POLECAMY

Czy tatuaż może wyblaknąć?

Tatuaż może nie tylko wyblaknąć, ale też nieestetycznie rozciągnąć się na skórze, gdy nieodpowiednio go pielęgnujemy lub decydujemy się na tatuaż w zbyt młodym wieku. Dlaczego tatuaż blaknie i jak o niego dbać? Co robić, by tatuaż szybko się zagoił?
Czy tatuaż może wyblaknąć? fot. Fotolia

Wyblaknięcie jest możliwe

Tatuaże od kilkunastu lat są wykonywane z użyciem niezmiennych technik, chociaż zmianie uległa jakość tuszu i style tworzenia ozdób. Niezależnie od jakości tuszu, tatuaż jest z czasem narażony na wyblaknięcie i zniszczenie. Jak pielęgnować tatuaż, by wyglądał estetycznie przez wiele lat?

Dlaczego tatuaż blaknie?

Na wygląd tatuażu ma wpływ odpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza w pierwszych dniach po jego wykonaniu, gdyż wówczas istnieje największe ryzyko zakażenia czy uszkodzenia tatuażu.

Zaniedbanie podstawowej higieny może spowodować wyblaknięcie barwników wszczepionych pod skórę za pomocą specjalnej igły.

Przyczyny wyblaknięcia tatuażu mogą być następujące:

  • zła jakość tuszu wprowadzanego pod skórę,
  • zrobienie tatuażu w miejscu uszkodzonej niegdyś skóry (np. na bliźnie powstałej wskutek oparzenia),
  • nadmierne opalanie się bez stosowania odpowiedniej ochrony (blokery, kremy z filtrem),
  • wycieranie (po umyciu) wytatuowanej skóry ostrym ręcznikiem,
  • brak stosowania maści nawilżających czy kremów z filtrem przed wyjściem na słońce.

Zobacz też: Tatuaż - jak to się robi?

Jak pielęgnować tatuaż?

Warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przed zrobieniem tatuażu i po jego wykonaniu.

Przed zabiegiem, w jego trakcie i po nim nie wolno spożywać alkoholu i środków odurzających ani nadużywać kawy. Wszelkiego rodzaju używki mogą spowodować obfite krwawienie, a nawet rozlanie tuszu pod skórą czy odrzucenie i wypłukanie barwnika.

Skóra po zabiegu jest narażona na infekcje, dlatego trzeba bardzo uważać na świeżo wytatuowane miejsce. Gdy skóra się goi, należy unikać słońca, solarium, sauny i kąpieli, które przyczyniają się do podrażnień i wyblaknięcia barwnika w skórze. Trzeba dbać o higienę tatuażu, zapewnić mu dopływ powietrza, zmieniać opatrunki z jałowej gazy kilka razy dziennie, unikać otarć i podrażnień, a także nawilżać ranę odpowiednimi maściami i kremami.

Inne zagrożenia

Oprócz wyblaknięcia, tatuaż może być narażony na inne zmiany, np. rozejście się podczas ciąży czy wzrostu ciała. Dlatego najlepiej zdecydować się na zrobienie tatuażu, kiedy ciało przestanie już rosnąć, czyli ok. 21. roku życia. Jeśli jednak wystąpią rozstępy w miejscu zrobienia tatuażu, to ubytki można uzupełnić.

W tym celu należy udać się do profesjonalnego tatuażysty, który zaleci odpowiedni dla skóry zabieg poprawienia tatuażu.

Każdy tatuaż z czasem zmienia kolor i niszczeje. Pielęgnacja może jednak opóźnić wyblaknięcie tatuażu. Jedne tatuaże trzeba więc poprawiać po jakimś czasie, a inne – przy odpowiedniej dbałości o skórę – niekiedy dopiero po latach.

Zobacz też: Tatuaż - jak wybrać ten odpowiedni?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
To niestety prawda, że tatuaże blakną. ja mam klucz basowy na nadgarstku i czarny kolor zrobil się szarym… masakra. pod koniec grudnia kupiłam krem do tatuaży Reprintic. I w sumie to faktycznie tatuaż wygląda świeżo… ciekawe jaki efekt będzie po dluzszym stosowaniu. Czy mógłby ktoś napisać, czy już stosował jakoś dłużej Reprintic? Brzydko takie wyblakłe tatuaże wyglądają…
/2 lata temu
Ja mam 6 kolorowe tatuaże 1 bolał najbardziej ale jak o niego dbałam to się goił ale długo to trwało mam teraz 25 lat pierwszy tatuaż robiłam w wieku 19 mam'aż 9 tatuaży 6'kolorowychbreszta czarnych
/3 lata temu
Obawiam się, że domowymi sposobami to można się tylko jakiegoś zapalenia nabawić albo zakażenia. Ja swój tatuaż usuwałam W Extravaganza Wy-SPA Urody w Warszawie. Nie był to zabieg jakoś specjalnie bolesny, a efekt końcowy jest bardzo fajny. Troszkę jaśniejsza skóra w miejscu, gdzie znajdował się mój rekin i to wszystko. Przy odrobinie cierpliwości i fachowym podejściu do tematu, tatuaż da się zupełnie usunąć.
POKAŻ KOMENTARZE (1)