POLECAMY

Czy solarium jest niebezpieczne?

Wraz ze wzrostem popularności opalania się w solarium, pojawiły się coraz głośniejsze komunikaty dotyczące jego szkodliwości. Jak to jest naprawdę? Czy solarium szkodzi bardziej niż słońce i na czym polega jego niebezpieczeństwo?
Czy solarium jest niebezpieczne? fot. Fotolia

Umiar – przede wszystkim!

Wszystko, co jest stosowane w nadmiarze – szkodzi. Solarium wydaje się być sposobem na wytworzenie pięknej opalenizny bez żadnego szwanku. Szybko, bez niepotrzebnych godzin leżenia na słońcu. Wygodnie, bez potrzeby wyjazdu w jakieś miejsce przeznaczone do plażowania. Chłodno, jeśli ktoś nie lubi upałów. Bez oparzeń słonecznych, na które zawsze jest się narażonym. Bez konieczności zastanawiania się, czy trzeba przebywać na słońcu dłużej i krócej – czas w solarium jest z góry określony. Jednakże mimo to nadmiernie częste korzystanie z solarium może być szkodliwe nie tylko dla skóry, ale także dla psychiki – pod postacią uzależnienia.

Nie za długo, nie za krótko – czyli jak znaleźć złoty środek w solarium

Aby uzyskać pożądany odcień skóry, należy umiejętnie dostosować długość przebywania w kabinie i częstotliwość wizyt w solarium do rodzaju swojej karnacji. Osoby z ciemniejszą karnacją mogą sobie pozwolić na częstsze i dłuższe wizyty w solarium. Ich skóra zawiera bowiem większą ilość melaniny, czyli barwnika warunkującego intensywniejsze zabarwienie cery i lepsze „pochłanianie” promieni słonecznych. W temacie długości spędzanego czasu w solarium warto poradzić się kosmetyczki lub dermatologa. Jeśli chorujesz na jakąś chorobę skóry lub leczysz się przewlekle u dermatologa, jest to wręcz obowiązkowe. Bardzo często w solarium pracują konsultanci, którzy będą w stanie udzielić Ci odpowiednich porad dotyczących czasu opalania nie tylko na podstawie wykształcenia, ale także doświadczenia z pracy w solarium.

Czytaj też: Tanoreksja - uzależnienie od opalania

Przyspieszenie starzenia się skóry

Za proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek odpowiedzialne jest stopniowe zanikanie włókien kolagenowych. Dzięki tym włóknom skóra zachowuje sprężystość i elastyczność, natomiast w miarę upływu lat, jest ich w skórze coraz mniej i przez to powstają zmarszczki. Promieniowanie słoneczne wzmaga ten proces, a opalanie w solarium jest nawet kilkadziesiąt razy silniejsze niż słońce. Proces starzenia zachodzi przez to znacznie szybciej.

Wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry

Na to najbardziej narażone są osoby, obdarzone przez naturę jasną karnacją. Mała ilość melaniny oznacza pochłanianie małej ilości promieniowania. Reszta promieniowania – ta, która nie została pochłonięta oddziałuje na komórki w bardzo niekorzystny sposób. Powoduje wzrost ryzyka transformacji komórek skóry w raka. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś chorował na raka skóry, raka układu nerwowego lub mózgu, czy inne nowotwory, solarium jest zdecydowanie odradzane.

Polecamy:  Czy możliwe jest opalanie bez słońca?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Podobno za długie siedzenie w solarium jest szkodliwe , nie jestem pewna , ponieważ tylko dosłyszałam ze można mieć raka bodajże skóry.. Najlepiej dopytać się kogoś wykształconego na ten temat , poradzić się i dobiero wybrać się do solarium jednak opalanie na słońcu to 100 razy więsza przyjemność naturalna :)