Czy można przesadzić z pielęgnacją ciała?

Pielęgnacja ciała jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie pomocne okazują się kosmetyki, które dbają o skórę i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Czy można z nimi przesadzić?
/ 28.08.2015 10:00

ciało

fot. Fotolia

Czy można pielęgnować ciało za bardzo?

Ekspert nie ma wątpliwości – można:

– Nadużywanie kosmetyków, czyli stosowanie ich ponad zalecenia dermatologa lub informacje na opakowaniu, jest niewskazane. Nasze ciało nie będzie wówczas lepiej wyglądało, a przesada może przyczynić się do wywołania różnych problemów skórnych – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w DermaMed we Wrocławiu.

Nie przesadzaj!

Zdaniem eksperta, kosmetyki dostępne w drogeriach najczęściej nie zawierają silnych składników, mimo to niewłaściwie używane, mogą wywołać niepożądane reakcje:

- Szczególną rozwagę należy zachować przy różnego rodzaju złuszczaniach. Peelingi należy stosować raz na tydzień, choć to nie jest reguła. W przypadku produktów do użytku profesjonalnego (które zazwyczaj mają znacznie silniejsze działanie złuszczające) raz na trzy tygodnie – mówi ekspertka.

Przed przystąpieniem do pielęgnacji ciała warto się zastanowić jaki problem chcemy rozwiązać, na przykład czy chcemy zająć się cellulitem, czy może rozprawić z suchą skórą. Czasami stosowanie dwóch kosmetyków na raz, na tej samej części ciała, może nie przynieść pożądanego efektu.

Zobacz też: Jak ukryć niedoskonałości cery za pomocą kosmetyków mineralnych?

Posłuchaj skóry

Skóra często sama „podpowiada”, czy z dobrą częstotliwością stosujemy dany preparat. Jeśli widzimy oznaki podrażnienia, należy ograniczyć stosowanie produktu, a jeśli objawy nie ustaną całkowicie go odstawić. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dermatologiem.

Od nadużywania pielęgnacji groźniejszy może być nieodpowiedni dobór kosmetyków:

- Jeżeli mamy jakiś problem, na przykład trądzik na plecach, produkty z drogerii nie pomogą, dlatego należy odwiedzić dermatologa. Trzeba rozpoznać chorobę i ją leczyć, a nie potęgować dolegliwości poprzez źle dobrane kosmetyki. Właściwie dobrane preparaty kosmetyczne są nieocenionym sprzymierzeńcem procesu leczenia, czasem niezbędnym jego uzupełnieniem, ale należy zasięgnąć opinii specjalisty – mówi ekspert.

Zobacz też: Objawy AZS

Źródło: artykuł napisany dla Zdrowie.wieszjak przez specjalistów DermaMed Instytut we Wrocławiu.