Czy wiesz jak zwalczyć nadnierną potliwość stóp?

Nadmierna potliwość stóp to uciążliwy i wstydliwy problem wielu ludzi. Osoby cierpiące na tą dolegliwość są w większym stopniu narażone na grzybicę, stany zapalne, pękanie naskórka. Jak sobie poradzić z tym przykrym problemem?
/ 28.09.2010 18:36
Czy wiesz jak zwalczyć nadnierną potliwość stóp? fot. Czy.wieszjak.pl

Przyczyny - wewnętrzne zaburzenia organizmu, choroby metaboliczne, otyłość, niektóre choroby zakaźne, "burza hormonów" w okresie pokwitania i przekwitania, napięcie nerwowe, stres, noszenie nieodpowiedniego obuwia, które ograniczaj "oddychanie" skóry.

Dbaj o higienę - stopy myj w chłodnej wodzie (powoduje ona obkurczanie małych naczyń krwionośnych i hamowanie pracy gruczołów potowych). Po umyciu starannie je wytrzyj (szczególnie między palcami – małe, ciepłe, wilgotne obszary skóry są świetną pożywką dla bakterii) i zastosuj preparat przeciw nadmiernej potliwości.

Noś buty ze skóry oraz skarpety z włókien naturalnych: bawełny i wełny - pozwalają stopom swobodnie oddychać.

Codziennie zmieniaj skarpety, rajstopy, pończochy.

Używaj talku - przed włożeniem butów i skarpet, przysyp stopy talkiem albo specjalnym pudrem do stóp - wchłaniają pot, którym odżywiają się bakterie powodujące przykry zapach. Jeśli nie masz talku ani pudru możesz użyć sodę oczyszczoną lub mąkę kukurydzianą.

Pij napary ziołowe - z szałwii – ma działanie przeciwpotne.

Rób masaż - z olejkiem: bergamotowym, cedrowym, tymiankowym, cytrynowym, geraniowym, lawendowym, jałowcowym. Do 10 ml oleju z pestek winogron dodaj kilka kropli wybranego olejku i wmasuj w stopy.

Kąp stopy w naparach z lawendy, rozmarynu i tymianku - mają działanie bakteriobójcze.

Przygotuj kąpiel – wymieszaj po 15g kory: dębu, wierzby i orzecha włoskiego oraz szałwii. 2-3 łyżki mieszanki zalej litrem wody i zagotuj. Odstaw na 30 minut pod przykryciem, ostudź, przecedź, wlej do miski i dolej ciepłą wodę. Mocz stopy 2-3 razy w tygodniu przez 15-20 minut.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/11.08.2012 09:42
Swego czasu miałam problem z nadpotliwością stóp. Tak jak piszesz pomocne są kąpiele kosmetyczne. Choć czasami wystarczało wziąć samą miskę, nalać wody i nasypać garść Zabłockiej Soli Termalnej (http://cislog.istore.pl/pl/zablocka-sol-termalna-1-kg.html). Ona jest rewelacyjna na tego typu schorzenia. Wcześniej próbowałam produktów scholla i niestesty straciłam kasę :/
/31.07.2012 21:06
Na nadmierną potliwość stóp to polecam kąpiele fajne relaksujące, później osuszcie dokładnie miejsce między palcami. Posypać talkiem i dezodorant http://www.nona-polska.pl/sklep/dezodoranty/dezodorant-dla-kobiet-lady/