Czy prostowanie włosów obciąża włosy?

Wszystkie sposoby prostowania, niezależnie czy są to te najprostsze przy użyciu szczotki i suszarki, czy za pomocą prostownicy należy wykonywać z pełną odpowiedzialnością. Prostowanie włosów polega na zmianie struktury włosa. W zależności od tego, jaki zabieg prostowania zastosujemy, może to być zmiana czasowa lub permanentna.
/ 18.05.2009 08:46
Wszystkie sposoby prostowania, niezależnie czy są to te najprostsze przy użyciu szczotki i suszarki, czy za pomocą prostownicy należy wykonywać z pełną odpowiedzialnością. Prostowanie włosów polega na zmianie struktury włosa. W zależności od tego, jaki zabieg prostowania zastosujemy, może to być zmiana czasowa lub permanentna.

Metod prostowania włosów jest całkiem sporo. Jednak należy pamiętać, że powinno używać się do tego odpowiednich kosmetyków. Ponieważ prostowanie włosów, jak już wcześniej wspomniałam, jest to ingerencja w strukturę włosa. Istnieje ryzyko jego uszkodzenia, jeżeli zabieg ten będzie wykonywany nieumiejętnie oraz beż odpowiedniego zabezpieczenia włosów.
O tym, czy prostowaniem nie szkodzimy naszym włosom przesądza fakt jak często i jak długo prostujemy włosy. Zanim jednak zaczniemy prostować włosy musimy pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które będą pomocne w uzyskaniu upragnionych gładkich włosów.

Czy prostowanie włosów obciąża włosy?

Warto zacząć od szamponu wygładzającego. Nawilży i lekko wygładzi włosy (wyjątkiem tutaj są włosy z tendencją do przetłuszczania się, dla takiego rodzaju włosów taki szampon może okazać się zbyt ciężki i zbyt oleisty). Po użyciu odpowiedniego szamponu włosy nadal będą lekkie. Chcąc, aby nabrały one trochę ciężaru i osiągnęły upragnioną gładkość, należy użyć odzywki z dużą zawartością silikonów i wosków. Włosy należy wysuszyć przed prostowaniem. Powinno się to zrobić w pionie, ponieważ ciepło suszarki i dłoni mocno naciągającej pasma włosów dodatkowo pomoże je wyprostować.

Do czasowych metod prostowania zaliczamy prostowanie włosów za pomocą szczotki i suszarki lub przy użyciu prostownicy. Należy jednak pamiętać, aby przestrzegać kilku zasad, które zapewnią podczas prostowania bezpieczeństwo naszym włosom.
 • Prostując włosy na grubej, okrągłej szczotce należy pamiętać, aby nabierać jednorazowo cienkie pasma włosów (do tych grubszych niż 2 centymetry nie dotrze ciepły strumień powietrza z suszarki). Nie pozostawiamy również niedosuszonych pasm włosów. Ponieważ wszelka pozostawiona wilgoć we włosach, to pierwszy krok do puszenia się włosów.
 • włosy muszą być zawsze suche – chyba, że używamy specjalnej prostownicy, która jest przeznaczona do użycia na włosach mokrych lub wilgotnych. W innym przypadku włosy szybko ulegną zniszczeniu i popaleniu,
 • włosy muszą być zawsze czyste – pozostałości produktów nieodpowiednich do prostowania może powodować gotowanie się włosów,
 • prostowanie włosów zaczynamy od nasady i przeciągamy prostownicę jednolitym tempem po całej długości włosa. Czynność tę wykonujemy energicznie. Lepiej jest kilkakrotnie przeciągnąć to samo pasmo włosów niż trzymać zbyt długo nagrzaną prostownicą w tym jednym miejscu,
 • włosy podczas prostowania powinny być dzielone na małe separacje, nie szersze niż szerokość płytki,
 • przed rozpoczęciem prostowania należy nałożyć produkt chroniący włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury,
 • należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością nakładanego produktu prostującego, ponieważ zbyt duża jego ilość może doprowadzić do obciążenia włosów, uzyskując efekt nieświeżych włosów.
Obecnie na rynku najpopularniejsze są prostownice:
 • ceramiczne – nie posiadają płytek metalowych. Płytki ceramiczne równomiernie przenoszą ciepło, dobrze je utrzymują i szybko się nagrzewają. Włosy są dobrze chronione przed spaleniem, nie elektryzują się,
 • porcelanowe – odmiana prostownicy ceramicznej. Jest bardziej wytrzymała niż ceramiczna. Lepiej przewodzi ciepło,
 • parowe – podczas prostowania włosów dodatkowo emitowana jest delikatna para wodna,
 • suszące – przeznaczone do prostowania włosów mokrych lub wilgotnych. Posiada ona specjalne kanaliki, przez które odparowywana jest woda z mokrych włosów. Osiąga wysokie temperatury, często powyżej 200 stopni.
Trwałe prostowanie włosów może okazać się pomocne w przypadku, gdy masz już dość ciągłego walczenia z prostownicą lub ze szczotką i na dłużej chciałabyś zachować efekt wygładzonych włosów. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku włosów niezdyscyplinowanych lub zbyt puszystych. Zabieg ten zmniejsza objętość włosów i nadaje im naturalną sprężystość, gładkie, swobodnie opadające włosy pięknie odbijają światło. Technika ta jest niezwykle skuteczna i rozwiązuje wiele problemów z włosami pod warunkiem, że jest stosowana precyzyjnie i z pełną świadomością. Przed wykonaniem zabiegu należy koniecznie upewnić się czy można wykonać ten zabieg na naszych włosach. Wykonanie testu na pojedynczym pasemku pozwala określić, czy można wykonać usługę. W przypadku gdy skóra głowy po wykonaniu takiego testu jest podrażniona lub włosy stały się łamliwe należy zrezygnować z wykonania zabiegu. Dodatkowymi przeciwwskazaniami do wykonania tej usługi są włosy bardzo uwrażliwione, łamiące się lub rozdwajające. Jeżeli wcześniej na włosach była robiona trwała ondulacja lub wykonywana była dekoloryzacja włosów. Chcąc wygładzić tą metodą włosy należy mieć włosy w dobrej kondycji w innym razie mogą spotkać nas przykre konsekwencje. Należy pamiętać, aby zabieg ten wykonywać tylko i wyłącznie w salonach fryzjerskich pod czujnym okiem fachowca. Produkty używane do trwałego prostowania włosów dzielimy na dwie grupy:
 • produkty zasadowe – silnie prostujące włosy, są one przeznaczone głównie do włosów bardzo skręconych
 • produkty tiolowe – wygładzanie za pomocą produktów tiolowych zaleca się w przypadku włosów kręconych lub falowanych, aby zmniejszyć ich objętość przy równoczesnym zachowaniu lekkiego naturalnego skrętu loków
Prostując włosy, obojętnie którą z metod, pamiętać należy, aby nie przedobrzyć i niepotrzebnie nie uwrażliwiać włosów. Dlatego wszystko należy robić z odpowiednią precyzją i pełną świadomością zdrowia naszych włosów. Kierując się tymi zasadami z pewnością przez długi czas będziesz mogła cieszyć się zdrowymi i pięknie wyglądającymi włosami.