatego po zabiegu oraz wskazują redukcję owłosienia po 1 zabiegu po upływie 9 tygodni nawet na 52,6 % [dane producenta Excel Photonix System Ltd. dla APL Pulsar].