POLECAMY

Czy warto operować haluksy?

Strach przed bólem i obawa przed długą rekonwalescencją to podstawowe powody, przez które pacjenci odwlekają operację haluksów. Często jednak obawy te są bezpodstawne. Zastanawiasz się, czy zrobić operację haluksów? Przeczytaj opinie osób, które mają ją już za sobą.

Dlaczego boisz się operacji haluksów?

Wiele osób, które boryka się z haluksami, obawia się operacyjnego ich usunięcia. Jak wynika z badań oraz wypowiedzi zamieszczanych w internecie głównym powodem odwlekania w czasie operacji, oprócz strachu przed bólem, jest obawa przed długą rekonwalescencją po zabiegu. Pacjenci boją się, że będą musieli tygodniami leżeć w łóżku i będą całkowicie wyłączeni ze swego normalnego życia – zawodowego i domowego.

Rezygnacja z pracy na wiele tygodni to dla większości osób wyrzeczenie niemożliwe do zrealizowania. Każdemu zależy bowiem, by jak najszybciej wrócić do codziennego trybu funkcjonowania.

Buty zamiast gipsu

Tymczasem wcale nie musi tak być. Jeżeli chcemy szybko wrócić do formy i nie cierpieć na ból stóp, warto rozważyć zabieg operacyjny w prywatnej klinice. W wielu z nich nie stosuje się bowiem gipsu, a pacjent zaczyna chodzić już na drugi dzień po zabiegu dzięki specjalnym pooperacyjnym butom (w których pacjenci chodzą 4-5 tygodni).

– Bardzo ważną sprawą w przebiegu leczenia pooperacyjnego jest obecność prawidłowego ruchu w obrębie stawów operowanego palucha. Jest ona bezpośrednio związana z wyborem metody operacyjnej i rodzaju zastosowanej stabilizacji – mówi Zbigniew Jackowiak, ortopeda, kierownik HalluxMed Klinika Jackowiak.

Jeśli do zabiegu użyto tradycyjnych ,,drutów'', jest wysoce prawdopodobne, że będą występowały problemy z ruchem w obrębie operowanego stawu. Jest to związane przede wszystkim z możliwością uszkodzeniem chrząstki stawu śródstopno-paliczkowego palucha przez którą przebiegał drut, jak i z długotrwałym (najczęściej 6 tyg.) unieruchomieniem. Powikłania tego typu mają najczęściej charakter trwały.

Zobacz też: Hallux – problem palucha koślawego

Wypowiedzi pacjentów

A co mówią o operacji haluksów osoby, które już ją przeszły?

– Po 7 dniach czuję się bardzo dobrze, wszystko goi się też znakomicie (…). Dziękuję za uwolnienie od tych brzydkich paluchów – pisze na forum pani Lucyna.

– Po operacji zero bólu, efekt podawanych leków i zastrzyków w kostkę. Następnego dnia po operacji samodzielnie poszłam do ubikacji (specjalne buty z podwyższeniem na pięcie) – pisze inna pacjentka, Ola.

Warto zaznaczyć, że prawidłowo wykonana operacja gwarantuje, że pacjent nie będzie musiał długo pozostawać w domu i już kilka dni po zabiegu będzie mógł poruszać się o własnych siłach.

Zobacz też: Dlaczego noszenie obcasów powoduje powstawanie haluksów?

(www.halluxmed.pl)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/2 miesiące temu
Dzisiaj mija 6 dzien po operacji halluksa, mialam ja robiona w uk ale oplacona z publicznych srodkow, haluksy mialam na obu nogach ale zoperowano narazie jedna, operacja odbyla sie pod pelna narkoza i to jedyne czego nie polecam, po narkozie wymiotowalam dobry cztery godziny. To mnie wymeczylo. Nie wiem co to byla za metoda ale po operacji nie czuje bolu przynajmniej nie wiekszy niz bywal po normalnym dlugim chodzeniu w obuwiu roboczym a raczej duzo mniejszy, stopy oczywiscie nie widzialam jest ukryta w opatrunku ktory zmienia za cztery dni. Palcem poruszam swobodnie na ile pozwala mi opatrunek ale foprawdy zadaje sobie to pytanie i nie umiem odpowiedziec czego ja sie balam. Jesli po operacji odczuje ulge i nie bede miala problemow ze znalezieniem buta to satysfakcja na sto procent
/4 miesiące temu
Niestety wielokrotnie zamiast od razu wybrać się do specjalisty próbujemy walczyć na własną rękę z haluksami. Ja popełniłam ten błąd ale na szczęście pomógł mi Dr Krzysztof Bryłka z Poradni na Targówku. Po zabiegu od razu poczułam ulgę a lekarz powiedział mi jak powinnam dbać o stopy.
/11 miesięcy temu
Jak najbardziej warto. Ja męczyłam się z haluksami sporo czasu, od operacji dużo się zmieniło. Oczywiście początkowo wymaga to dużego wysiłku w ćwiczeniach, bo tak naprawde to jak (przynajmniej dla mnie) uczenie się chodzenia na nowo. Ja sama dużo ćwiczyłam i zainwestowałam w wygodne obuwie, jakby któraś szukała to warto zajrzeć do arcopedico.
POKAŻ KOMENTARZE (12)