Czy warto operować haluksy?

Strach przed bólem i obawa przed długą rekonwalescencją to podstawowe powody, przez które pacjenci odwlekają operację haluksów. Często jednak obawy te są bezpodstawne. Zastanawiasz się, czy zrobić operację haluksów? Przeczytaj opinie osób, które mają ją już za sobą.
/ 24.09.2013 11:55

Dlaczego boisz się operacji haluksów?

Wiele osób, które boryka się z haluksami, obawia się operacyjnego ich usunięcia. Jak wynika z badań oraz wypowiedzi zamieszczanych w internecie głównym powodem odwlekania w czasie operacji, oprócz strachu przed bólem, jest obawa przed długą rekonwalescencją po zabiegu. Pacjenci boją się, że będą musieli tygodniami leżeć w łóżku i będą całkowicie wyłączeni ze swego normalnego życia – zawodowego i domowego.

Rezygnacja z pracy na wiele tygodni to dla większości osób wyrzeczenie niemożliwe do zrealizowania. Każdemu zależy bowiem, by jak najszybciej wrócić do codziennego trybu funkcjonowania.

Buty zamiast gipsu

Tymczasem wcale nie musi tak być. Jeżeli chcemy szybko wrócić do formy i nie cierpieć na ból stóp, warto rozważyć zabieg operacyjny w prywatnej klinice. W wielu z nich nie stosuje się bowiem gipsu, a pacjent zaczyna chodzić już na drugi dzień po zabiegu dzięki specjalnym pooperacyjnym butom (w których pacjenci chodzą 4-5 tygodni).

– Bardzo ważną sprawą w przebiegu leczenia pooperacyjnego jest obecność prawidłowego ruchu w obrębie stawów operowanego palucha. Jest ona bezpośrednio związana z wyborem metody operacyjnej i rodzaju zastosowanej stabilizacji – mówi Zbigniew Jackowiak, ortopeda, kierownik HalluxMed Klinika Jackowiak.

Jeśli do zabiegu użyto tradycyjnych ,,drutów'', jest wysoce prawdopodobne, że będą występowały problemy z ruchem w obrębie operowanego stawu. Jest to związane przede wszystkim z możliwością uszkodzeniem chrząstki stawu śródstopno-paliczkowego palucha przez którą przebiegał drut, jak i z długotrwałym (najczęściej 6 tyg.) unieruchomieniem. Powikłania tego typu mają najczęściej charakter trwały.

Zobacz też: Hallux – problem palucha koślawego

Wypowiedzi pacjentów

A co mówią o operacji haluksów osoby, które już ją przeszły?

– Po 7 dniach czuję się bardzo dobrze, wszystko goi się też znakomicie (…). Dziękuję za uwolnienie od tych brzydkich paluchów – pisze na forum pani Lucyna.

– Po operacji zero bólu, efekt podawanych leków i zastrzyków w kostkę. Następnego dnia po operacji samodzielnie poszłam do ubikacji (specjalne buty z podwyższeniem na pięcie) – pisze inna pacjentka, Ola.

Warto zaznaczyć, że prawidłowo wykonana operacja gwarantuje, że pacjent nie będzie musiał długo pozostawać w domu i już kilka dni po zabiegu będzie mógł poruszać się o własnych siłach.

Zobacz też: Dlaczego noszenie obcasów powoduje powstawanie haluksów?

(www.halluxmed.pl)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/01.10.2019 13:53
Reniak????? operację zanim dojdzie do cięższego, dużego?? czyli jak jest MAŁY to ciąć? sensu bez! przecież po operacji odrastają.. ja wolę taśmy i aparaty i oby nie doszło do operacji! potem nie można chodzic, rekonwalescencja.. blizna. tyle widziałam w sklepach cudów do butów, że jest do wyboru do koloru, są te ruchome i nieruchome. u mnie kliny marciny. I liczę że operacji nie bede musiała mieć. ale innym współczuję.
/25.07.2019 13:07
Polecam robić operacje zanim dojdzie do stanu ciężkiego. Im większa deformacja tym bardziej inwazyjna metoda i niestety gorszy efekt po operacji, po którym łatwiej o nawroty. Nie wiem dlaczego zdecydowana większość ortopedów uznaje haluksy za normę i nie poleca operacji, a jak już to w ostateczności... co siłą rzeczy wiąże się z bardziej inwazyjnymi metodami i większym ryzykiem nawrotów. Warto przejść się w tej sprawie do specjalistów zajmujących się tylko stopami. Słyszałam również że NFZ polepszyło się w tym temacie. Drogie Panie jak najszybciej! Osobiście nie posłuchałam pierwszego ortopedy u którego byłam bo nie chciał mi nawet uwierzyć że stopy mnie bolą :-| i zwróciłam się do specjalisty prywatnie. Sprawnie przeszłam przez operacje i okres rekonwalescencji. Polecam! To była najlepsza decyzja dotycząca mojego zdrowia jaką podjęłam.
/11.06.2019 19:37
Mi bardzo pomagają zabiegi na bóle stóp. Ja mam haluksy i nie chcę ich operować. Za to świetnie działają raz na jakiś czas ultradżwięki i krioterapia i terapia mięśniowo-powięziowa, to jest zdecydowanie to co mi pomaga. Wiadomo palce dalej są krzywe, ale nie trzeba operować a tu dla mnie najważniejsze. Ja chodzę na słomczyńskiego 12 ww Krakowie, mają tam bardzo przyjemny gabinecik, miłe panie, no tak jak powinno być, wystarczy tylko zadzwonić na 698115115 i si e umówić.
POKAŻ KOMENTARZE (15)