Czy warto zdecydować się na depilację laserową?

Latem, gdy odsłaniamy więcej ciała, wiele osób chce cieszyć się piękną i gładką skórą. Niestety, tradycyjne metody usuwania zbędnego owłosienia często dają krótkotrwałe efekty i podrażniają skórę. Rozwiązaniem tych problemów jest depilacja laserowa. Czy zabieg wykonany laserem jest bezpieczny? Komu jest szczególnie polecany?
/ 18.06.2013 12:59

Depilacja laserowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ciemne i widoczne owłosienie. Pozwala na trwałe usunięcie niechcianych włosków. To metoda bezinwazyjna i bezpieczna. Nie powoduje podrażnień skóry nawet w miejscach szczególnie wrażliwych, takich jak pachy, okolice bikini czy górna warga.

Czym jest hisuryzm?

Hisuryzm to defekt urody, polegający na występowaniu u kobiet owłosienia typu męskiego. Najczęściej objawia się owłosieniem twarzy, pleców, brzucha i pojedynczymi włoskami wokół brodawek. Dla wieku kobiet jest to problem bardzo wstydliwy. Spowodowany jest różnymi czynnikami: uwarunkowaniami genetycznymi, zmianami hormonalnymi w czasie ciąży, pokwitania lub menopauzy, a także zaburzeniami hormonalnymi będącymi skutkiem ubocznym przyjmowania leków.

W przypadku hisuryzmu tradycyjne metody depilacji są wyjątkowo nieskuteczne. Depilacja laserowa pozwala zapomnieć o codziennej depilacji raz na zawsze.

Czy istnieje ryzyko poparzenia laserem?

– Przychodzące do mnie pacjentki najczęściej już na samym początku wizyty pytają się, jak duże jest ryzyko poparzenia laserem. Odpowiadam, że w przypadku lasera, który stosuję, takie ryzyko nie istnieje. To bardzo zaawansowana technologia, posiadająca patent na usuwanie owłosienia za pomocą światła – mówi dr Urszula Brumer z Medycyny Urody w Warszawie.

Lasery te posiadają unikalny system luster, dzięki czemu zabieg jest bardzo skuteczny. Po pierwszym zabiegu nieaktywnych jest już 60-80% cebulek włosowych. Ryzyko poparzeń i przebarwień jest bardzo niewielkie, wiąże się najczęściej z nieumiejętnym wykonaniem zabiegu. Nowoczesne lasery zapewniają też dużo lepszy komfort dla pacjenta.

Polecamy: Na czym polega depilacja laserowa?

Co decyduje o skuteczności zabiegu?

Światło laserowe reaguje na barwnik, dlatego też ważny jest kolor włosa. Im usuwany włos jest ciemniejszy, tym lepszy efekt uzyskamy. Depilacji laserowej nie poleca się blondynkom o jasnym owłosieniu, gdyż w ich przypadku zabieg będzie mało efektywny. Odwrotną sytuację mamy z kolorem skóry: im jaśniejsza, tym zabieg bardziej skuteczny. Dlatego też należy wstrzymać się od opalania na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem.

Czas wykonywania zabiegu zależy od miejsca, które chcemy wydepilować. Najczęściej jest to 10–30 minut. Światło laserowe przenika przez włos i uszkadza mieszki włosowe, nie naruszając przy tym naskórka. Dochodzi do zjawiska tzw. fototermilizy, czyli pochłonięcia wiązki światła lasera przez melaninę – barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych. Powstała w ten sposób energia cieplna zapewnia całkowite zniszczenie cebulki włosa. Podczas zabiegu możemy odczuwać lekkie mrowienie i szczypanie, jednak nieprzyjemne odczucia wynagrodzi nam odpoczynek od częstej depilacji.

 Po zabiegu przez co najmniej miesiąc należy unikać słońca. Zdaniem dr Urszuli Brumer dobrym czasem na wykonanie depilacji laserowej jest okres co najmniej czterech tygodni przed urlopem. Wtedy będziemy mieć pewność, że unikniemy podrażnień słonecznych i innych przykrych niespodzianek.

Depilacja laserowa u mężczyzny

Depilacja laserowa staje się coraz bardziej popularna wśród mężczyzn. Zazwyczaj namawiani są do tego przez swoje partnerki życiowe. Panowie najczęściej depilują klatki piersiowe, ramiona, pachy i plecy. Czynnikiem decydującym jest trwałość efektów – wystarcza seria pięciu zabiegów, by uzyskać trwałe rezultaty.

Wiele zależy od fazy wzrostu włosa. Nie wszystkie włosy rosną równocześnie, a światło lasera niszczy te, które są w aktywnej fazie wzrostu.  

– Dlatego zawsze uspakajam pacjentów, że może się zdarzyć sytuacja, że po depilacji włosy jeszcze ostatni raz odrosną i dopiero potem wypadną na zawsze. To całkowicie normalne – tłumaczy dr Urszula Brumer.

Źródło: materiały prasowe Media Kobiet/ws

Zobacz także:Depilacja laserowa w praktyce