POLECAMY

Czy piercing jest obojętny dla zdrowia?

Kolczykowanie, tak samo jak tatuaż, może nieść ze sobą szereg zagrożeń. Niektóre mogą być wręcz tragiczne w skutkach. By ich uniknąć ważnym jest zachowanie nie tylko zasad higieny przed, po i w trakcie piercingu, lecz także zdrowego rozsądku decydując się na tą ozdobę.
Czy piercing jest obojętny dla zdrowia?

Jak wygląda zabieg?

Zabieg piercingu trwa kilka – kilkunastu minut, w zależności od tego co planujemy sobie przekłuć. Po rozmowie z pierciengiem (osobą wykonującą zabieg), który opowie nam o procedurze, zagrożeniach i pielęgnacji, wybieramy sobie kolczyk. Nie będziemy mieli dużego wyboru gdyż tzw. primery (pierwsze kolczyki) muszą spełniać pewne wymogi. Muszą być wykonane ze stali chirurgicznej i mieć odpowiednią długość (świeżo przekłute miejsce przez długi czas po zabiegu będzie opuchnięte).

Następnie piercer przystąpi do wykonania zabiegu. W tym celu wybrany fałd skóry bądź język uchwyci specjalnymi szczypcami, by następnie przekłuć je specjalnym rodzajem wenflonu przez który potem wprowadzi kolczyk. W przypadku piercingu języka, sutków bądź okolic intymnych zabieg poprzedzony jest aplikacją specjalnego kremu bądź spray’u znieczulającego.

Polecamy: Labioplastyka, czyli jak poprawić wygląd warg sromowych

Tuż po zabiegu powinniśmy przestrzegać pewnych zasad dzięki którym zminimalizujemy ryzyko powikłań:

 • nie dotykaj przebitego miejsca i nie baw się kolczykiem;
 • zrezygnuj z basenu i sauny na okres miesiąca;
 • przez 2 tygodnie wskazana jest abstynencja – unikaj alkoholu i papierosów, jeśli piercing jest założony na narządach płciowych – nie uprawiaj seksu;
 • przekłute miejsca kilkakrotnie w ciągu dnia przemywaj płynem antyseptycznym (np. octaniseptem). Język i jamę ustna przepłukuj specjalnymi płynami dostępnymi w aptece;
 • po przekłuciu języka lub wargi przez kilka dni zrezygnuj ze stałych posiłków, jedz przeciery warzywne i owocowe oraz lody;
 • do czasu pełnego wygojenia nie używaj kolczyków złotych i srebrnych – opóźniają one czas gojenia;

Jak długo trwa gojenie?

W dużej mierze jest to kwestia indywidualna każdego człowieka oraz oczywiście zależy od tego co sobie przebiliśmy. I tak:

 • ucho – ok. 1 miesiąca;
 • łuk brwiowy – od 1 do nawet 3 miesięcy;
 • nos – od 1 do 2 miesięcy;
 • warga – od 1 do 3 miesięcy;
 • język – od 6 tygodni do kilku miesięcy;
 • sutki – od 2 do 4 miesięcy;
 • narządy płciowe i pępek – do 6 miesięcy.

Jak widać okres gojenia jest raczej długotrwały. Należy więc pamiętać by w tym czasie przestrzegać zasad higieny by nie narazić się na komplikacje. Do czasu pełnego zagojenia bowiem przekłute miejsce stanowi otwarte wrota dla wszelkiego rodzaju zakażeń.

Złota zasada

Przy wyborze studia piercingu obowiązują takie same zasady jak przy wyborze studia tatuażu. Miejsce to musi być wręcz chirurgicznie sterylne, a piercer musi zachować wszelkie zasady aseptyki. Zanim zdecydujemy się na zabieg poczytajmy o salonie do którego się wybieramy. Zasięgnijmy opinii innych osób. Pamiętajmy, że o powikłania jest bardzo łatwo. Natomiast o ich wyleczenie - niezwykle trudno.

Przeczytaj także: Czy piercing ekstremalny jest bezpieczny?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
oo pierwsze słysze żeby do świeżo przekłutego miejsca wkładać kolczyk ze stali chirurgicznej .